Bir Kuşak-Bir Yol güzergahından hikayeler

2017-05-08 11:11:42 CRI

Bir Kuşak-Bir Yol güzergahından hikayeler

Ülkelerarası ilişkiler, halklar arasındaki bağlar temelinde gelişir. Bir Kuşak-Bir Yol adıyla anılan İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu inisiyatifinin önerilmesinden bu yana geçen 3 yıldan fazla süredir Çin ile Bir Kuşak-Bir Yol güzergahında yer alan diğer ülkeler arasındaki temaslar her geçen gün daha da yoğunlaştı. Bu süreçte Çin'de eğitim gören yabancı öğrencilerden ve Çin işletmelerindeki yabancı uyruklu çalışanlardan Çinli sanatçılara kadar, çok sayıda insanın yaşamında sessizce değişiklikler oldu.

Macaristan'da büyük rağbet gören Çince

Macaristan, Bir Kuşak-Bir Yol inisiyatifine katılacağını açıklayan ilk Avrupa ülkesi. Bugün Macaristan'ın yabancı diller eğitimi veren üniversitelerinde Çince bölümü en çok rağbet gören bölümlerden biri haline geldi.

Çin'de eğitim gören ve Çince adı Gao Di olan Macar bir genç, Beijing Petagoji Üniversitesi'nde Uluslararası Çince Eğitimi bölümünde lisansüstü öğrenimini sürdürüyor. Gao Di, “Birkaç yıl önce tesadüfen Çince bölümünü seçtim, diğer dilleri öğrenenlerin beni kıskanacağını hiç beklemiyordum.” diye konuştu. Gao Di, Macaristan'da Çince öğrenenlerin sayısının yıldan yıla arttığını, Japonca ve İngilizce bölümlerinden çok sayıda öğrencinin Çince bölümüne geçtiğini söyledi.

Bugün Macaristan'da birkaç Konfüçyüs Enstitüsü bulunuyor, Çin kültürünü tanıtmakla görevli enstitülerin dışında, çok sayıda yerli ortaokul ve üniversitelerde de Çince dersi veriliyor. Çincenin rağbet görmesi, Bir Kuşak-Bir Yol inisiyatifinin Macaristan'ın “Doğuya Açılma Stratejisi'yle örtüşmesinin yansıması. Bir Kuşak-Bir Yol'un büyük etkisi altında Macaristan'da çok sayıda şirket de çalışanlarının Çince öğrenmesini teşvik ediyor.

Kargo hizmetinde Çin standardı

Shunfeng adlı kargo şirketinin uluslararası işler bölümünde çalışan Mark Simon, genç bir Rus delikanlı. Çin'in en iyi üniversitelerinden Renmin Üniversitesi'nde okuduktan sonra Shunfeng şirketine girdi ve Rusya ile Ukrayna gibi kuzeydoğu Avrupa ülkelerine yönelik lojistik hizmetlerinin tasarımından sorumlu oldu.

Simon, Çin şirketlerinin giderek uluslararası toplumun daha çok takdirini kazandığını, Çin kargo şirketlerinin kuzeydoğu Avrupa bölgesindeki lojistik sektörüne dinamizm kazandırdığını belirtti. Simon, Çin kargo sektörünün yüksek standartlı hizmeti, hızı ve yüksek maliyet performansının Rusya'da başarıyla kopyalandığını söyledi.

2014 yılında Shunfeng şirketi aracılığıyla Rusya'ya gönderilen kargo sayısı günde ortalama 10 bini aşmıştı, bu sayı Bir Kuşak-Bir Yol inisiyatifinin ortaya koyulmasından bu yana 3 yıldan fazla süredir 200 bini aşmış durumda.

Simon, Shunfeng'e girmeden önce uluslararası tekellerin pahalı kargo hizmetinin dışında, Çin'den Rusya'ya gönderilen kargoların 30, hatta 40 gün içinde ancak ulaşabildiğini, ayrıca çok sayıda Rus kentinin kargo ağı kapsamında yer almadığını dile getirdi. Bugün ise herhangi bir kargo 1 saat içinde kapıdan alınıyor ve 7 gün içinde alıcıya ulaştırılabiliyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor