ÇHKO'nun kuruluşunun 90. yıldönümü için özel sergi

2017-07-31 08:43:36 CRI
r_1034407_2017073108384623124100.gif


ÇHKO'nun kuruluşunun 90. yıldönümü için özel sergi

Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun (ÇHKO) kuruluşunun 90. yıldönümü dolayısıyla, Çin Ulusal Müzesi'nde 26 Temmuz günü itibariyle özel bir sergi düzenlenmeye başlandı.

Sergilenen Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurucularına ait değerli eşyalar, ÇHKO'nun ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşundaki katkıları yansıtıyor. Eşyalar arasında Halk Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı Mao Zedong'un savaş döneminde kullandığı çay kavanozu, General Zhu De'nin kullandığı eyer dahil 300'den fazla eşya yer alıyor.

ÇHKO 1 Ağustos 1927'de kuruldu.

“1 Ağustos Madalyası” sahibi örnek askerler, rütbesi tümgeneral düzeyine yükselen komutanlar için 28 Temmuz günü törenler düzenlendi. 30 Temmuz'da İç Moğolistan'daki Zhurihe askeri eğitim merkezinde geçit töreni düzenlendi.

Bugünlerde ülke çapında ÇHKO'nun kuruluşunun 90. yıldönümü, Japon saldırganlara karşı direniş savaşının patlak vermesinin 80. yıldönümünü anmak amacıyla sergiler düzenleniyor. Örneğin Çin Halk Devrimi Askeri Müzesi'ndeki sergi, ÇHKO'nun tarihi ve çetin mücadelesini aktarıyor ziyaretçilere.

Amazon China, en çok satılan kitaplar listesini açıkladı

Amazon China, bu yılın ilk yarısında Çin'de en çok satılan kitaplar listesini açıkladı. Listenin ilk üç sırasında Japon yazar Higaşino Keigo'nun “Grief Grocery Store”, Çinli yazar Yang Jiang'ın “Üçümüz” ve İsrailli yazar Yuval Noah Harari'nin “Homo Deus: A Brief History of Tomorrow” yer alıyor.

Listedeki 10 kitaptan üçü, sosyal bilimler kategorisinde. Bu 3 kitap; Yuval Noah Harari'nin “A Brief History of Tomorrow ile A Brief History of Humankind” dahil 2 kitabı, İngiliz yazar Peter Frankopan'ın “The Silk Roads” olarak açıklandı.

Amazon China yetkililerinden Jin Yanzhen, bu yılın başından beri sosyal bilimler kategorisindeki kitap ve klasik eser satışlarının arttığını, bunun memnun edici bir eğilim olduğunu belirtti. Eskiden ise gençlik edebiyatı, kişisel gelişim kitapları büyük ilgi görüyordu.

Amazon China'ya göre, Çin'de Hefei, Zhengzhou ve Changchun, ülkede kitap okumayı en çok seven ilk 3 kent oldu.

Mini karaoke kabini

Dış görünüşü tıpkı bir telefon kabini gibi, içinde ise mini bir karaoke dünyası…

Çin'de popüler hale gelen mini karaoke kabinlerinde isterseniz kabin içinde kurulu sistemin ekranında görülen şarkı listesinden herhangi birini seçip canlı olarak şarkı söyleyebilir, hatta kendi sesinizi kaydedebilirsiniz. Söz konusu kabinler, 2016 yılından beri Çin'de oyun salonu, alışveriş merkezi ve sinema gibi kamu mekanlarında sıkça görülmeye başlandı ve kısa sürede çoğaldı.

Tüketicilere eğlence hizmeti sunan bu yeni sektör biçimine karşı, Çin Kültür Bakanlığı'nın kısa süre önce yayımladığı duyuruya göre, her mini karaoke kabini sahibi, kabini işletmek için önceden Kültür Bakanlığı'na bildiride bulunmalı.

Çin Kültür Bakanlığı'ndan bir yetkili, tüm mini karaoke kabinlerinin denetim altına alınması gerektiğini belirtti.

Her mini karaoke kabinindeki sistemde tüketim süresi ve masraf uyarısı yapılması ve çocukların rasyonel şekilde tüketime yönlendirilmesi istendi.

Çin'de video oyunu abonelerinin sayısı 500 milyonu aştı

Çin'de bu yılın ilk altı ayında video oyunları abonelerinin sayısının 507 milyonu bularak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,6 arttığı bildirildi.

2017 Çin Uluslararası Dijital Eğlence Sektörü Konferansı dün Shanghai'de yapıldı. Konferans'ta “Çin'de Video Oyunu Sektörü, Ocak-Haziran 2017” adlı rapor yayınlandı.

Rapora göre, Çin'de bu yılın ilk altı ayında video oyunu abonelerinin sayısı 507 milyonu buldu.

Raporda ayrıca, Çin'de oyun piyasasının satış gelirinin 99,78 milyar yuana ulaşarak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26,7 oranında artış kaydedildiği belirtildi.

Raporda, Çin'de oyun sektörü boyutunun git gide büyüdüğüne, artış hızının yavaşladığına, ancak kalitenin arttığına da vurgu yapıldı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor