Kendini temize çeken bir adamın hikayesi: İnsan Avı

2017-08-14 14:27:22 CRI

Kendini temize çeken bir adamın hikayesi: İnsan Avı

74. Venedik Film Festivali 30 Ağustos'ta başlayacak. Festivalin ana yarışma bölümüne ve diğer bölümlere aday gösterilen filmler açıklandı.

Ünlü Hong Konglu yönetmen Wu Yusen'in (John Woo) son filmi “Manhunt” (İnsan Avı) festivalin yarışma dışı bölümüne aday gösterildi.

Wu'nun bu son yapıtı, aynı adlı klasik bir Japon üçlemesinden uyarlanarak çekildi. 1976 yılında ünlü Japon oyuncu Goichi Oda'nın başrolünde oynadığı ve bir romandan uyarlanan film, Çin'in ana kesiminde büyük yankı uyandırmıştı.

“Manhunt” filminde başrolleri Zhang Hanyu ve Japon oyuncu Fukuyama Masahura oynayacak. Ünlü Japon şarkıcı Fukuyama Masahura, filmde Du Qiu'nun peşine düşen casus rolünde karşımıza çıkıyor.

Zhang Hanyu'nun canlandırdığı Du Qiu adlı savcı, yanlışlıkla çeşitli suçlardan aranmaktadır. Du Qiu, bir yandan polisten kaçarken, diğer yandan kendini temize çıkarmaya çalışmaktadır.

Dört yaşındayken ailesiyle birlikte Guangdong eyaletinden Hong Kong'a giden yönetmen Wu Yusen, 19 yaşında kısa film çekerek ilk çalışmalarına imza attı. Wu, henüz öğrencilik yıllarında Hong Kong sinema dünyasına girmenin yollarını arıyordu.

Wu Yusen, Shao Soylu Kardeş Film Stüdyosu'nda yönetmen yardımcısı olarak görev yapmaya başladığında 25 yaşındaydı. 27 yaşına geldiğinde, kendi imkanlarıyla hazırladığı "Genç Ejderler" (The Young Dragons) adlı filmin yönetmenliği yaptı.

Jia He Film Stüdyosu'nda çalıştığı sırada, ünlü Çinli oyuncu Cheng Long'un başrolünü oynadığı "Ölümün Eli" (Hand of Death) adlı filmi çekti. 1980'li yıllarda A Better Tomorrow (1986) ve Acımasız Katil (1989) gibi kült filmlere imza attı.

Wu Yusen'in Hollywood'a girmesini sağlayan ilk film Jean-Claude Van Damme'nin başrolünü oynadığı "Zorlu Hedef" (Hard Target) oldu. Daha sonra yönetmen “Rüzgarla Konuşanlar” (Windtalkers) ve Face/Off gibi bir dizi gişe geliri elde eden Hollywood filmleri çekti. 100 milyon dolarlık bütçeyle çekilen ve başrollerinde John Travolta ile Nicolas Cage'in yer aldığı Face/Off (1997) Amerikalı film yorumcuları tarafından Wu Yuseng'in tarzını en iyi yansıtan film olarak değerlendirildi.

Wu Yusen son yıllarda Asya piyasasına dönerek Red Cliff ve Love Up to Death gibi filmler çekti. Bu ikinci filmde gerçek bir hikayeyi işledi: 1949 yılının Ocak ayında, Çin'in ana kesiminden Taiwan'a giden "Tai Ping" adlı geminin kaza yapması sonucu, gemide bulunan bine yakın kişi hayatını kaybeder. Bu olay, "Çin'in Titanic'i" olarak görülür.

“Manhunt”, Wu Yusen'in 1990'lı yıllarda çektiği mafya filmlerine döndüğü anlamına geliyor. Yönetmen A Better Tomorrow filmini de yeniden çekmek niyetinde.

Wu Yuseng, Venedik Film Festivali'ne aşina bir isim. Yönetmen 2010 yılında festivalde ömür boyu başarı ödülüne layık görülmüştü.

Manhunt'un galasının da festival kapsamında yapılacağı belirtiliyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor