Kazakistan'da Xinjiang Film Haftası

2017-06-19 15:12:03 CRI

Kazakistan'da Xinjiang Film Haftası

Çin ile Kazakistan arasında sinema sektöründe işbirliğinin güçlendirilmesi, iki ülkenin kültür alanında gerçekleştirdiği iletişim ve karşılıklı ziyaretlerin artırılması amacıyla Kazakistan'da düzenlenen "Xinjiang Film Haftası" 10 Haziran'da ülkenin eski başkenti Almatı'da başladı.

Almatı'daki 5 farklı sinema salonunda iki hafta içinde Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ni konu alan 4 film gösterilecek.

Filmler arasında, gerçek bir olaydan uyarlanan "Gerçek Aşk" (Genuine Love), Kazak bir kızın, Aytış sanatına olan tutkusunu anlatan "Çiçek" (Flower), Xinjianglı çocukların hikayesini sergileyen "Bir Rüyanın Başladığı Yer" (A Place Where The Dream Begins), para, aile ve dostluk duygularını konu alan komedi filmi "İşte para Budur" (This Is What Money Is) yer alıyor.

Xinjianglı yönetmen Şirzat Yakup'un yönettiği "Gerçek Aşk", 22 Mayıs 2014'te Çin'de gösterime girmişti. Filmde Uygur bir annenin 6 etnik gruptan gelen 19 çocuğu evlat edinme hikayesi anlatılıyor. Bu gerçek hikaye, 2009 yılında Çin medyasında çıkan haberlerde geniş yer bulmuştu. Daha sonra pek çok film şirketi, bu konuyu filme dönüştürmeyi düşündü. Sonunda Xinjiang Özerk Bölgesi'ndeki Tianshan Film Yapım Şirketi, yönetmen Şirzat Yakup'tan bu filmi çekmesini istedi.

Yönetmen, film için sonbahar ve kışın başında Xinjiang'daki Altay bölgesi ve Urumçi'de çekimler yaptı.

Pek çok yoruma göre bu film, etnik grupları konu alan filmler arasında son derece başarılı bir sanatsal yapıt niteliği taşıyor.

“Çiçek”, Tianshan Film Yapım Şirketi'nin çektiği Kazak halkını konu alan bir film. Xinjiang'daki etnik grupların yaşadığı bölgelerdeki muazzam değişikliği yansıtan film, Kazak halkının en sevdiği geleneksel edebiyat anlatım yöntemi olan Aytış sanatıyla Kazak çobanların yaşamını yansıtıyor.

Tianshan Film Yapım Şirketi tarafından çekilen "Bir Rüyanın Başladığı Yer" Çin'in diğer bölgelerinde eğitim gören Xinjianglı lise öğrencilerinin yaşamını konu alıyor. Bu film, Çin hükümetinin Xinjianglı gençlere, özellikli onların eğitimine verdiği önem ve desteği yansıtıyor.

Çin hükümeti 2000 yılından itibaren Beijing, Shanghai, Tianjin ve Hangzhou gibi ekonomik bakımdan gelişmiş kentlerde Xinjiang lise sınıfları açmaya başladı. Her yıl çok sayıda Xinjianglı öğrenci liseyi okumak için ülkenin iç kesimlerine gönderiliyor. Bu öğrencilerin çoğu, üniversiteden mezun olduktan sonra Xinjiang'da çalışmaya devam edip bölgedeki gelişmeye büyük katkı yapıyorlar.

Film sergisi sırasında, Çin ile Kazakistan arasında film çekimiyle ilgili seminer, kitap hediyesi ve anlaşma imza töreni gibi bir dizi etkinlik düzenlenecek.

8 Haziran'da düzenlenen kitap hediye etme töreninde, Xinjiang Basın Yayın Radyo Film ve Televizyon Müdürlüğü, Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Kütüphanesi'ne "Xinjiang Kütüphanesi" adlı 90 ciltten oluşan kitap seti hediye etti.

10 Haziran'da başlayan Xinjiang Film Haftası 25 Haziran'a kadar sürecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor