Olgunluk dönemi Xiaoman sezonu başladı

2017-05-22 15:12:30

Olgunluk dönemi Xiaoman sezonu başladı

Çinliler dün Xiaoman sezonunu (tahıl tomurcuklanması) kutladı.

Yılın 24 sezonundan sekizincisi olan Xiaoman, genellikle Mayıs ayının 20, 21 veya 22'sine rastlar. Bu sezonda Çin'in kuzey kesiminde buğday gibi yaz tahıl çeşitleri dolgunlaşmaya başlar, ancak henüz olgunlaşmamıştır; bu nedenle bu sezona, küçük dolgunluk anlamında “Xiaoman” adı verilmiştir.

Çin'in güney kesimindeki inanışa göre, Xiaoman sezonunda eğer tarlalarda yeterince sulama yapılmazsa, tarlalar kuru kalır ve zamanında çeltik fidesi dikilmez. Aslında Xiaoman sezonunda Çin'in güney kesiminde bazı nehirler dolup taşar, yani yağmur yağışı fazladır, bu nedenle olası sele hazırlık yapılır.

Çin'in kuzeyinde Sarı Nehir'in orta ve aşağı kesimlerinde yaygın olan deyime göre, Xiaoman'da dolgunluk olmazsa, buğday üretimi risk altında demektir. Yani kuru ve sıcak rüzgarın etkisi altında buğday taneleri dolgunlaşamıyor, buna çözüm olarak koruma ormanının inşası ve ilaçlar teşvik edilir.

Bahar rüzgarı esince eşek marulu büyür. Xiaoman sezonunda eşek marulu yemek, bir gelenektir. Eşek marulu Çinlilerin en erken yediği yaban sebzelerden biri.

Eşek marulunun acı içinde tatlı bir tadı var. Sebze insan vücudunun ihtiyaç duyduğu çeşitli vitaminler, madensel maddeler, riboflavin ve manitol gibi maddeleri içeriyor, bu nedenle vücuttaki zehiri çıkarma fonksiyonu var. Eski bir tıp çalışmasına göre, eşek marulunu devamlı yemek, insan vücuduna çok iyi gelir. Çin tıbbında eşek marulu, “sıcak” belirtisi olan hastalıkların tedavisinde kullanılır. Çoğu insan, eşek marulunu kaynak suya koyar ve suyun tekrar kaynamasını ve sebzenin soğumasını bekler, sonra tuz, sirke, biber yağı veya soğan ezmesiyle soğuk meze yapar. Suda haşlanmış eşek marulu çorbası, hamur işinin içi gibi yemek türlerinde kullanılabilir.

Su çarkı tanrısına tapmak, Çin'in bazı kırsal bölgelerinde Xiaoman sezonundaki bir gelenektir.

Xiaoman gününün ipekböceği tanrısının doğumgünü olduğuna inanılıyor. Bu nedenle ipeğin memleketi olarak kabul edilen Jiangsu ve Zhejiang eyaletlerinde Xiaoman sezonunda bir anma festivali düzenlenir. Çin tarihinde tarım kültürü hakimdi, erkekler tarlada çalışırken, kadınlar dokumacılıkla uğraşırdı. Dokumacılığın ham maddesi kuzeyde pamuk, güneyde ise ipekti. İpekböceği büyütmek çok zor bir işti, hava sıcaklığı, nem derecesi, ipek böceklerinin yaşamını etkiler. Bu nedenle tarihte ipekböceği “Tanrının armağanı” olarak görülüyordu, insanlar iyi bir hasat için ipekböceği festivali düzenleniyordu.

Xiaoman sezonu, kızamık gibi cilt hastalıklarının sıkça yaşandığı bir sezondur. Bir cilt hastalığına yakalanan insana hafif ve etsiz yemek tavsiye edilir, vücudundaki nemli ve sıcak unsurların çıkarılmasına yardımcı olan, örneğin kırmızı fasulye, yeşil fasulye, salatalık, siyah mantar, lotus kökü, domates, karpuz, yılan eti, sazan bağlığı ve ördek eti yenilebilir. Yağlı yemekler, taze sarımsak ve pırasa, biber, patlıcan, deniz balıkları, karides ve yengeç gibi deniz ürünleri, ayrıca dana, koyun ve kaz eti önlenmelidir.

Xiaoman sezonunda her canlı en dinç şekline bürünür, insan vücudundaki bedensel faaliyetler en dinamik döneminde olur, diğer 23 sezona göre en çok besin tüketilen dönemdir, bu nedenle zamanında besin tüketilmesi önerilir, tavuk çorbası gibi çorbaların içilmesi teşvik edilir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor