Gongcheng Yao köylülerinin zengin yaşamı

2017-08-08 00:55:25

Yemyeşil dağlar arasında şırıl şırıl akan nehir ve çeşitli meyvelerin yetiştirildiği bahçeler, sıralar halinde dizilmiş evlerin kapısında sıcakkanlılığı ve misafirperverliğiyle bilinen Yao milliyetinden köylüler dağ şarkısı söyleyerek uzaktan gelen turistleri ağırlıyor. İşte bu Çin'in güneyindeki Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi'ne bağlı Gongcheng Yao Özerk İlçesi'nin günümüz manzarasıdır. Eskiden yoksul olan bu köy nasıl oldu da bu güzel hallere geldi?Bu soruya yanıt bulmak için Gongcheng Yao köyüne giderek Yao vatandaşların bugünkü mutlu yaşamına tanık olalım.

Ye Guirong, 10 yıl önce Gongcheng Yao Özerk İlçesi'ne bağlı Huanglin köyünden bir delikanlıyla evlendi. O dönemde, Ye'nin eşinin ailesi, ekonomik gelirlerinin az olmasından dolayı, nispeten zor bir yaşam sürüyordu. Ye, o günlerde böyle yoksul bir aileye gelin gittiği için pişman olduğunu, hatta ağladığını anlatıyor. Ancak bugünkü yaşamından bahsederken Ye'nin yüzü gülüyordu. Ye, geçmişte hemen hemen her gün odun kesmek zorunda kaldığını, bunun kendisi için çok zor bir işti olduğunu, buradaki yaşamın bu kadar zor olduğunu önceden bilseydi, bu köye asla gelin gelmeyeceğini aklından geçirdiğini, daha sonra, metan gazı kullanmaya ve hayvancılıkla uğraşmaya başladıklarını, ardından da portakal gibi çeşitli meyveleri de yetiştirme işine girdiklerini, bu sayede yaşamlarının iyileşmeye başladığını, satın almak istediklerinin hepsini artık alabilecek durumda olduklarını seve seve anlattı...

Günümüzde Huangling köyünde her aile metan gazı kullanıyor. Huangling köyünden bir yetkili, metan gazının kullanılmaya başlamasıyla birlikte, yerel halkın yakıt sorununun çözüldüğünü ve köyün gelişme yolunun açıldığını, ekolojik tarımı geliştirmekle, köylülerin ekonomik gelirlerinin yükseldiğini ve köyde kişi başına düşen yıllık net gelirin 3500 yuana ulaştığını söyledi. Yetkili ayrıca, metan gazının kullanılmasıyla, işgücünde tasarruf sağlandığını, başta mutfak olmak üzere, evlerin içi ve dışı daha temiz tutulduğunu, hastalıklara yakalanma olasılığının da azaldığını, ekolojik ormancılığı da geliştirmeyi planladıkları bilgisini verdi.

Metan gazı kullanarak zenginleşen Huanglin köyü, Gongcheng Yao Milliyeti Özerk İlçesi'nde köylülerin yaşam seviyesinin yükselmesine yalnızca bir örnektir. Günümüzde tüm ilçedeki ailelerin yüzde 88'i metan gazı kullanıyor.

Metan gazı projesi, köylülere ümit getirdi. Bu projeyle hayvancılık ve tarımın gelişmesinin yanı sıra, ekolojik ekonominin döngüsü de sağlandı. Örneğin, tüm ilçede 50 binden fazla metan gazı havuzu bulunuyor. Bir metan gazı havuzu için beş hayvan beslemek gerekiyor. Böylece köyde hayvan yetiştiriciliği de gelişmeye başladı. Aynı zamanda büyük miktarda organik gübre sayesinde, ilçenin tahıl rekoltesinde üst üste artış kaydedildi.

Ekolojik tarımın sürekli geliştirilmesi ve ekolojik yeni köy inşasının başlatılmasıyla birlikte, Gongcheng Yao Milliyeti Özerk İlçesi'ndeki köylülerin yaşam tarzları, nitelikleri ve düşüncelerinde büyük değişiklikler meydana geldi. Yerel halk, çalışmak için kentlere göç etmek yerine memleketlerinde kalarak, zengin ve mutlu bir yaşama kavuştu. Gongcheng Yao Milliyeti Özerk İlçesi yetkilisi Li Qingsai, geçmişte yalnızca tahıl üretimiyle uğraştıkları için ekolojik ortamın bozulduğunu, ekonominin de gelişemediğini, günümüzde ekolojik tarıma ağırlık verilmesiyle, ekonomi ile doğanın uyumlu gelişmesinin sağlandığını, dolayısıyla bunun bilimsel bir gelişme yolu olduğunu anlattı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor