Hindistan filmi Dangal'a Çin'de ilgi büyük

2017-05-29 16:34:47 CRI

Hindistan filmi “Dangal” Çin'deki sinemalarda en çok izlenen filmlerden biri oldu. Bu film, gişe geliri bakımından aynı dönemde gösterilen Hollywood filmleri ve Çin filmlerine yetişti.

Hint biyografik filmi Dangal, Hintli Mahavir Singh Phogat'ın hikayesini anlatıyor. Mahavir Singh Phogat ülkenin güreş şampiyonuydu, daha sonra geçim sıkıntısından dolayı güreşi bırakmak ve fakir köyüne dönmek zorunda kalır. Dünya şampiyonu olma rüyasının oğlu tarafından gerçekleştirilmesini isteyen Phogat, dört kızı doğduğunu göründe hayal kırıklığına uğrar. Ancak bir süre sonra iki kızında doğuştan gelen güreş yeteneğini gören Phogat, kızlarına güreş öğretmeye karar verir. İki kız, Babita Kumari ve Geeta Phogat, çocukluklarından başlayarak güreş eğitimi alarak büyürler. Büyüdüklerinde iki kız da güreşte iddialı isimler olmuştur. Geeta Phogat 2010 Commonwealth Oyunları'nda altın madalya kazanarak güreşte altın madalya kazanan ilk kadın güreşçi olurken, kız kardeşi Babita da gümüş madalyayı alır. Genç kadın güreşçiler başarıya giden yol boyunca sosyal şekillendirmenin baskısıyla da mücadele etmek zorunda kalacaktır...
Yönetmenliğini Nitesh Tiwari'nin üstlendiği Hint yapımının başrollerinde Aamir Khan, Sakshi Tanwar, Fatima Sana Shaikh yer alıyor.

“Dangal” Çin'de gişe geliri ve popülarite bakımından başarılı bir film sayılır. 15 Mayıs'a kadar filmin elde ettiği gişe geliri 390 milyonu yuanı buldu. Öte yandan, filmin Çin sosyal medyasında kazandığı puan 8,5'i aştı.

İzleyiciler, filmle ilgili görüşlerini şöyle ifade ediyor:

“Süper bir film, özellikle çocuğumun filmi izlemesi için sinemaya geldim.”

“Bence sporu konu alan filmler, izleyicilerimiz arasında kolayca sempati yaratabilir.”

Gişede başarı elde eden diğer filmlerden farklı olarak “Dangal” için fazla tanıtım faaliyeti yapılmadı. Ancak film, güzel hikayesi sayesinde Çin'de popüler oldu. Filmin başrol oyuncusu ve yapımcılığını üstlenen Aamir Khan, Nisan ayında filmi tanıtmak için Çin'de bulunduğu sırada yaptığı konuşmada, bir filmin en önemli çekirdeğinin hikayenin en iyi şekilde anlatılması olduğunu kaydetti: (ses fonu3)

“Bir sinema ailesinde büyüdüm. Bana göre, film çekmek bir hikaye anlatmak demektir. İyi bir hikaye ve iyi bir karakter, ülkelerin sınırlarını aşabilir. Beni heyecanlandıran film senaryoları peşinde koşuyorum.”

“Dangal” içinde Bollywood filmlerinin özellikleri iyice korundu. Ancak Çinli izleyicilerin zevklerine uyum sağlamak için filmdeki şarkı ve dansların bir bölümü kaldırıldı. Daha önce “3 İdiots” ve “P. K” dahil iki ünlü filmin başrol oyuncusu ve yapımcılığını üstlenmiş olan Aamir Khan, “Dangal”ın başka ülkelerin izleyicileri tarafından kolayca kabul edileceğine inanıyor:

“Çinli bir izleyici, bir Hint filmi izleyerek yepyeni bir algı kazanacak. Mesela 2001 yılında çekilen bir film Hindistan'ın ortasındaki küçük bir köyde kriket oynama hikayesi anlatır. Bu film, Oscar ödülüne aday gösterildi ve dünyanın çeşitli yerlerinde büyük başarılar kaydetti. Aslında daha önce kriket bir sürü ülkede hiç bilinmiyordu. Bir film aslında belli bir kültürün tanıtılması için son derece iyi bir yöntem sayılır.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor