Guyu sezonu başlıyor

2017-04-17 08:55:03 CRI

Guyu sezonu başlıyor

3 gün sonra baharla ilgili bir başka sezonu daha karşılayacağız; Guyu sezonu.

Gu, hububat; Yu ise yağmur demek. Çinlilerin atalarının “yağmur yüz çeşit tahıl yetiştirir” ifadesinden kaynaklanan Guyu, baharın özelliklerini tam anlamıyla yansıtıyor. Guyu sezonundan sonra hava daha ılık olacak.

Hava hızla ısınırken yağışlar da artacak

Guyu sezonundan itibaren Çin'in çoğu bölgesinde ortalama hava sıcaklığı 12 derecenin üstünde kalır ve hava hızla ısınır. Bu günden itibaren yağmur miktarının artmasıyla, yeni dikilen çeltik türü tahıllar gerekli suyu alır ve iyi büyür. Sumercimeği yetişmeye başlar; dut ağaçlarında yeşil yapraklar çıktığından ipek böceği yetiştiricileri meşgul olur. Bu sezonda çay toplanmaya da başlanır. Yangtze Nehri'nin güney bölgelerinde köylüler çay toplamakla meşgul olur ve yeni çay ürünleri piyasaya sunulur. Tarımsal üretim çok yoğun bir döneme girer.

Guyu sezonuyla ilgili çok sayıda atasözü vardır, hepsi de yağmur yağışından bahseder. Örneğin, "Guyu'da yağmur yağsa, 45 gün kuru toprak bulunmaz". "Guyu sezonundan önce pamuk tohumu atılır" gibi atasözleri tarımsal üretimi yönlendirir.

Guyu'yla ilgili güzel ama acı bir efsane

Guyu ile ilgili güzel, ama acı bir efsane var.

Efsaneye göre, Tang Hanedanı (618-907) zamanında, Sarı Nehir'in kenarındaki seddin bir bölümü çökmüş. Sel suyu bugün Shandong eyaletinde yer alan Cao İli'ni basmış. Guyu adlı bir genç, yaşlı annesini ve ondan fazla köylüyü kurtarmış, sonra kentin surları üzerinde oturarak sel suyuna bakmış. Aniden selde bir şakayık görmüş, şakayık çiçeği sanki bir kızın pempe yüzü gibiymiş; yeşil yaprakları ise sanki “imdat” diye bağırıyormuş...

Guyu, yorgunluğunu ve açlığını unutmuş gibi hemen kendini suya atmış. Sel suyuyla mücadele eden Guyu, büyük bir ağaç dalına çarpan şakayığa ancak 6 saat sonra yetişebilmiş. Sevinçten gözyaşlarını tutamayan Guyu, zorla geri yüzmüş ve şakayığı Zhao Laoda adlı bir ihtiyara vermiş. Bahçıvanlıkla geçinen Zhao, bu çiçeği sel sularının çekilmesinden sonra mutlaka bahçesine dikme sözü vermiş.

İki yıl sonra Guyu'nun annesi çok hastalanmış, Guyu satabileceği her şeyi satıp ilaç almış, ancak annesi iyileşememiş. Bir gün çok güzel bir kız Guyu'nun evine gelmiş, “İsmim Danfeng, Dongcun köyünde oturuyorum. Ailem doktor. Teyzenin hastalandığını duyunca ilaç getirdim” diye kendini tanıtmış. Genç kız bir mendil açmış, içindeki ilacın güzel kokusu hemen evin her köşesini doldurmuş. Guyu'nun annesi ilacı aldıktan sonra derhâl yürümek istemiş. Danfeng'ın getirdiği ilacı 3 gün arka arkaya aldıktan sonra eskisine göre daha sağlıklı hâle gelmiş. Ağarmış saçları da yeniden kararmış. Guyu'nun annesi, iki genci evlendirmeyi düşünmüş. Bu düşüncesini Danfeng'e soracakmış. Ancak Danfeng bundan sonra bir daha hiç gelmemiş. Yaşlı teyze, oğlunun Danfeng'ı ziyaret etmesini istemiş.

Guyu, Dongcun köyüne gitmiş, ancak köyde Danfeng adlı bir kız olmadığını öğrenmiş. Guyu evine dönerken, Zhao Laoda'nın çiçek bahçesinden geçmiş ve kızların gülüşmelerini duymuş. Danfeng diye bağırınca bir rüzgâr esmiş, genç kızlar kaybolmuş. Bahçe içine giren Guyu, sallanan bir şakayık görmüş, şakayık sanki Guyu'ya gülüyormuş... Guyu, şakayığa başını eğerek onu selamlamış ve evine davet etmiş. Şakayık kırmızı bir kâğıt atmış, üzerinde “Gelecek yılın nisan ayının sekizinci gününde Guyu'yla evlenecek” yazılıymış. Çok sevinen Guyu, eve gitmiş.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor