Çin sinemasında Maymun Kral modası sürüyor

2017-07-24 15:51:18 CRI

Çin sinemasında Maymun Kral modası sürüyor

Çin sinemasında Maymun Kral modası sürüyor

Ünlü yönetmen Li An “Kaplan ve Ejderha” filmini, bir diğer yönetmen Zhang Yimou'nun “Kahraman” (Hero) filmini çektiğinde “her yönetmenin kalbinde bir Wuxia rüyası vardır” denirdi.

Daha sonra sinemada “Wuxia rüyası”, “Batı'ya Yolculuk Rüyası” haline gelmeye başladı.

2013 yılından itibaren “Maymun Kral'ın Batıya Yolculuğu”nu konu alan filmler gittikçe çoğaldı.

13 Temmuz'da Çin'de gösterime giren Wukong daha önce “Maymun Kral'ın Batıya Yolculuğu”nu konu alan filmlerden farklı.

Wukong, maymun krala verilen bir isim olarak Çincede “boşluğu aydınlatmak” anlamına gelir. Bu film, Ming hanedanı dönemin yazarı Wu Chengen'in yazdığı “Batıya Yolculuk” romanından değil, günümüzdeki “Wukong” adlı bir romandan uyarlandı. Wukong filminde 500 yıl önce Sun Wukong'un gökte ve yerdeki tüm şeytanlarla savaşı anlatılıyor.

Filmin yönetmen Derek Kwok, 1976 yılı doğumlu bir Hong Konglu. 1989 yılında, 13 yaşındaki Derek Kwok, Hong Konglu yönetmen John Woo'nun aksiyon filmi “A Better Tomorrow”u izledikten sonra sinemaya girmeye karar verdi. Görsel tasarımla kariyere başlayan Derek Kwok, sinema alanında ilerleyerek film yönetmeni haline geldi.

Derek Kwok, 2007 yılında yönettiği “The Pyed-Dog”la 28. Hong Kong Altın İmaj Ödülleri'nde en iyi yeni yönetmen ödülüne layık görüldü. 2013 yılında Hong Konglu oyuncu ve yönetmen Steven Chow'la birlikte “Journey to the West: Conquering the Demons” filmini çekti. Bu film, 50. Taiwan Altın At Ödülleri'nde en iyi senaryo ödülüne layık görüldü.

İçine kapanık bir hikâye: “Kader”

Çinli yönetmen Zhang Wei'nin yönettiği, içine kapanık kişileri konu alan “Kader” (Destiny) adlı film, kısa süre önce Hong Kong Uluslararası film Festivali'nde en iyi yönetmen ödülünü kazandı.

Gerçek bir hikâyeden uyarlanan bu film, daha önce birkaç uluslararası film festivaline davet edildi.

Zhang Wei, filmlerinde toplumda önemsiz görülen kişilerin yaşamını yansıtmayı tercih eden bağımsız sinemacılardan biri.

2010 yılında, ilk film yapıtı “Beijing Grassland”i çekti. Bu film, Beijing'de çalışan bir Afrikalı çocuğun gözünden Beijing'i beyaz perdeye taşıdı.

2011 yılında Zhang Wei “Shadow” adlı filmi çekti. Bu filmde bir gölge oyunu sanatçısının kültür mirası gölge oyununa sadık olma hikâyesi anlatıldı. Bu iki film, sinema çevresinde takdirle değerlendirildi.

Daha sonra Zhang Wei, birkaç yıldır hazırlık yaptığı iki film olan “Fabrika Patronu” (Factory Boss) ve “Kader”i (Destiny) çekmeye başladı. “Fabrika Patronu”, Çin'in güneyindeki Shenzhen kentindeki özel işletme patronunun iş kurma hikâyesini beyaz perdeye taşıyarak, Çin'deki özel işletmecilerin iş hayatında karşılaştıkları zorlukları anlattı.

Psikolojik meselelerle ilgili bir film çekmeyi çoktandır planlayan Zhang Wei, Eylül 2012'de Shenzhen kentinde içine kapanık oldukları gerekçesiyle okullarından alınmaları gündeme gelen 19 öğrencinin haberini duyduktan sonra böyle bir film çekmesi istedi.

Filmde 9 yaşındaki bir çocuğun, ailesinin kararlılığı sonrası normal okula gitme hikâyesi anlatılıyor.

Film, toplumda içine kapanık kişilere daha fazla ilgi gösterilmesi ve bu kişilere anlayışla bakılmasını sağlamak istiyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor