Çinli genç yönetmenler Cannes'da dikkat çekti

2017-06-05 14:26:36 CRI

Çinli genç yönetmenler Cannes'da dikkat çekti

70. Cannes Uluslararası Film Festivali 28 Mayıs günü sona erdi.

1989 doğumlu genç Çinli yönetmen Qiu Yang'ın yönettiği A Gentle Night, kısa film dalında Altın Palmiye'ye layık görüldü.

A Gentle Night için, Çinli yönetmen Chen Kaige'nin “Elveda Cariyem” (Farewell My Cuncubine) filmiyle Altın Palmiye Ödülü'nü kazanmasının ardından, bu ödüle layık görülen ikinci Çin filmi denebilir.

15 dakikalık bu filmde Çin'in küçük bir şehrinde geçen bir aile hikayesi anlatılıyor: Bir kış gecesi bir çift karakola giderek kızlarının okuldan sonra kaybolduğunu bildirir. Aynı anda karakola gelen birkaç kişi, nehirde bir kız çocuğunun cesedinin bulunduğunu polise söylemektedir...

Yönetmen Qiu Yang, memleketi Changzhou kentinde bir çocuğun kaybolması haberinden esinlenerek bu filmi çekti. Sıradan halkın yaşamına odaklanan bu hikaye, Cannes Film Festivali jürisinin büyük beğenisini kazandı.

Öte yandan Chengdu kentinden gelen genç yönetmen Mao Qichao, Revelation adlı çizgi filmiyle festival kapsamındaki “Diversity In Cannes” adlı bölümde en iyi yönetmen ödülüne layık görüldü. 14 dakikalık bu çizgi filminin çekimleri ve yapım süreci tamamen Chengdu kentinde gerçekleştirildi.

Jüri üyelerinden biri yaptığı değerlendirmede “Bu, yüzde yüz orijinal bir film, ruhun çevirisi yapılmış” ifadesini kullandı. Bu film, sadece jüri üyelerinin olumlu değerlendirmelerini kazanmakla kalmayıp, izleyicilerin de gönlünü fethetti.

Film, aynı zamanda festival kapsamındaki Animasyon Günü'ne davet edilerek, Cannes'in ünlü film sarayında gösterildi.

Bilimkurgu unsuru taşıyan bu filmde “nükleer silahların yayılmasının” yaşandığı 3. Dünya Savaşı'ndan sonra, robotların insanların yerine geçmeleri tehlikesi işleniyor.

Mao Qichao'nun liderliğindeki ekip film için 5 yıl harcadı. Yönetmen Mao, çekim sürecinde bir sürü zorlukla karşılaştığını, en büyük zorluğun de çekim ekibinin oluşturulması olduğuna dikkat çekti. Mao'un 2008 yılında kurduğu animasyon ekibi, başlangıçtaki dört kişiden 50 kişiye çıktı. Heves ve kararlılıkla bu ekip birkaç başarılı animasyon filmi yarattı. Bunlardan The Beauty 2009 yılında ABD'deki Siggraph seçkin filmler yarışma bölümüne aday gösterildi.

1983 yılı doğumlu Mao Qichao, küçüklüğünden beri animasyona ilgi duyuyor. Mao Qichao'nın yarattığı birkaç yapıt uluslararası film festivallerinde çeşitli ödüller kazandı. Yatırımcılar Mao ve ekibine destek vermeye başladı. Mao bugünlerde son yapıtı Phoenix'le uğraşıyor. Bu filmde küçük bir kız çocuğunun annesini arama hikayesi anlatılıyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor