Hezhe el sanatını geliştiren kardeşler

2017-04-24 17:30:15

Çin'in kuzeydoğusundaki Usuri Nehri kıyısında yaşayan Hezhe milliyeti geçmişte balık avcılığıyla ilgili birçok el sanatı geliştirmişti. Balıkçılıkla uğraşan Hezheler huş ağacı kabuğundan kayık yapıyor ve balık derisinden giysi dikiyorlardı. Günümüzde bazı Hezheler tarımla uğraşıyor, bazıları ise küçük işletme sahibi. Peki bu durumda Hezheler söz konusu geleneksel el sanatlarını geliştirmeye devam edebildiler mi? Fu ailesinden erkek kardeşlerin hikayesini dinledikten sonra bu soruya yanıt bulabilirsiniz.

Hezheler'in yaşadığı bölgedeki yemyeşil ağaçlarla kaplı dağlar ve birbirleriyle kesişen nehirler, hayvan ve balık avlamak için elverişli doğal bir ortam sağlıyor. Öteden beri nehir kıyısında yaşayan Hezheler balık avlamakta çok ustadır. Hezheler balık avlamak için çeşitli kayıklar yapmıştır. Bunların içinde en dikkat çekici olan, huş ağacı kabuğundan yapılan kayıktır.

Hezheler huş ağacı kabuğundan sepet, sandık, kutu ve kâse gibi günlük yaşam eşyaları yapıyor ve eşyaların üzerine çeşitli nakış ve desenler işleyerek güzel bir el sanatı eserleri haline getiriyor. Hezhelerin huş ağacından kayık yapma tekniği ise bin yıllık bir geçmişe sahiptir.

Günümüzde üretim ve yaşam koşullarının iyileşmesiyle birlikte, Hezhelerin çoğu, huş ağacı kabuğundan günlük yaşam eşyaları yapma sanatını unutmuş durumda. Hezhe milliyetinden Fu Zhanxiang, bu tür el sanatlarıyla uğraşan az sayıdaki Hezhe'den biri. Fu, Hezhe milliyetinin geleneksel kültürü olan bu el sanatlarının kaybolmaması gerektiğini, aksi takdirde bu milliyetin özgün özelliklerinin kaybolabileceğini savunuyor. Fu, bu tekniğin kuşaktan kuşağa aktarılması için yıllardır çırak yetiştirmeye çalışıyor.

20 yaşını geride bırakan You Juntao, Fu'nun en iyi çırağı. You'nun huş ağacı kabuğundan yaptığı mücevher kutusu, klasik ve sade özelliğiyle kadınların beğenisini kazanıyor. You, bu tekniği ustasından üç yıl içinde öğrendiğini, şimdi de bu teknikle huş ağacı kabuğundan el sanat ürünleri yaptığını, ailesinin bu tekniği kuşaktan kuşağa aktarmaya devam edeceğini, dedesi, amcası ve kendisinin bu tekniği yaptığını anlattı.

Hezheler'in balık derisinden giysi dikme tekniği, huş ağacı kabuğundan yaptıkları sanat eserlerinden de daha fazla hayranlık uyandırıyor. Atalarının balık derisinden yaptıkları giysiler hem yumuşak hem de soğuktan ve sudan koruma özelliklerine sahip. Bu tür elbiseler ilkbahar ve sonbahar mevsimleri için ideal.

Fu Zhanxiang'ın erkek kardeşi Fu Zhanming, ustası You Lianzhong'dan balık derisinden elbise dikme tekniğini öğrenmeye başlamıştı. Ancak ne yazık ki Fu Zhanming bu işi tam öğrenemeden ustası You Lianzhong öldü. Fu, You'dan ancak balık derisinin üzerine çeşitli desen ve hayvan figürleri yapma tekniğini öğrendi. Fu'nun balık derisi üzerinde yaptığı güzel resimler, halkın beğenisini kazandı. Birçok kişi bu elbiseleri özenle saklıyor.

Hezhe milliyetinin huş ağacı kabuğundan kayık yapma tekniği ve balık derisinden giysi dikme sanatı, Çin hükümeti tarafından devlet düzeyindeki maddi olmayan kültür mirasları listesine alındı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor