Oscar ödüllü yönetmenin Akupunktur deneyimi

2017-05-15 14:41:16 CRI

Oscar ödüllü yönetmenin Akupunktur deneyimi

Gümüş renkli iğneler arka arkaya Florian Henckel-Donnersmarck'ın vücuduna batırıldığında, Oscar ödülü sahibi yönetmen yüzündeki gülümsemeyi korumaya çalışıyor, eşi ve 3 çocuğu ise yanı başında nefeslerini tutarak olan biteni izliyor...

44 yaşındaki Donnersmarck, 2007 yılında yönetmenliğini yaptığı “Başkalarının Hayatı” (Das Leben der Anderen) adlı filmle En İyi Yabancı Film dalında Oscar ödülüne layık görülmüştü. Son 3 ayda Donnersmarck her hafta en az bir kez Los Angeles kentinin Santa Monica plajı kenarındaki bir geleneksel Çin tıbbı kliniğine giderek omurilik tedavisi görüyor.

2 metre 11 santim boyundaki Donnersmarck, son bir yıldır yeni filminin çekimiyle uğraşıyor, yönetmenliğin dışında senaryo ve çekim sonrası kurgu çalışmalarına da katılıyor. Günde 10 saatten fazla süre yönetmen koltuğuna kurulduğu için omuriliğindeki hastalık ağırlaştı.

Donnersmarck önce dayanıyordu, sonra ciddi ağrıya dayanamadığı için doktora gitti. Los Angeles kentindeki büyük hastanelerin birkaçına giden yönetmen çeşitli tedavi yöntemleri görmesine rağmen derdine derman bulamadı. Donnersmarck 1 Şubat günü ağrı kesici iğne yaptırdı, vücudunda çıkan şiddetli reaksiyondan dolayı hastaneye kaldırıldı. Doktoru, 3 hafta içinde ameliyat olması gerektiğini söyledi. Donnersmarck ve ailesi, deneme amacıyla ABD'deki Çin Tıbbı Akademisi Başkanı Wu Baolin'in açtığı Çin tıbbı kliniğine başvurdu.

Çin tarihindeki en uzun hanedan olan Qing Hanedanı (1616-1911) dönemindeki ünlü Çin tıbbı ustalarından Wu Jutong'un 7. nesil torunu Wu Baolin 27 yıldır ABD'de çalışıyor, hastalarının yüzde 90'ı Çinli değil, aralarında Hollywood'daki sinema çalışanları, siyasetçiler ve işadamları var.

Donnersmarck, akupunktur tedavisiyle ilk buluşmasını hiç unutamıyor: “Gerçeği söylüyorum, ilk defa akupunktur tedavisinde uzun iğneleri görünce çok korktum. Bir metal iğnenin vücudun içine batırılmasından kim korkmaz ki?”

Çin tıbbı tedavisine başladıktan bir süre sonra Donnersmarck, vücudundaki iyileşmeyi hissetti. Bu olumlu gelişme kendisi ve ailesini çok mutlu etti. Çin tıbbının boyun omuru hastalığını tedavi etmedeki etkisini bizzat yaşadığı için Donnersmarck artık haftada en az 1 kere akupunktur tedavisi alıyor. Donnersmarck kendi tecrübesini şöyle anlattı; “Çin tıbbına özgü akupunktur inanılmaz, hastalıklar sadece iğnelerle tedavi edilebilir, bu gerçekten Çin medeniyetine ait bir zekadır. İğne batırıldığı an hafifçe ağrı oluyor, ancak bu ağrı anlıktır. Akupunktur tedavisi için doktorun hassas el becerisi gerekiyor, hata yapsa hastaya ciddi zarar getirebiliyor. Bir yandan doktorun yeteneği ve tecrübesi, diğer yandan da hastanın doktoruna güveni ve eşgüdümü çok önemlidir.”

Donnersmarck Çin tıbbına inanmayı seçtiğini, Çin kültürünü çok sevdiğini belirtiyor. Donnersmarck, 5 bin yıllık medeniyet sahibi Çin'de geliştirilen Çin tıbbının birkaç bin yıllık geçmişe dayandığını ve Çin tıbbı bilgilerinin genellikle ailece nesilden nesle aktarıldığını öğrenmiş.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor