Duanwu Bayramı'nda 82.6 milyon turist ağırlandı

2017-06-05 14:56:00 CRI

Duanwu Bayramı'nda 82.6 milyon turist ağırlandı

Duanwu Bayramı'nda 82.6 milyon turist ağırlandı

Çin Turizm İdaresi tarafından 30 Mayıs günü yapılan açıklamaya göre, 3 gün süren geleneksel Duanwu Bayramı sırasında ülke genelinde 82 milyon 600 bin turist ağırlandı, turizmden 33 milyar 700 milyon yuan gelir elde edildi.

Yurtsever şair Qu Yuan'ı anmak için oluşturulduğuna inanılan Duanwu Bayramı'nda ejder kayıklarıyla yarışmak, zongzi adlı geleneksel yiyeceği yemenin yanı sıra, kırlara gidip taze hava almak da her zamanki gibi vatandaşların favori seçeneğiydi.

Çin'de önde gelen bir turizm sitesinin rakamlarına göre, 3 gün süren tatilde kısa mesafeli tura çıkan turistlerin yüzde 40'ı köylere gidip gelenek ve göreneklerini yaşamayı tercih ettiler. 3 günde yurt dışına çıkan Çinli vatandaşların sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.2 artarak 2 milyon 710 bine ulaştı. Çok sayıda vatandaş Duanwu Bayramı öncesi ve sonrasındaki iki hafta sonu tatilini de birleştirerek, bayram tatilini 8 güne uzattı.

Bayram sırasında Çin'de elde edilen sinema gişe geliri 757 milyon yuanı buldu. Geçen yılın aynı dönemine göre az miktarda düşüş oldu. Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales ve Dangal dahil 2 yabancı filmin gişe gelirinin yüzde 85'ini kazanması ise dikkat çekti.

Duanwu Bayramı'nda 82.6 milyon turist ağırlandı

 700 yıl önceki zongzi keşfedildi

Çin'in güney kesiminde yer alan Jiangxi eyaletinin De'an İlçe Müzesi'nde 700 yıl önceye ait iki tane zongzi sergileniyor.

Güney Song Hanedanı'na (1127-1279) ait bir mezarda yapılan arkeolojik kazı sırasında keşfedilen 2 adet zongzi ziyaretçilerin büyük dikkatini çekti. Güney Song yönetiminden bir yetkili, Wu Chou'nun eşinin mezarından çıkarılan 6 santim uzunluğunda ve 3 santim genişliğindeki 700 yıllık zongzilerin Çin'de, hatta dünyada çıkarılan en eski zongziler olduğunu belirtti.

Efendi 30 yıl sonra beyaz perdeye dönüyor

Akıllı ve esprili animasyon karakteri Efendi, 1980'li yıllarda Çinli izleyicilerde derin izlenim bırakmıştı. Kuşakları etkileyen bu klasik animasyon karakteri, 30 yıl aradan sonra beyaz perdeye dönecek.

Kısa süre önce düzenlenen yerli yapımların tanıtım toplantısından edinilen bilgiye göre, Efendi'nin Yeni Hikayesi bu yaz mevsiminde izleyicilerle buluşacak.

Filmin yapımına Efendi'nin Hikayesi adlı kukla animasyon filminin yapımcısı Shanghai Animasyon Film Stüdyosu ve Mili Pictures katıldı. Filmde 3D animasyon teknolojisi kullanıldı.

Halk arasında yaygın olan inanışa göre, Efendi Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin Kaşgar bölgesinde yaşamış. Senaryo ekibi birçok kere Kaşgar'a gidip ilham aldı ve çağın özelliklerini taşıyan bir Efendi karakterini yaratmaya çalıştı.

Yeni filmde akıllı ve esprili Efendi, sevimli eşeği, kurnaz ekve yeni imajıyla izleyicilerin karşısına çıkacak. Efendi daha genç olacak.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor