Yunnan'da bir kültür mozaiği: Kunming Milliyetler Köyü

2017-05-22 21:59:04

Çin'in güneybatısındaki Yunnan eyaletinin merkezi Kunming'de bulunan Kunming Milliyetler Köyü'nde 20'yi aşkın azınlık etnik milliyetin gelenekleri sergileniyor. Burada, Jingpo gibi azınlıkların kendine özgü güzel mimarisini görmekle kalmayıp, onların gelenek ve göreneklerini yansıtan çeşitli etkinliklere de katılabilirsiniz.

Kısa süre önce bu köyü ziyaret ettik. Tam da o günlerde köyde, Jingpolara özgü "toplu dans" etkinliği düzenleniyordu Yunnan eyaletinin çeşitli bölgelerinden gelen Jingpolar köy meydanında toplanmıştı. Yediden yetmişe herkes, bayram kıyafetleriyle neşe içinde güzel müzikler eşliğinde dans ediyor, tüm köye mutluluk yayıyordu.

Jingpolar, her yıl hasat mevsiminde, önemli bayramlarda, değerli misafirlerin geldiği zamanlarda veya düğünlerde, farklı "toplu dans" etkinliği düzenler.

Jingpo ailelerinde eşler çoğunlukla farklı soylardan gelir. Aile üyelerinin hangi durumda hangi dili kullanacakları örf ve adetlere göre belirlenir.

Çocuklar, babasıyla ya da kardeşleriyle konuşurken babasının dilini, annesiyle konuşurken de annesinin dilini kullanır.

Eşler birbiriyle konuşurken, karşı tarafın dilini iyi bilmesine rağmen, kendi dilini kullanmaktan vazgeçmek istemez.

Farklı soylardan genç erkek ve kızlar birbirine sevgi ifade ederken, erkekler kızların dilini kullanır. Ancak evlendikten sonra her iki taraf da kendi dilini kullanmaya başlar.

Okullarda ise öğrencilerin çoğunluğu hangi soydan geliyorsa, o dil, ortak dil olarak kullanılır. Ancak aynı soydan gelen öğrenciler birbiriyle kendi dilinde konuşur.

Köydeki toplu dans etkinliğinin düzenlendiği meydanın ortasında çok yüksek dört tane tahta direğin bulunduğunu gördük. Direklerin üzeri rengarenk desenlerle oyulmuştu.

Direğin üzerindeki desenlerin, Jingpoların Qinghai-Tibet Yaylası'ndan göç ederken geçtiği yolları gösterdiğini ve Jingpoların etkinliklerindeki dansların da bunu temsil ettiğini öğrendik.

Jingpolar, Qinghai-Tibet Yaylası'ndan Yunnan eyaletine göç ettikten sonra, Yunnan'ın güneybatısına yerleşmişler. Dans etmeyi ve şarkı söylemeyi seven Jingpoların toplu dans etkinliği de ülke çapında ün salmış durumda.


Toplu dans etkinliği, tahta davul ve flütle çalınan bir ezgi eşliğinde başlar. İki dansçının başkanlığında, erkek, kadın, yaşlı ve çocuk Jingpolar sıra halinde meydana gelip dans eder.

Erkekler dans ederken ellerinde uzun bir bıçak tutar. Jingpo milliyetinden bir delikanlı Jin Yong, bıçağın, Jingpo erkekleri için büyük önem taşıdığını ve onların simgesi olduğunu söyledi. Jin, erkeklerin bıçak olmadan hiçbir şey yapamayacağını, odun keserken veya yemek pişirmek için sebze doğrarken hep bıçak kullandıklarını, eski çağlarda ise bıçağın savaşlarda bir silah olduğunu anlattı.

Bıçak, Jingpo erkekleri için yaşamlarının vazgeçilmez bir parçasıyken, dansta ise cesaretlerini yansıtır.

Etkinlikte seyircilerin dikkatini hemen üzerlerine toplayan güzel Jingpo kızları ise, ellerindeki renkli yelpazelerle şemsiyeleri sallayarak, elbiseleri üzerindeki gümüş süs eşyalarını durmadan şıngırdatırlar. Bu hareketler, güzel bir kuşun kanatlarını ve tüylerini gururla sergilemesine benzer.

Burada her yıl muhteşem toplu dans etkinliği düzenlenir. Buraya gelen turistler, genellikle etkinliğin havasından etkilenerek Jingpolarla beraber dans eder. Köy, şarkı ve dans denizine dönüşür. Böylece turistler köyden çok mutlu ayrılır.

Biz de köyden ayrılırken büyük bir kalabalık bizi el sallayarak uğurladı.

Eğer yolunuz bir gün Çin'e düşerse bu köyü ziyaret etmeyi sakın unutmayın!

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor