Çin animasyon sektöründe başarılı bir yıl

2017-05-08 11:16:38 CRI

 13. Çin Uluslararası Animasyon Festivali, 26 Nisan-1 Mayıs günlerinde Hangzhou kentinde düzenlendi.

27 Nisan'da düzenlenen festival kapsamındaki etkinliklerden biri olan animasyon sektörü zirve forumu, yurt içi ve dışındaki animasyon uzmanlarından büyük ilgi gördü.

Çin Devlet Basın Yayın Radyo ve Televizyon Müdür Yardımcısı Tian Jing, forumda yaptığı konuşmada, gelecekte Çin'de animasyon sektörünün geliştirilmesi için, hikaye anlatımı konusuna özel çaba gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Kısa süre önce yayınlanan “2016 Çin'de animasyon filmlerin gelişme raporu”na göre, Çin yapımı animasyon filmleri 2016 yılında iyi performans gösterdi. Bu filmlerin gişe geliri önceki yıla oranla iki haneli artış kaydetti.

Son yıllarda animasyon sektöründe kalifiye eleman yetiştirilmesi ve sektörde yatırım gibi konularda da elverişli bir eğilim görüldü.

Tian Jing, forumda şu bilgileri verdi: (ses fonu1)

“Günümüzde animasyon filmi oluşturma sürecinde kendi kültürümüze öz güvenimizi artırarak, Çin kültürünün özünü yansıtmalıyız.”

Tian Jing, gelecekte Çin animasyon sektöründe Çin'le ilgili hikayelerin güzel bir şekilde anlatılmasına özen gösterilerek, uluslararası işbirliği yoluyla Çin'in animasyon sektörünün rekabet gücünün artırılması gerektiğini vurguladı.

Foruma dünya animasyon çevresinden tanınmış şahsiyetler davet edildi. “Avatar” ve “The Jungle Book” filmleriyle iki dönemde Oscar'da en iyi görsel efekt ödülünü elde eden ünlü ABD'li görsel efekt animasyon ustası ve yöentmen Andrew Jones, forumda deneyimlerini paylaştı.

Andrew Jones, animasyon teknolojisini geliştirirken hikayenin de ıskalanmaması gerektiğine dikkat çekti: (ses fon2)

“İyi bir film hikayesi yürekten gelmeli, bunun için zaman ve sabır gerekiyor. Benim için, güzel bir film hikayesi yazmak, birkaç yılımı alıyor."

Disney Çin'den prodüktör Marc Handler de film hikayesi yaratırken hayal gücünün son derece kritik olduğunu belirtti: (ses fonu3)

“Bir hikaye, hayal gücümüzü uyandırabilir, bizi teşvik edebilir. Hikaye anlatan ve yaratanlar, hikayenin doğal bir şekilde gelişmesini sağlamalı.”

Rakamlara göre, 2017 yılının ilk çeyreğinde, Çin'de beyaz perde sayısı 45 bini aştı. Elde edilen gişe geliri 14 milyar 500 milyon yuanı buldu.

Bunlar arasında animasyon filmlerin gişe geliri 1 milyar 50 milyon yuanı geçti.

Büyük potansiyele sahip Çin animasyon piyasası, ABD ve İngiltere gibi ülkelerin animasyon şirketlerinin ilgisini çekmekte.

Festivale katılan yabancı profesyoneller, Çinli animasyon şirketleriyle işbirliği yaparak Çin hikayelerinin uluslararası piyasaya girmesine yardımcı olma arzularını da dile getirdiler.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor