İpek Yolu Ekonomik Kuşağı'nın belgeseli hazır

2017-05-15 14:40:03 CRI

İpek Yolu Ekonomik Kuşağı'nın belgeseli hazır

"İpek Yolu Ekonomik Kuşağı" adlı belgesel, 6 Mayıs'ta CCTV'nin finans kanalında yayınlandı.

Belgesel geçmiş, şimdi ve gelecek olmak üzere üç açıdan İpek Yolu Ekonomik Kuşağı'yla ilgili ekonomik ve ticari etkinlikleri anlatıyor. Belgeseli izleyenler, geçmişte ticaretin nasıl canlı olduğunu görebiliyor.

7 Eylül 2013'te, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, inovasyona dayalı işbirliği modeliyle İpek Yolu Ekonomik Kuşağı'nı ortaklaşa kurma hedefini ortaya koydu. Xi, 7 Eylül 2013'te Kazakistan'da Nazarbayev Üniversitesi'nde "Halklararası Dostluğu Amaçlayıp Güzel Geleceği Yaratmak" adlı bir konuşma yaptı. Bununla birlikte politika, tesis, ticaret, sermaye ve halkın gönlü olmak üzere beş açıdan iletişim tesis edilmesi hedefi belirlendi. Bunun temelinde kurulan ve Avrasya kıtalarını kapsayan İpek Yolu Ekonomik Kuşağı, 3 milyarı aşkın insanın mutluluğuyla sıkı sıkıya bağlı.

Baharat, yeşim taşı ve çay gibi malları taşımış olan İpek yolu, insan medeniyetinin ilerlemesiyle ilgili çetin yolculuğun da tanığı.

Günümüzde Çin'in ortaya koyduğu bu inisiyatif, eski ticari geçit olan İpek Yolu'na yeni anlamlar kazandırmaya başladı.

Bin yıllık geçmişe sahip İpek Yolu, insan toplumunun ilk ticaret kurallarını oluşturarak, farklı tarihi dönemde farklı ticari medeniyetiler yarattı. İşte bu tür ticari etkinlikler sayesinde farklı medeniyetler arasındaki iletişim ve kaynaşma ortaya çıktı. İpek Yolu'ndaki ticari etkinlikler ayrıca dünya ekonomi düzenini de derin bir şekilde etkileyerek, geçmişin kadim ticari zekasını oluşturdu.

CCTV'nin maliye ve finans kanalında yayınlanan "İpek Yolu Ekonomik Kuşağı" adlı belgesel, Çin Devlet Basın Yayın Radyo Sinema ve Televizyon Müdürlüğü'nün Kuşak ve Yol Film ve Televizyon Köprüsü projesi kapsamındaki bir belgesel projesi.

Belgeselin çekimi için CCTV, toplam 8 çekim ekibini 1 buçuk yıl çalıştırdı. Söz konusu çekim ekipleri, Asya'dan Avrupa'ya kadar toplam 300 bin kilometrelik mesafe kaydederek, Kazakistan, Türkmenistan, Pakistan, Özbekistan, Rusya, Türkiye, İran, Almanya, İtalya, Macaristan, İngiltere, Japonya ve ABD dahil ondan fazla ülkede çekim yaptı.

Eksi ticari kasabalar ve tarihte bireyler, ticari medeniyet tarihinde derin izler bıraktı. Çin hükümetinin ortaya koyduğu İpek Yolu Ekonomik Kuşağı planlaması, dünyanın çeşitli ülkelerinin ekonomik gelişmelerine işbirliği ve ortak kazanç fırsatı kazandırdı.

Çin filmi "Lu Guo Wei Lai " Cannes'da yarışacak

70. Cannes Film Festivali, 17-28 Mayıs günleri arasında düzenleniyor. Çinli genç yönetmen Li Ruijun, "Lu Guo Wei Lai" filmiyle festivalin "Belli Bir Bakış " bölümünde aday gösterildi. Bu film, bu seneki festivale aday gösterilen tek Çin filmi.

1983 doğumlu Li Ruijun, son yıllarda uluslararası film festivallerinde ilgi gören bir genç yönetmen. 2006 yılında yönettiği ilk film "Xia Zhi" ile 9. Yunanistan Uluslararası Bağımsız Sinemacılar Film Festivali'nde en iyi film ödülünü kazandı. Bu film, aynı zamanda 37. Rotterdam Uluslararası Film Festivali'nde ödüle aday gösterildi.

Li Ruijun'un yönettiği üçüncü yapıt "Turnayla Uçmak" (Fly With The Crane), 2012 yılında 69. Venedik Film Festivali'nde gösterildi.

Li'nin 2014 yağımı "Evim Nerede" (Where is my home), 65. Berlin Film Festivali'nde yarıştı.

Li'nin filmleri büyük şehirlerde çalışan köylü işçilerin ailelerine odaklanıyor. Son filmi "Lu Guo Wei Lai " ise memleketlerinden ayrılmak zorunda kalan köylü işçiler ve çocuklarının karşılaştıkları yaşam baskısını anlatıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor