Deniz İpek Yolu'nda sıra dışı bir yolculuk

2017-06-26 10:32:02 CRI

ABD merkezli Carnival Grubu (Carnival Group International) ve Çin Halk Dış İlişkiler Dostluk Derneği'nin işbirliğiyle düzenlenen “Deniz İpek Yolu'nda Çin hikâyesi anlatmak” adlı etkinlik sürüyor.

Deniz İpek Yolu güzergâhında seyreden “Majestic Princess”, 21 Mayıs'ta İtalya'dan sefere çıktı. Geminin yarın Çin'in Xiamen kentine ulaşması bekleniyor.

Carnival Grubu'na ait “princess” serisi yolcu gemilerinden biri olan “Majestic Princess” Çin unsurlarıyla dolu.

Yunanistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan, Sri Lanka, Malezya ve Tayland gibi ülkelerin tarihi Deniz İpek Yolu'nda yer alan liman kentlerinden geçen “Majestic Princess”in seferi, yolculara Deniz İpek Yolu'nu yeniden yaşatmayı amaçlıyor. Yolculuk süresince sanat gösterisi, konferans ve sohbet toplantısı gibi yöntemlerle yolculara Çin'in müzik ve dans sanatlarının yanı sıra, gelenek ve görenekleri tanıtıldı.

“Majestic Princess”teki kültür etkinliği, Deniz İpek Yolu başlığı altında şans, müzik, dans, gösteri, tat, resim ve şarkı dâhil olmak üzere yedi konuyu kapsıyor. Etkinlik, “Majestic Princess”i yolcuların birbirleriyle tanışması, dostluk kurması ve Çin kültürünü tanımalarını sağlayan “yüzen altın salon” haline getirmeyi amaçlıyor.

15 Haziran'da Sichuan eyaletinden tanıtım ekibi “Majestic Princess”e binerek Sichuan kültürünü tanıttı. Yerel opera üstatları, aşçılar ve diğer görevliler gemideki yolculara görsel bir şov ve damak ziyafeti sundu. Sichuan Operası gösterisi ve çay seramonisi yolcuları büyüledi. Ses 2

“Bu çok özel bir deneyim, bunu çok destekliyorum. Bence bu, insanın hayatı boyunca bir kez rastlanabilecek bir tecrübe. Çay seremonisi sunan genç kız bir çay bardağını bana uzattığında çok mutlu oldum, çok duygulandım.”

Çay seremonisi sunan Wang Fei, alkışların kendisine değil, Çin kültürüne olduğunu söyledi. Ses 4

“Çok sıcak karşılandık, çok duygulandım. Gemiye bindiğim andan itibaren, kıyafetlerime ilgi vardı. Bu övgüler şahsıma değil, Çin geleneksel kültürüne olan övgüdür.”

3 bin 560 yolcu kapasiteli “Majestic Princess” gemisinde hizmet sunan görevlilerin sayısı bin 300'den fazla. Çin'den gelen gruplar gösteri yaparken, gemideki görevlilerden bazıları mesai saatini değiştirmeye çalışıyor, amaç gösteriyi kaçırmamak. İşinden ayrılamayansa gösteriye giden meslektaşının gösteriyi kaydetmesini rica ediyor ve işten sonra izliyor.

Natalie, bir gösteriyi izlemek için önce odasına dönüp üstünü değiştirdi ve geceye uygun bir kıyafet giydi, güzel bir makyaj yaptı. Çin'e henüz ayak basmadığını söyleyen Natalia, bu sefer “Majestic Princess” ile Çin'e gideceğini ve rüyasındaki tarihi medeniyeti göreceği için çok heyecanlı olduğunu belirtti. Ses 1

“Öteden beri Çin'e gidip görmek istedim. Çin kültürü çok enteresan, yemekleri çok güzel, Çin halkı da misafirperver. Burada gördüğüm gösteriler inanılmaz güzel. Çin'e doğru seyreden bir gemide, daha Çin'e ulaşmadan önce gemide Çin kültüründen izler görmek çok güzel, bu nedenle buradayım. ‘Majestic Princess'e bindikten sonra İpek Yolu'nu gerçek anlamıyla anlamaya başladım.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor