İpek Yolu'nda büyük çaplı bilimsel incelemeler

2017-06-12 19:21:02 CRI

İpek Yolu'nda büyük çaplı bilimsel incelemeler

İpek Yolu'nda büyük çaplı bilimsel incelemeler

“2017 İpek Yolu - Tanrı Dağları Güzergâhı” adlı bilimsel inceleme etkinliği 3 Haziran günü Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin Korla kentinde başladı.

20 gün sürecek bilimsel incelemeler İpek Yolu (Xinjiang) Uluslararası Kültürel İletişim Merkezi tarafından İpek Yolu güzergâhında düzenlenen en büyük çaplı bilimsel inceleme etkinliği niteliğinde. Etkinliğe Çin Sosyal Bilimler Akademisi, Pekin Üniversitesi, Renmin Üniversitesi ve Çin Ulusal Müzesi dahil Çin'in önde gelen kurumlarından 20 aydın ve uzman katıldı.

Avrasya kıtasının merkezinde yer alan 2 bin 500 kilometre uzunluğundaki Tanrı Dağları tarihte kıta ulaşımının can damarı olarak görülüyordu. Bu güzergâhta çıkarılan büyük miktarda tarihi eserler ve keşfedilen tarihi mezar kalıntılarına göre, Yeni Taş Çağı (Neolitik Çağ), Bronz Çağı ve daha sonraki tarihi dönemlerde Avrasya kıtasındaki medeniyetlerin iletişimi Tanrı Dağları yoluyla gerçekleşti. Tarih boyunca Çin'den kültür ürünleri ve çağın modası olan ipek ve diğer lüks eşya Tanrı Dağları üzerinden batıya taşındı.

Bilimsel inceleme kapsamında 5 Haziran'da tarihi “Kurtlar Kalesi Yolu”nun başlangıç noktasında 2 bin 500 yıl önceye ait ve iyi korunan büyük çaplı bir yerleşim kalıntısı keşfedildi.

Tarihi “Kurt Kalesi Yolu” Tanrı Dağları üzerinden geçen en uzun ve en tehlikeli yürüyüş güzergâhıydı. Burası, Xinjiang'ın kuzeyindeki Sanci Hui Özerk İli'nin Kutbi Nehri vadisinden başlayıp 4 bin metre yükseklikteki 5 tepeyi aştıktan sonra Xinjiang'ın güney kesimindeki Bayinbulak Moğol Özerk İli'nin Hejing ilçesindeki Baluntay'a kadar uzanıyor, 120 kilometre uzunluğunda. Kutbi Nehri Heyuan Tepesi'nden kaynaklanıyor. Kazaklar tepeyi “Kurtlar Kalesi” olarak adlandırıyor. Tepenin adı kurtların koruduğu kale tepesi anlamında, bu nedenle tarihi yol “tarihi kurtlar kalesi yolu” adını almış.

Benzer bir etkinlik geçen yıl Kunlun Dağları bölgesinde yapıldı, gelecek yıl Altay Dağları güzergâhında yapılacak.

BBC internette yaygın Çince sözcükleri değerlendirdi

Çince konuşan internet kullanıcıları her gün yeni sözcükler üretiyor, son yıllarda sıkça kullanılan sözcükler kalıplaşarak halkın günlük yaşamına girdi.

BBC 31 Mayıs günü Çinlilerin günlük yaşamında sıkça duyulan internet sözcüklerini değerlendirdi.

Çinli yüzme sporcusu Fu Yuanhui, Rio 2016 Olimpiyat Oyunları'nda kadınlar 100 metre sırtüstü dalında yarı finale katıldıktan sonra kendisiyle yapılan röportajda “Yarınki final için biraz güç sakladın mı?” sorusuna yanıt verirken “Hayır, hiç. Ben ‘dünyayı değiştiren gücü' kullandım.” dedi.

“Dünyayı değiştiren güç” ifadesinin Çincesi: 洪荒之力 (Okunuşu: hong huang zhi li). Bir klasik eserde yer alan bu sözcüğün asıl anlamı şöyle; dünyanın oluştuğu ilk dönemde her şey kaos içindedir, bu dönemde depremler ve seller olmuş, ancak bu unsurlar dünyanın oluşumunu sağlamıştır. İşte Çincede tarih öncesi dünyayı değiştiren güce洪荒之力 deniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor