Mutluluğun simgesi: Batang Xianzi

2017-05-15 17:20:05

 Çin'deki azınlık etnik grupların çoğu şarkı söylemeye ve dans etmeye yatkındır. Bu azınlıklar üretim ve yaşam sürecinde çeşitli şarkı ve dans biçimleri yaratmıştır.

Batang ilçesi Sichuan eyaletinin batısında yer alıyor. Bu ilçede 10 binlerce Tibetli yaşıyor. Batang küçük bir ilçe olmasına rağmen, dans ve şarkılarıyla ün salmış durumda. İlçeye girdiğinizde, yolların iki yanında yer alan dükkânlardan ve evlerden yükselen Xianzi dans müziğini duyabilirsiniz. Batanglıların hepsinin Xianzi dansı edebildiklerini ve bazı ailelerin Xianzi dansını kuşaktan kuşağa aktararak, "Xianzi ailesi" haline geldiğini söyleyebiliriz.

50 yaşındaki Tashi, dördüncü kuşak Xianzi dansı aktarıcısıdır. Xianzi dansını çok iyi yapmasından dolayı baş dansçı ünvanı kazanan Tashi, aynı zamanda koyun derisinden iki yaylı “Erhu” adlı çalgıyı da yapabiliyor ve çok iyi çalıyor.

Tashi, büyükbabasının Batang'da tanınmış bir Xianzi sanatçısı olduğunu, anneannesinin ise küçük yaşlarından itibaren Xianzi dansı etmeyi çok sevdiğini, annesinin de çok iyi bir Xianzi dansçısı olduğunu, dolayısıyla kendisinin sekiz yaşlarından itibaren anneannesi ve annesinden bu dansı öğrenmeye başladığını anlattı.

Batang Xianzi dansı, bin yılı aşkın bir geçmişe sahiptir. Bu dans “Erhu” adlı çalgının eşliğinde edilir. Dansın ritmi Erhu çalgıcısı tarafından yönetilirken, söylenecek şarkı sözü ve bestesi de çalgıcı tarafından belirlenir. Tibetliler, Erhu çalgısının kulağa hoş gelen ezgisi eşliğinde çember oluşturup, elbisesinin uzun ve bol kollarını sallayarak dans ederler.

Bu dans Tibetlilerin toplu halde yaşadıkları Sichuan, Tibet ve Yunnan gibi bölgelerde çok yaygındır. Batang ilçesinin merkezinde bulunan Jinxuanzi meydanında her gün akşamüstü yediden yetmişe herkes bir araya gelerek şarkı söyler ve Xianzi dansı ederler. Kutlama törenlerinde, bayramlarda veya düğünlerde Batanglılar muhteşem dans ve şarkı gösterisi düzenlerler. Yılda bir kez düzenlenen Yangle Bayramı, Batanglıların Xianzi dansını sergiledikleri altın dönemdir.

Xianzi dansı, Batanglıların günlük çalışmaları dışında bir araya gelmelerini sağlayarak, dans ve şarkılarla günün yorgunluğunu çıkarttıkları bir eğlence etkinliği haline gelmesinin yanı sıra onların milli zihniyetinin de simgesidir. Batanglılar farklı durumlarda farklı dans ederler.

Birkaç yıl önce Batang ilçesine Çin Kültür Bakanlığı tarafından “Çin Milli Sanatı Xianzi Memleketi” unvanı verilirken, bu dans Çin'in “Manevi Kültür Mirasları” listesine de alındı. Batang'da Xianzi dansı edilirken söylenen 10 bine yakın şarkı sözü ve bestesi vardır. Xianzi dansının gerçek kayda geçirilmesi, Batanglıların bin yılı aşkın süre içindeki siyasi, ekonomik, tarımsal, örf ve adetlerinin gelişim durumunu yansıtıyor. Batang Xianzi dansı aynı zamanda yerel halkın mutlu yaşamını yansıtan bir müzikli dans olmakla kalmayıp, Çin milli sanatının hazinesi olma özelliği taşıyor.

Batang Xianzi dans sanatının kuşaktan kuşağa aktarılması ve korunmasına büyük önem veren Çin'in ilgili kuruluşları, daha çok sayıda kişinin bu sanatı öğrenebilmesi için büyük çaba gösteriyor. Bu sayede ilerde daha çok sayıda kişinin Xianzi dansını öğrenebileceğine tam güven besliyoruz.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor