Da Shu sezonuna girildi

2017-07-24 15:49:55 CRI

Da Shu sezonuna girildi

 Da Shu sezonuna girildi

Çin ay takvimine göre 22 Temmuz günü Da Shu sezonu başladı.

Da, büyük; Shu ise sıcak demek. Sezonun adına göre, yılın en sıcak günlerindeyiz. Bu sezon, aynı zamanda sıcak seven bitkilerin en hızlı büyüdüğü dönemdir.

Çinlilerin ataları Da Shu sezonunu üçe böler: “İlk beş günde kuru otlar ateş böceklerine dönüşür; ikinci beş günde topraklar nemli ve hava boğucudur; üçüncü beş günde ara sıra şiddetli yağmur yağışları olur.”

Dünyada 2 binden fazla çeşit ateş böceği var. Karadaki ateş böcekleri yumurtlarını kuru otlar üzerine bırakır, bu yumurtalardan Da Shu sezonunda ateş böcekleri çıkar.

Çinlilerin ataları, ateş böceklerinin kuru otlardan geldiğini savunuyor ve bu nedenle kuru otların ateş böceklerine dönüştüğünü zannediyordu.

Üçüncü beş günlük dönemde ara sıra gök gürültülü fırtına görülür, ancak bu dönemde yağmur yağışı, sıcaklığın etkisini ve nemi azaltır, havanın sonbahara geçişini sağlar.

Da Shu sezonunda hava sıcaklığı yüksek olur. Örneğin Shanghai'da hava sıcaklığı 40 dereceye yaklaştı. Bu tür sıcaklık insan vücudunda Yang etkenleri tükettirir, bu nedenle şifalı otlarla pişirilen lapanın içilmesi, yapışkan pirinç kullanılması tavsiye edilir.

Yazın sağlık için doğru dürüst su tüketimi çok önemlidir. Sıcak olduğu için vücuttaki su birikimi hızla tükenir, zamanında su içilmelidir. Maş fasulyesiyle haşlanan su ve kasımpatı çayı çok iyi gelir. Kudret narı gibi acı sebzelerin büyük faydası olur.

Da Shu sezonunda aşırı miktarda spor yapılmamalıdır.

Çin'in ilk “paylaşım kitapevi” açıldı!

Çin'deki ilk paylaşım kitapevi ülkenin doğu kesiminde yer alan Anhui eyaletinin başkenti Hefei kentinde hizmete girdi.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonraki uzun bir dönemde Çin'in en büyük kitapevi zinciri Xinhua Kitapevi'nin Hefei'deki Sanxiaokou şubesi paylaşım kitapevine dönüştü.

Her okuyucu kitapevine depozito yatırdıktan sonra kitapları ücretsiz olarak götürüp evde okuyabiliyor. Depozito yatırmak için önce kitapevinin APP uygulaması indirilmeli, ardından 99 yuanlık depozito ücreti yatırılmalı.

Bir okuyucunun, bir kerede toplam değeri 150 yuanı aşmayan 2 kitabı götürme hakkı var. Seçtiği iki kitabı, arkasındaki barkodu taradıktan sonra hemen evine götürebilir.

Sanxiaokou paylaşım kitapevi, okuyucular arasında büyük rağbet gördü. Üstelik zamanında kitabı iade eden her okuyucu 1 yuanlık ödül de alıyor. 90 gün içinde 12 kitabı okumayı tamamlayan kitap kurtlarına depozitonun yüzde 8'i iade edilir.

Taiji, Kuşak ve Yol ülkelerinde tanıtılacak

Henan Eyalet Yönetimine bağlı basın ofisinden yapılan açıklamaya göre, Çin Uluslararası Taiji Festivali Eylül ayında düzenlenecek, aynı dönemde Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelerin kentlerinde Taiji tanıtımı yapılacak.

Dünya turu 1 Eylül'de Taiji'nin memleketi Chenjiagou'da başlayacak.

Taiji festivali 16 Eylül günü Henan eyaletinin Jiaozuo kenti, Wenxian ilçesi ve Yuntaishan Dağı'nda düzenlenecek törenle başlayacak. 50 ülke ve bölgeden 3 bin 500 sporcu festival kapsamında düzenlenecek yarışmalara katılacak.

Taiji, Konfüçyüs öğretisi ve Taoizm'in Taiji ve Yin-Yang felsefelerini temel alan geleneksel bir spor sanatı. İnsan sağlığına iyi gelmesinden dolayı dünya genelinde hayranları her geçen gün artıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor