Hong Konglu yönetmenden Japon işgaline direniş filmi

2017-07-10 10:25:45

Hong Konglu yönetmen Xu Anhua'nın (Ann Hui) son yapıtı “Min Yue Ji Shi You” (Our Time Will Come), Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin Çin'e dönmesinin 20. yıldönümünün kutlandığı 1 Temmuz günü gösterime girdi.

Yönetmen Xu Anhua, Hong Kong'un yeniden anavatanı Çin'e bağlı olduğu 1997-2017 yılları arasında 50 yaşından 70 yaşına ulaştı.

Filmin gösterime girdiği ilk günde elde edilen gişe geliri 2 milyon yuana yaklaştı.

Ticari Hollywood filmlerinden farklı olarak “Min Yue Ji Shi You” gerçek duygularla izleyicilerin ilgisini çekiyor.

Filmde sıradan Hong Konglular arasında aile ve dostluk bağlarının yurtseverlik duygusuna dönüşmesi gözleniyor.

1940'lı yıllarda Japon saldırganlara direniş savaşı döneminde gerçek bir tarihi olaydan esinlenen film, Fang Lan adlı bir genç kızın, 800 aydının Japon işgali altındaki Hong Kong'dan kaçmasına yardım edişini anlatıyor.

Savaş dönemini anlatan “Min Yue Ji Shi You” filmi içinde savaş ve çatışma görüntüleri oldukça az, ancak dönemin duygusal boyutu ön planda ve bu da izleyenleri etkiliyor.

Filmde esas olarak Fang Lan ve annesinin günlük yaşamını yansıtan görüntüler var. Evde bekleyen bir anne ve her zaman aceleyle eve girip çıkan kız imgesi film boyunca dönüp durur.

1947 doğumlu Hong Konglu yönetmen Xu Anhua, 1950'li yıllarda Makao'ya göç etti. Daha önce Hong Kong Üniversitesi İngiliz Edebiyatı bölümünde okumuş olan Xu Anhua, 1972 yılında edebiyat dalında lisansüstü diplomasını aldı. Daha sonra İngiltere'de Londra Uluslararası Sinema Akademisi'nde okudu. 1975 yılında Hong Kong'a döndükten sonra TVB ve Hong Kong Televizyonu'nda çalıştı. Hu Jinshuan'ın öğrencisi olduğu sıralarda "Gençler" ve bazı diğer TV dizilerini çekti.

1979 yılında yönetmenliğini yaptığı "The Secret" Hong Kong Yeni Dalga sinemasını temsil eden yapıtlardan biri olarak görülmekte. Xu Anhua'nın diğer ünlü yönetmen Xu Ke'yle işbirliği yaparak çektiği "Kelebek Katilleri " Hong Kong Yeni Dalga sinemasının öncülerinden biri olarak kabul edilir.

Yönetmen Xu Anhua, toplam 5 kez Hong Kong Altın İmaj Ödülleri'nde en iyi yönetmen seçildi. Bunlardan biri de 2015 yapımı Çin Cumhuriyeti dönemi kadın yazarlarından Xiao Hong'un hikayesine dayanan “Altın Çağ” adlı film oldu.

Yönetmen bu filmde son yapıtı “Min Yue Ji Shi You” filminde olduğu gibi eski Hong Kong'la ilgili bir hikâye anlattı: 1920-1940'lı yıllarda Çin'de bir grup genç, aşk ve rüyanın peşinde özgür bir şekilde koşarak zamanlarını geçirmektedir. Bağımsız ve özgür bir karaktere sahip Xiao Hong, savaşın kaosundan kaçmak için Harbin'den Hong Kong'a gider, bu esnada başından çeşitli aşk ve yaşam tecrübeleri geçer.

Yönetmen Xu 3 kez Taiwan bölgesindeki Altın At Ödülleri'nde en iyi yönetmen ödülüne layık görüldü. Bu sene Taipei Film Festivali'nde “Min Yue Ji Shi You” özel olarak gösterildi.

Yönetmen Xu, festivalde yaptığı açıklamada, destansı bir film çekmek istemediğini, duygusal yönü ağır basan karakterleri göstermeyi arzuladığını söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor