“Melekler Beyaz Giyer”, Venedik Film Festivali'nde yarışacak

2017-07-31 08:40:43 CRI

30 Ağustos'da başlayacak 74. Venedik Film Festivali'nin ana yarışma bölümü ve film sergisi bölümüne aday gösterilen filmler kısa süre önce açıklandı.

Çinli yönetmen Wen Yan'ın yönettiği “Melekler Beyaz Giyer” (Angels Wear White) Venedik Film Festivali'nin ana yarışma bölümüne aday gösterildi. Bu film, festivalin ana yarışma bölümüne aday gösterilen tek Çince film oldu. Wen Yan, 64. Berlin Film Fesivali'nde en iyi film dalındaki Altın Ayı Ödülü'ne layık görülen “İnce Buz, Kara Kömür” (Black Coal,Thin Ice) filminin yapımcısıdır.

“Melekler Beyaz Giyer” filminde farklı yaş gruplarına ait ve farklı ortamda yetiştirilen iki kızın bakış açısıyla, bir kadının büyüyüp olgunluğa erişme hikayesi anlatıldı. Film, insanlar arasındaki uzlaşmayı, insanların dayanıklı ve cesur özelliklerini ele aldı.

Filmin oyuncularından biri, 2003 yılı doğumlu Chen Wenqi adlı bir kız. Wenqi, 2013 yılında Çin'de çocuk olmak konulu ilk yol filmi “Roller Coaster”de başrol oynadı. 2015 yılında Wenqi, TV dizi “Kuba Qiaoma” içindeki iyi perfomansla izleyicilerin beğenilerini topladı. Wenqi, saf, sevimli ve güzel görünümüyle izleyicilerde derin izlenim bıraktı. Özellikle, 14 yaşındaki Wenqi'nin oyunculuk performansı, sinema çevresinden olumlu değerlendirmeler topladı.

“Melekler Beyaz Giyer” adlı filmin yönetmeni Wen Yan, Çin'deki az sayıdaki kadın yönetmen, senaryo yazarı ve bağımsız film yapımcısı.

Wen Yan, 2006-2014 yılları arasında sırayla “Gece Treni” (Night Train) ve “İnce Buz, Kara Kömür” (Black Coal,Thin Ice) gibi filmlerin yapımcılığını üstlendi.

Bunlardan “Gece Treni”, 2007 yılındaki Cannes Film Festivali'nin “belirli bir bakış” bölümüne aday gösterilerek, Vorşova ve Buenos Aires gibi uluslararası film festivallerinde en iyi film, en iyi kadın oyuncu ve en iyi görüntü yönetmeni dahil birkaç dalda ödül kazandı.

Wen Yan'ın yapımcılığını üstlendiği “Çoban ve Dokumacı Kız” (Niu Lang Zhi Nü) adlı film ise 2008 yılındaki Cannes Film Festivali kapsamında büyük inovasyona sahip, bağımsız, ana akım dışındaki filmler için oluşturulan “yönetmenlerin on beş günü” bölümüne aday gösterildi.

Wen Yan'ın yapımcılığı ile çekilen diğer bir film “Yağmur Hasreti” (Longing For The Rain) ise 2013 yılında özgün bakış açısıyla Rotterdam ve Hong Kong dahil birçok uluslararası film festivaline aday gösterildi.

2013 yılında, Wen Yan'ın senaryo yazarlığını ve yönetmenliğini üstlendiği film “Tuzak Caddesi” (Trap Street) Venedik, Toronto ve Rotterdam dahil birkaç uluslararası film festivaline aday gösterildi. Wen Yan'ın yönettiği bu film yapıtı, aynı zamanda Vancouver Film Festivali'nde özel ödül kazandı. 2014 yılında “Tuzak Caddesi”, New York Çağdaş Sanat Müzesi ve New York Lincoln Merkezi tarafından düzenlenen “Yeni Yönetmen, Yeni Film” sergisine davet edilerek, “yeni nesil Çin filmlerinin seçkin temsilcisi” ünvanını kazandı. Wen Yan ise dünyada en büyük potansiyele sahip olan 8 yeni nesil yönetmenden biri olarak görülmekte.

2014 yılında Wen Yan'ın yapımcılığını yaptığı “İnce Buz, Kara Kömür”, Berlin Film Festivali'nde en iyi film dalında Altın Ayı, en iyi erkek oyuncu dalında ise Gümüş Ayı Ödülü'ne layık görüldü.

74. Venedik Film Festivali, 30 Ağustos-9 Eylül günlerinde düzenlenecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor