Çince ABD'de en sık kullanılan ikinci yabancı dil

2017-07-17 15:47:30 CRI

Çince ABD'de en sık kullanılan ikinci yabancı dil

ABD'de 24/7 Wallstreet sitesinin kısa süre önce yayınladığı araştırmaya göre, ABD'lilerin en sık kullandıkları yabancı diller sıralamasında Çince, İspanyolca'yı izleyerek ikinci sırada yer aldı.

Columbia Yayın Sistemi CBS'nin 7 Temmuz günü yayınladığı habere göre, araştırma ABD Nüfus Sayımı Bürosu'nun 2015 yılında yayınladığı araştırmada yer alan “evde en sık kullanılan yabancı dil” sorusuna dayanarak gerçekleştirildi.

ABD'de 40 milyondan fazla İspanyol nüfus bulunuyor, İspanyolca hemen her eyalette en sık kullanılan yabancı dil konumunda, sıkça Çince konuşan nüfus 2,1 milyona ulaşarak İspanyolcanın ardından ikinci sırada yer aldı. Ayrıca, Tagalog, Vietnamca, Fransızca, Arapça ve Korece'yi konuşan nüfus da 1 milyonu aştı.

Eyalet sayısı açısından, İspanyolcadan sonra Almanca 11, Vietnamca ise 7 eyalette sıkça kullanılıyor. Çince en çok Arkansan, Maryland, New Jersey, New York ve Pennsylvania gibi eyaletlerde yaygın.


Çin, 2 dünya mirasına daha sahip oldu

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO'nun Dünya Mirasları Kongresi 41. toplantısı Polonya'nın Krakov kentinde düzenlendi.

Toplantıda Çin'in Qinghai eyaletinde yer alan Kekexili dünya doğal mirasları kategorisine, Fujian eyaletinde yer alan Gulangyu Adası dünya kültürel mirasları listesine girdi. Böylece Çin toplamda 52 adet dünya mirasına sahip oldu.

Çin'in dünya mirasları listesine giren 51. zenginliği olan Kekexili, Çin'in bu alandaki miraslar arasında yüzölçümü en büyük, rakımı en yüksek ve gölleri en fazla mekân durumunda.

Kekexili'nin dünya mirasları listesine girmesi, kendini bu saf ve temiz bölgeyi korumaya adayan insanları heyecanlandırdı ve koruma çalışmaları için büyük bir fırsat olarak görüldü.

Qinghai-Tibet Yaylası'nın kuzeydoğusunda yer alan Kekexili, Moğolca'da “güzel kız” anlamında. Dünyanın insan faktöründen en az etkilenen bölgelerinden biri olan Kekexili, aynı zamanda dünyanın bakir doğa manzaralarının en iyi korunduğu tipik bir bölge niteliğinde.

2014 yılında Qinghai eyaleti, Kekexili'nin dünya doğal mirasları listesine dahil edilmesi için başvurma çalışmasını başlattı. Buna hükümetin ilgili birimleri de destek sağladı.

Uluslararası Doğa Koruma Birliği IUCN, bu yılın başında Kekexili'nin başvuru belgesini inceledi ve Kekexili'nin dünya doğal mirasları listesine alınması önerisinde bulundu. IUCN, Kekexili'nin insanın hayal gücünü aşan sıra dışı doğal güzelliklere sahip olduğunu, bölgeye özgü yayla ekosisteminin görkemli olduğunu, geniş otlaklar, yüksek kar kaplı dağlar, on binlerce göl ve iyi korunan Tibet Antiloplarının göç hattının şaşırtıcı olduğunu savundu.

Bundan böyle Kekexili'de koruma tedbirleri daha sıkı olacak. Yüzölçümünün yüzde 90'dan fazlası tenhalık alan olarak korunacak, Kekexili'nin tampon bölgesinde yaşayan çobanlar zorla bölge dışına göç ettirilmeyecek.

Piyano Adası dünya kültürel mirası oldu

Piyano Adası olarak adlandırılan Gulangyu Adası, Polonya'da düzenlenen Dünya Miraslar Kongresi'nde dünya kültürel mirasları listesine dahil edildi.

Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi ICOMOS, Gulangyu'nun Asya'da küreselleşmenin erken döneminde çeşitli değer yargılarının kaynaşması ve etkileşimini gösterdiğini savundu.

Gulangyu'nun mimarisi ve diğer özelliklerinin Çin, Güneydoğu Asya ve Avrupa'nın mimarlık, gelenek ve kültürel değer görüşü alanlarındaki kaynaşmasını yansıttığını kaydeden ICOMOS, bu kaynaşmanın temelinde, Gulangyu Adası'nda yaşayan yabancıların ve yurtdışından dönen Çinlilerin bulunduğunu belirtti.

ICOMOS, kaynaşmanın sonucu Gulangyu Adası'nda yeni bir mimari özelliğin ortaya çıktığını ve bu özelliğin "Xiamen stili mimarlık" olarak bilindiğini ifade etti. ICOMOS, bu özelliğin sadece Gulangyu Adası'nda olmadığına ve Güneydoğu Asya'nın kıyı bölgesini ve daha uzak bölgeleri etkilediğine işaret etti.

Piyano Adası, Müzik Memleketi adıyla da bilinen Gulangyu (Kulangsu) Adası, her zaman turistlerin büyük ilgisini çekiyor. 1,87 kilometrekarelik adada 600'den fazla piyano bulunuyor. Doğal güzellikleri, müzik sesi ve özgün mimari özelliği, her yıl 10 milyondan fazla turisti adaya çekiyor.

Gulangyu Adası'nın korunması için 2018 yılından itibaren ziyaretçi sayısı sınırlanacak. Yeni bina yapımı yasaklanacak.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor