Katakulli için tahta yolu onar

2017-07-17 15:48:35

Katakulli için tahta yolu onar

Dünya tarihinde savaşların olduğu dönemler barış zamanlarından daha çok uzun sürmüştür. İnsanlık sadece 20. yüzyılda iki dünya savaşına tanık oldu. Gelişen savaş teknolojileri daha kısa sürede daha çok insanın hayatına mal olurken barışı korumanın önemini son derece arttırdı.

Ancak insanoğlunun savaş taktikleri teknoloji kadar değişkenlik göstermedi. Bu alanda özellikle Çin'in tarihten gelen 36 Savaş Taktiği, bir çok ekol ve otorite tarafından temel olarak kabul edildi, hakkında eserler yazıldı. Hatta bu taktikleri iş hayatında kullanılabilecek şekilde yeniden düzenleyen kitaplar bile basıldı.

Çin'in Savaşan Devletler Dönemi'nde genelde askerler suç işlememiş şehirlere saldırmaz ve suç işlememiş adamları öldürmezdi. Her kim insanların babalarını, ağabeylerini öldürürse; her kim başkalarının zenginliklerini kendine alırsa, her kim başkalarının oğullarını ve kızlarını köle ederse o bir haydut olarak görülürdü. Bu yüzden ordu adil olmayanı durdurmak ve zalim olanı ortadan kaldırmak ihtiyacıyla kuruldu. O dönemde yaşayan Çin halkının orduya bakışı bu şekildeydi. İşte bu sebeple ordu geldiğinde çiftçiler topraklarından ayrılmamalı, tüccarlar dükkanlarından, memurlar ofislerinden çıkarılmamalıydı. Savaş taktikleri de bu anlayış çerçevesinde yapılırdı. Böylece kılıçlar masum kanına bulanmadan göğün altında herkes müttefikiniz olurdu.

Çin'in 36 Savaş Taktiği'nden biri olan An Du Chencang'ın (暗度陈仓) tam karşılığını “Tahta yolu alenen onarırken gizliden Chencang'a yürümek” olarak açıklayabiliriz.

Bu savaş hilesinin arkasındaki hikaye Qin Hanedanlığı'nın (M.Ö.221-206) geç yıllarına dayanır. O dönemde Han Hanedanlığı'nın (M.Ö.206-M.S.220) kurucusu Liu Bang, ülkenin önde gelen generali ve popüler kahramanı olan Xiang Yu ile mücadele ediyordu.

M.Ö. 207 yılında Batı bölgesinden geri çekilmeden önce birliklerine sarp kayalıklar ve çöllerden geçen 50 kilometre uzunluğundaki tahta yolu yakmalarını emreden Liu Bang, Xiang Yu'nun ordusundaki elit birliklere liderlik eden komutan Zhang Han'ın karşı saldırısını önlemeyi amaçlıyordu.

Sonraki yıl Qin Hanedanlığı'ndaki bazı generallerin Xiang'a karşı ayaklanmaya kalkışması üzerine, Liu Bang generallerinden Han Xin'e Zhang Han'ın kontrolü altındaki Guanzhong'a saldırı için hazırlık yapmasını söyledi.

Ama Han Xin öncelikle bazı askerlerini Guanzhong'a kolay ulaşımı sağlayan yanmış tahta yolu onarmaları için gönderdi.

Zhang Han bunu öğrendiğinde kahkahalarla güldü ve “Bu kadar az askerle tahta yolu onarmaları Tanrı bilir ne kadar uzun sürer” dedi. Böylece Zhang Han düşmanı Han Xin'in yakın bir zamanda herhangi bir saldırı düzenlemeyeceğine inandı. İşte o anda büyük bir hata yapmış oldu.

Han Xin'in askerleri zarar görmüş tahta yolla uğraşırken, diğer yandan Han ana kuvvetleriyle gizlice Guanzhong'a ulaşmak için terkedilmiş eski patika yolu kullandı. Ve Zhang'ın birliklerine karşı beklenmedik bir anda ani bir saldırı düzenledi.

Yaşananlar karşısında şaşkına dönen Zhang, saldırıya karşı savunma hattını kurmayı başaramadı. Zhang tüm askerlerini savaş alanında kaybetti.

Aslında bu olay Liu Bang ve Xiang Yu arasında devam edecek olan bir seri savaşın başlangıcı oldu. Sonunda Liu'nun zaferiyle ülke birleşmiş oldu.

Bu savaş hilesi “Doğuya sahte, batıya gerçek saldırı düzenle”(声东击西)stratejisinin bir başka versiyonudur. Yanlış bilgi yaymak yerine, bu savaş hilesinde tahta yolu onarmak gibi gerçek bir eylem kullanılır. Asıl amacı gizleyen eylemin gerçek olması aslında bir tuzaktır. Çünkü düşman bu sayede ya ikilem içinde kalacaktır ya da yanlış olana inanacaktır. Savaş hilesi birçok kişinin genel yargısına, “gördüğüme inanırım” kalıbına, dayanır. Ve bu yöntemle düşmanı inandırmak daha kolaydır.

Sonuç olarak, tuzak, basitçe görünenin gerçek olduğu inancını düşmana empoze eder ve böylece düşmanın dikkati başka bir noktadayken gizlice başka yönden beklenmedik bir hamle ile daha kısa sürede üstünlük elde edilmesini sağlar. Buradaki can alıcı nokta tuzağın gerçek olması zorunluluğudur. Gerçek olguya dayanan tuzak şüphe çekmeyeceği gibi düşmanın da göz ardı edemeyeceği bir etkendir.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor