Langde Miao köyünde bir gün

2017-06-12 20:31:51

 Çin'deki azınlık etnik gruplarından Miao milliyetinin yaşadığı Langde köyü ülkenin güneybatısındaki Guizhou eyaletinde yer alıyor. Yemyeşil ağaçlarla çevrili köyün iki kenarındaki dağların eteklerinde, asmalı konaklar sıralar halinde dizilmiştir. Köy boyunca şırıl şırıl akan nehir köye ayrı bir güzellik katıyor. Genellikle sakin bir havanın hüküm sürdüğü bu köy, kısa süre önce Çin'in Taiwan bölgesinden gelen üniversiteli öğrencilerle beraber şenlendi.

Köyün girişinde geleneksel milli kıyafetlerini giymiş Miao kızları sabahtan beri mis kokulu içkilerle misafirleri bekliyor. Miaolara göre misafirlerin yolunu keserek şarkı söylemek ve onlara içki ikram etmek, misafirlere olan saygının bir göstergesidir.

Uzun kuyruklar oluşturan Taiwanlı üniversite öğrencileri de Miao kızlarının ikram ettiği içkilerin tadına bakarak, dağ yamacında yer alan Langde Miao köyüne girmeye başladılar.

Misafirler Miao kızları ve erkeklerin eşliğinde köyün ortasındaki Bronz Davul Meydan'ında toplandılar. Bu meydan uzaktan bakıldığında büyük bir bronz davulu andırıyor. Meydanın ortasında bulunan yüksek bir ahşap rafın üzerinde gerçek bir bronz davul asılı duruyor.

Gösteri daha başlamadan çok duygulanan ve heyecanlanan üniversite öğrencileri hemen fotoğraf makineleriyle bu güzel manzaranın fotoğrafını çekmeye başladılar. Taiwanlı kız öğrenci Lai Wenxuan, Miaoların giydikleri elbiseler ve taktıkları süs eşyalarının çok güzel olduğunu, Miao milliyetinin geleneksel özellikler taşıdığını dile getirdi. İlk bakışta takı ve elbiselerin Miaolara özgü giyim eşyaları olduğunu anladığını ifade eden Lai, özellikle de başlıkları çok beğendiğini anlattı.

Gösteri başlar başlamaz Miaolara özgü milli kıyafetler giymiş bir grup delikanlı, Lusheng adlı nefesli çalgıları çalarak meydana girdiler. Miao kızları müziğin ritmine uyarak delikanlılarla beraber dans etmeye başladılar. Miaoların göz kamaştırıcı bu gösterileri, Taiwanlı üniversitelilerin alkışlarını topladı. Üniversiteliler de neşe içinde meydana akın ederek Miao arkadaşlarıyla birlikte kendi şarkı ve danslarını sergilemeye başladı.

Bu neşeli atmosfer içinde herkes zamanın nasıl geçtiğini anlamamıştı bile! Oysa ki yemek sofrası çoktan hazırlanmıştı. Miaolara özgü lezzetli yemeklere bayılan Taiwanlı misafir öğrenciler yemeğin ardından düzenlenen heyecan verici boğa güreşini izlediler. Güreş sırasında iki boğanın birbiriyle olan mücadelesi izleyicilerden büyük alkış topladı.

Wu Guoyu adındaki Taiwanlı öğrenci, Langde köyündeki bir günlük ziyaretinin çok çabuk geçtiğini ve bu bir gün içinde birçok şey öğrendiğini, bundan sonra fırsatı olursa Miao köyüne tekrar gelip, burada daha uzun süre kalmayı düşündüğünü anlattı. Wu bugünün kendileri için bir başlangıç olduğunu, daha çok sayıda öğrencinin de buraya gelmek isteyeceğine emin olduğunu söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor