Tonia ailesinin mutlu yaşamı

2017-07-24 21:35:38

Sakin ve şırıl şırıl akan Erguna Nehri, Çin'in kuzey ucunda yer alıyor. Nehrin kuzey kıyısında Rus milliyetinin yaşadığı sakin bir köy bulunuyor. Sonbahar mevsiminin bir akşamüstü Erguna Nehri'nin güney kıyısında bulunan, Rus milliyetinin yaşadığı güzel Shiwei kasabasını ziyaret ettik.

Büyük sayılmayan bu kasaba yer yer çiçeklerle süslenmiş. İleri doğru yürüdüğümüzde, etrafı huş ağacından yapılan çitlerle çevrili Rus tarzında bir ev gözümüze çarptı. Burası Tonia'nın eviydi.

Ev sahibesi Tonia bizi çok sıcak karşıladı. 50 yaşında, yüzü Ruslara çok benzeyen bu hanımefendi, kuzeydoğu Çin lehçesi konuşuyor. Tonia, Çin'de yaşayan azınlık milliyetlerden biri olan Rus milliyetine mensup. Rus milliyeti, Çin'in nüfusu en az milliyetlerden biridir. Yalnızca 10 bin civarında nüfusa sahip olan Rus milliyeti, esas olarak ülkenin kuzeybatısındaki Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi ve Tonia ailesinin bulunduğu İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde yaşıyor.

Tonia'nın babaannesi ve anneannesi Rus, dedeleriyse Çinliymiş. Tonia'nın klasik tarzda döşenmiş evi ve süs eşyaları, Rus tarzını yansıtıyor. Dörtgen şeklindeki yemek masasının üzerine Rus tarzı şamdanlar koyulmuş. Güzelce süslenmiş duvara Tonia ailesinin fotoğrafları asılmış. Pencere pervazında bulunan rengârenk çiçekler eve ayrı bir güzellik katıyor.

Tonia, Temmuz ayının başlarından itibaren evinde turist ağırlamaya başlamış. İki ay gibi kısa bir süre içinde bu küçük ancak rahat evde, 200'den fazla misafir ağırlayan Tonia, böylelikle 20 bin yuandan fazla para kazanmış. Bu başlangıçtan dolayı geleceğe güvenle baktığını seve seve anlatan Tonia, gelecek yıl daha fazla para kazanabileceğine inanıyor. Çünkü bu yıl kasabada turistleri en geç ağırlamaya başlayanlardan biri olduğunu söyleyen Tonia, buna rağmen iyi gelir elde ettiğinden bahsediyor.

Shiwei kasabasına birkaç yıl önce Çin'in devlet televizyonu olan Çin Merkezî Televizyonu (CCTV) tarafından “cazibe dolu kasaba” unvanı verilmesinden sonra, Çin-Rusya sınırında yer alan bu küçük kasaba, güzel doğa manzaraları ve kendine özgü milli özellikleriyle yerli ve yabancı turistleri kendine çekmeye başlamış.

Tonia'nın 80 yaşındaki annesi Lina, çocuklarının iyi bir yaşam sürmesinin, kendisi için en büyük mutluluk kaynağı olduğunu, dolayısıyla bugünkü yaşamlarından duyduğu memnuniyeti sözle ifade etmenin zor olduğunu anlattı.

Mutluluktan bahsederken keyiflenen Tonia, “Katusha” adlı bir Rusça şarkı söylemeye başladı.

Tonia, şarkıyı, ağabeyi Vasilij'in çaldığı akordeon eşliğinde söyledi. Birkaç yıl önce CCTV tarafından düzenlenen “cazibe dolu kasabalar” yarışmasında, mükemmel gösterisiyle herkesin gönlünde taht kuran Vasilij, kasabadaki en iyi akordeoncu. Birçok turist bu kasabaya, Vasilij'in çaldığı ezgiyi dinlemek için geliyor.

Tonia, şu anda Erguna Nehri kıyısında yeni bir otel inşa etmekle meşgul. Rusya'daki akrabaları, Tonia'dan Rusya'ya göç etmesini istemiş. Ama Tonia, gerçek memleketinin Shiwei kasabası olduğunu, küçüklükten beri burada büyüdüğünü ve buraya alıştığını, ayrıca buradaki yaşamının çok huzur ve mutluluk dolu olduğunu, dolasıyla buraya büyük sevgi beslediğini söyleyerek, akrabalarının teklifini reddetmiş.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor