Çin'de ilk çizgi filmler

2017-06-26 15:34:50 CRI

Çin'de ilk çizgi filmler 1920'li yıllarda ortaya çıktı. Wan kardeşlerin çektiği milli özelliklere sahip "Da Nao Hua Shi" (Danao Stüdyosu) adlı çizgi film, Çin'de güzel sanat filmlerinin doğuşu olarak kabul ediliyor.

Wang kardeşlerin şaheseriyse 1941 yılında geldi: 80 dakikalık uzun çizgi film "Tie Shan Prensesi" (Demir Yelpaze Prensensi). Japon saldırganlara direniş savaşı döneminde Wang kardeşler, "karikatürü silah olarak kullanmak" düşüncesiyle direniş savaşıyla ilgili tanıtım faaliyetlerinde bulunarak "Direniş Savaşı Sloganları ve Direniş Savaşı Şarkıları Albümü" gibi birçok eser ortaya koydular. Ancak 1940 yılında Guomingtang Partisi'nin Japon saldırganlara karşı pasif bir direniş politikası uygulamasıyla direniş savaşını konu alan bütün filmlerin çekimi durduruldu. İşsiz kalan Wang kardeşler, o dönemde "Yalnız Ada" diye adlandırılan Shanghai'ya döndüler. O zamanlarda Amerikan çizgi filmi "Pamuk Prenses" Shanghai'da gösteriliyordu ve çok sayıda Çinli izleyicinin dikkatini çekmişti.

1922 yılında kurulan Walt Disney Şirketi, 1928'de ve 1932'de dünyadaki ilk sesli ve ilk renkli çizgi filmi hazırladıktan sonra bütünlük içindeki bir animasyon filmi çekme ideali oluşturmaya başlamıştı. "Pamuk Prenses" filminin başarılı olup olmaması, Disney Şirketi için bir kumar gibiydi. Film, izleyicilerin beğenisini kazanırken Oscar Özel Katkı Ödülü'nü kazanarak tarihe geçti.

"Pamuk Prenses"in Shanghai'da ilgi görmesi, Wang kardeşleri çok etkiledi. Kaliteli bir uzun çizgi film çekmeye karar vermişlerdi. 100'den fazla kişiden oluşan çalışma ekibinin koordineli çalışmaları sonucu 80 dakikalık uzun çizgi film "Tie Shan Prenses", Shanghai'yı bir defa daha şok etmişti. Filmin gişe geliri, o dönemde gösterilen büyük konulu filmleri geçti.

Bu hususta bahse değer bir diğer konu da, Wang kardeşlerin uzun süre düşündükten sonra "Maymun Kral'ın Batıya Yolculuğu" adlı klasik romandaki Maymun Kral'ın yelpazeyi ödünç alması parçasını seçmeleridir. Bu seçim özel anlam taşıyordu.

"Tie Shan Prenses" filmine göre, "Pamuk Prenses" filminin amacı çok daha basit. Disney Şirketi, Pamuk Prenses ve 7 Cüceler dahil Batılı ailelerin iyi bildikleri peri masalını ilk yapıt olarak seçmesi, gerçeklik, iyilik ve güzellik arayışında bulunmayı amaçlıyordu. Yanan ateşi söndüren "Demir Yelpaze Prensesi", "Pamuk Prenses" içindeki "Sihirli Ayna"ya benziyor. Bu ikisi, Çin ve ABD'nin birbirinden farklı çizgi film yoluna girdiğinin işaretiydi.

Wang kardeşlerin özgün iki yapıtı, "Tie Shan Prenses" ve "Gök Sarayındaki Kaos"unda hep maymun kral imajı işlendi.

Wang kardeşler, "Gök Sarayındaki Kaos" filminin yapım süreci ile ilgili olarak, "Maymun Kralın dış görünüş ve vasıflarında maymun, tanrı ve insani özellikleri bulunuyor" demişlerdi. Wang kardeşler, özgün yaratıcılıklarıyla Çin halkının binlerce yıldır çok iyi bildiği “Maymun Kral”ı anlatarak, birkaç nesil Çinli izleyicinin sempatisini kazandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor