Sıcak havanın “küçüğü ve büyüğü” olur mu?

2017-07-10 10:35:30 CRI

Çin'in geleneksel ay takvimine göre 7 Temmuz günü Xiao Shu sezonu başladı.

Xiao Shu, ay takvimine göre bir yıl içindeki 24 sezondan on birincisidir. Xiao küçük, hafif; Shu ise sıcak anlamında. Xiao Shu, sıcak yaz mevsiminin başlaması, ancak en sıcak günlerin henüz gelmediği anlamına geliyor. Bugünlerde Çin'in çoğu bölgesinde hava çok sıcak, ancak henüz 40 dereceye de rastlanmadı.

Xiao Shu sezonu 6-7-8 Temmuz günlerinden birine rastlar. Çin'in klasik eserlerinden Shu Wen'de, “Shu sıcak demek. Sıcağın da küçüğü ve büyüğü olur. Ayın başında küçük sıcak, ortasında büyük sıcak olur. Xiao Shu'da çok sıcak rüzgâr eser.” diye yazar.

Xiao Shu sezonunda gök gürültülü sağanak yağışlar olur, beraberinde şiddetli rüzgâr eser. Çin'in güney kesiminde, özellikle Yangtze Deltası'nda aşırı yağış olduğu için yorgan, duvar ve mobilyalar küflenir. Bazen dolu taneleri yağdığı için tarım ürünleri zarar görür. Bazı yerlerdeyse kuraklık kendini gösterir. Hava durumu tahıl rekoltesini etkiler. Bu nedenle tarım üretimi için önlemler alınır.

Çinlilerin ataları, tarih içinde edindikleri tecrübeleri özetleyecek şekilde 24 sezonla ilgili çeşitli deyimler yarattı, Xiao Shu ile ilgili birkaç deyimi sıralayalım.

“Xiao Shu ılık, sonraki sezonsa sıcak olur.” “Xiao Shu geçer geçmez, her geçen gün çok daha sıcak olur.” “Da Shu ve Xiao Shu'da pirinç varken bile pişirmeye niyetin olmaz.” “Xiao Shu aşırı sıcaksa, Da Shu serin olur.” “Güneydoğuda rüzgâr esince, yağmur gelir.” “Sabah güneydoğuya, akşam kuzeybatıya bakılır.”

Xiao Shu, insan vücudunda Yang etkenlerin en yoğun olduğu sezon. Bu nedenle insanlar çalışma ve Yang etkenleri koruma arasında dengeye özem göstermeli.

Özellikle köylüler Xiao Shu sezonunda tarla işleriyle meşgul olur, bu arada çok terler, yorgunluk artınca insan vücudunu korumayı ihmal edebilir. Buna dikkat edilmeli.

Beslenme uzmanları sık sık sağlıklı bir yaşam için mevsime göre beslenmenin önemi konusunda uyarılarda bulunur. Çünkü zamanında tüketilen besinlerin vitamin ve mineral değeri yüksektir. Sağlık için sıcak ve soğuk havalara uygun beslenmeli, her mevsime ve hatta her aya göre alacağımız besinlere dikkat etmeliyiz.

21. yüzyılda modern uzmanların uyarıları Çin'de yüzyıllardır geleneksel olarak uygulanıyor. Yılın 24 sezonundan her birinde nasıl beslenilmesi gerektiğiyle ilgili uyarılar yapılıyor. Örneğin Xiao Shu sezonunda hafif yemeklerin tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Xiao Shu sezonunda hava sıcak olduğu için insanlar kolayca sinirlenir ve kendini yorgun hisseder. Bu nedenle beslenmeye özen göstermenin yanı sıra sükûnetin korunması tavsiye edilir. Yaz mevsiminde sindirim hastalıkları sıkça görülür, bu nedenle beslenme konusunda yemeklerin temiz tutulması ve beslenme dengesinin korunmasına önem verilmeli. Aç kalınırsa yorgunluk ve zayıflama olur, vücudun direnci kırılır ve diğer hastalıklara yol açılır. Ancak aşırı doymak da, dalağa ve mide sindirimine yük olur, bu da dalak ve mide hastalıklarına neden olur.

Xiao Shu sezonunda "Sote soya filizi", "sote kurutulmuş soya peyniri" "bakla dana eti" gibi yemekler tüketilir.

Şimdi bu yemeklerden "Kuru soya peynirli et" yemeğinin tarifini verelim. Önce malzemelerimizi sayalım:

100 gram tavuk eti, 100 gram koyun eti, 300 gram tavuk suyu, yeteri kadar tuz ve lezzet tuzu, yemeğe tat vermesi için 1-2 gram zencefil, pirinç şarabı, toz karabiber ve susam yağı.

Kuru soya peynirini ince şeritler halinde kestikten sonra kaynar suya batıralım ve süzelim. Tavuk eti ve koyun etini de ince şeritler halinde keselim. Soğan ve zencefili ince ince dilimleyelim.

Tencereyi ateşin üstüne koyarak içine tavuk suyunu dökelim. Kaynadıktan sonra koyun etini ilave edip biraz kaynatalım. Sonra tavuk şeritlerini ekleyip kaynatmaya devam edelim. Üzerindeki köpükleri alalım; ardından tuz, lezzet tuzu, pirinç şarabı, toz karabiberi ilave edip beraber kaynatalım. Sonra üzerine kuru soya peynirini ekleyip kaynatmaya devam edelim. Son olarak soğan ve zencefili ekleyelim. Piştikten sonra bir büyük kâseye alalım. Üzerine susam yağı gezdirip servis yapalım. Afiyet olsun.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor