Doğuya sahte , batıya gerçek saldırı düzenle (声东击西)

2017-06-19 15:14:05 CRI

Doğuya sahte , batıya gerçek saldırı düzenle (声东击西)

Mutlaka başınıza gelmiştir. Yolda yürürken ya da kendi halinizde başka bir şeye odaklanmışken bir el sağ omzunuza hafifçe vurur. Elin sahibinin bu yumuşak dokunuşu sizin birazdan bir tanıdıkla karşılaşacağınız hissine kapılmanızı sağlar. Bu güven duygusuyla sağ tarafınıza, sizi çağıran kişiyi görmek için döndüğünüzde ve orada kimseyi göremediğinizde olanlara bir anlam veremezsiniz. Acaba biraz önce omzunuzda hissettiğiniz dokunuş sadece bir yanılsama mıydı? Tüm bunlar saniyeler içinde olurken aslında size bu şakayı yapan kişi sol tarafınızdan karşınıza çıkmaya hızlıca hazırlanmıştır. Ya sol tarafınızdan tanıdık bir kahkaha sesi duyarsınız, ya da tekrar önünüze döndüğünüzde beklenmedik bir kişiyle karşılarsınız.

Bu basit şaka aslında bir savaş hilesidir. Çin'in tarihi 36 Savaş Taktiği'nden biri olan “doğuya sahte, batıya gerçek saldırı düzenle” savaş hilesi basit bir oyunda bile kazanmak için başvurulan bir taktiktir.

Doğu Han Hanedanlığı imparatoru, hükümdarlığı boyunca ünlü general ve diplomat Ban Chao'yu uzak Batı Bölgeleri'nde Hunlar ile savaşmaya gönderdi.

Emrindeki 25 bin askerle sefere çıkan Ban Chao, öncelikle Hunlar'la işbirliği yapan Yarkent isimli küçük bir beyliğe saldırmaya karar verdi. Ban'ın birliklerinin yaklaştığı haberini alan Yarkent hükümdarı kuzeydeki Küsen beyliğinden yardım istedi.

Küsen hükümdarı, komşusundan yardım çağrısını alır almaz 50 bin kişilik bir orduyu Ban Chao'nun birlikleriyle savaşması için sevketti.

İki komşu beyliğin birliklerinin bir araya gelerek oluşturacağı güçlü orduyla doğrudan savaştığı taktirde savaşı kazanamayacağını fark eden Ban, mevcut duruma uygun bir stratejik avantaj aradı.

Etrafta kendi ordusunun geriye çekilmekte olduğu söylentisini yaymaya başlayan Ban, birliklerinin bir kısmını doğuya gönderdi. Bu sırada Ban geriye kalan tüm birlikleriyle birlikte batıya doğru hareket etti.

Ban Chao'nun ordusuyla geri çekildiğini duyan Küsen hükümdarı büyük bir sevince kapıldı ve gece yarısı Ban'ın birliklerini kovalamaya başladı. Ancak Ban ve esas birlikleri çok fazla uzakta değildi. Gece karanlığında anayoldan ayrılan Ban'ın birlikleri ormanın içinde saklandı.

Küsen hükümdarı ve askerlerinin hızla önlerinden geçip doğuya gidişinin ardından Ban, birden birliklerine Yarkent beyliği istikametine yürümeleri emrini verdi. Bu arada Ban'ın doğuya gönderdiği birlikler Yarkent beyliğine sürpriz saldırı öncesinde ana birliklere katıldı.

Şafakta Yarkent beyliğinin savunması çöktü ve hükümdarın etrafı sarıldı.

Tüm gece hayalet birlikleri kovalayan Küsen hükümdarı ve askerleri Ban'ın birliklerinden tek bir asker bile bulamadılar. Küsen hükümdarı yanlış iz peşinde olduğu konusunda tereddüt ettiğinde, Yarkent'nin düştüğü haberi geldi.

Küsen hükümdarı komşusunda kurtarabileceği birşeyin kalmadığına karar verdi ve ordusunu kendi beyliğine geri dönmeleri emrini verdi.

Kısacası, düşmanın zihninde tek bir yönde beklenti oluşturmak ve daha sonra düşmanın hiç ummadığı bir yerden sürpriz saldırıya geçmek harbi kazanmanızı sağlar. Ama siz yine de bu taktiğin arkadaşlarınıza yapacağınız sevimli şakalar olarak kalmasını sağlayın.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor