İngiliz edebiyatının önemli elyazmaları Beijing'de

2017-04-17 08:59:58 CRI

İngiliz edebiyatının önemli elyazmaları Beijing'de

İngiliz edebiyatının önemli elyazmaları Beijing'de

Britanya Kütüphanesi ve Çin Ulusal Kütüphanesi, Beijing'de “Shakespeare'dan William Sherlock Scott Holmes'a - Britanya Kütüphanesi Kitapları” adlı sergi düzenleyecek.

Sergide William Shakespeare, Charles John Huffam Dickens ve Arthur Conan Doyle gibi ünlü yazarların 9 romanının elyazmaları ve 2 romanın ilk baskısı ilk kez Çinli okuyucularla buluşacak. Bu yapıtlar, roman, şiir ve tiyatro olarak üç alanı kapsıyor.

İngiliz edebiyatının dünya çapında etkisi büyük, Çinli okurlar da İngiliz edebiyatına büyük ilgi duyuyor. Çin Ulusal Kütüphanesi Başkan Yardımcısı Li Honglin, sergide yer alacak elyazmalarının nadir olduğuna işaret etti.

Sergi 21 Nisan'dan 21 Haziran'a kadar sürecek.


41. Hong Kong Uluslararası Film Festival başladı

Hong Kong Uluslararası Film Festivali, 11 Nisan'da “Love in The Buff 3” adlı filmin gösterimiyle başladı.

Filmin yönetmeni Pang Ho-Cheung, filmin başrol oyuncularıyla festivalin açılış törenine katıldı. 1973 yılı doğumlu Hong Konglu yönetmen Pang Ho-cheung, 2007 yılında çektiği “Isabella”yla 56. Berlin Film Festivali'nin Altın Ayı Ödülü'ne aday gösterildi. 2012 yılında Pang'ın senaryo yazarlığı ve yönetmenliğini üstlendiği “Vulgaria”, 32. Hong Kong Altın İmajı Ödülleri'nde en iyi film ödülüne layık görüldü.

Hong Kong Ticaret ve Ekonomi Kalkınma Bürosu Başkanı Gregory So, 2017 yılında Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin ana kesime dönmesinin 20. yıldönümün kutlanacağına dikkat çekerek, Hong Kong özel idare yönetiminin, Hong Kong Uluslararası Film Festivali'nin yardımıyla “1997'den sonra Hong Kong” konulu bir film projesi başlatacağını kaydetti. Gregory So, aynı zamanda Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya'daki 10 şehirde Hong Kong film sergisi düzenleneceği bilgisini verdi.

41. Hong Kong Uluslararası Film Festivali, 11-25 Nisan günleri arasında düzenlenecek. 65 ülke ve bölgeden gelen 230 film festival sırasında gösterilecek. 69 filmin gösterimi ilk kez yapılacak.

Kurgu masasından yönetmen sandalyesine: Derek Hui

İngiliz edebiyatının önemli elyazmaları Beijing'de

7. Beijing Uluslararası Film Festivali'nin açılış töreni 16 Nisan'da yapıldı. Festivalin açılış filmi, 1980 doğumlu Hong Konglu yönetmen Derek Hui'nin çektiği ilk film “Seni Seviyorum” olarak seçildi.

Ünlü Hong Konglu yönetmen Chen Kexin'in (Peter Chan) yapımcılığını üstlendiği bu filmde genç bir kız ve erkeğin güzel yemekler sayesinde tanışıp birbirine âşık olması anlatılıyor.

Filmin yönetmeni Derek Hui, School of Creative Media Üniversitesi'nde sinema okudu. 2004 yılında mezun olduktan sonra bazı Hong Kong filmlerinin çekimlerine ve kurgusuna katıldı. Bunlar arasında Chen Kexin'in “Warlords” adlı film de var. 2009 yılında “Bir Cumhuriyet'in Kuruluşu” (The Founding of a Republic) adlı filmin kurgusunu yaptı. Filmlerin sanatsal ve ticari özellikleri arasında bir denge kurulması gerektiğini savunan Derek Hui, iki kez Hong Kong Altın İmaj Ödülleri'nin en iyi kurgu dalında ödül kazandı.

Derek Hui, Hong Kong Altın İmaj Ödülleri'ne aday gösterilen en genç kurgucu oldu. “Seni Seviyorum” adlı film, Derek Hui'nin film kurgusundan yönetmenliğe geçişinin ilk ürünü olarak genç izleyicilerin beğenisini kazandı.

Derek Hui 2012 yılında Hollywood'la işbirliği yapmaya davet etti. 2013 yılında ABD'deki film sanayi sistemini Çin'e getiren Derek Hui, Çin'de sanatsal post-prodüksiyona dayalı ilk film stüdyosu olan Bink Prodüksiyon Şirketi'ni kurdu. Derek Hui, Batılı ülkelerdeki film düşüncesi ve kurgu tekniklerini Çin'e getirmek için sürekli çaba harcıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor