Luoba sakinlerinin mutlu yaşamı

2017-03-20 16:21:49

Luoba milliyeti, Tibet Özerk Bölgesi'nin güneydoğusunda bulunan Linzhi bölgesindeki Nanyi Luoba köyünde toplu halde yaşıyor. Köydeki evler, sık ormanlarla çevrili. Köyün yanındaki dağın yamacında grup halinde sığır ve koyunlar otluyor.

Nanyi Luoba köyünde köy sakinleri birkaç yıl önce dağlık bölgeleri bırakarak, yerel hükümet tarafından kendileri için kurulan Caizhao köyüne taşındı. Köylülerin çoğu buraya taşındıktan sonra hem geleneksel tarım hem de hayvancılıkla uğraşmaya başladı. Yerel hükümet, köylülerin barınma koşullarını iyileştirmek ve köyün sektörel yapısında düzenlemeler yapmak amacıyla, son yıllarda büyük miktarda bütçe ayırarak köyü yeniden inşa etti. Böylece Caizhao köyünün altyapı, ulaşım, ve enerji tesislerinin inşası gibi alanlarda büyük değişiklikler meydana geldi. Köydeki ailelerin hepsi yeni evlere taşındı.

35 yaşındaki köylü Yajia'nın ailesi, geçmişte 60 metrekarelik küçük bir evde oturuyordu. Evlerinin küçük olması nedeniyle sıkıntılar yaşayan Yajia ailesi, şimdi 112 metrekarelik büyük bir evde oturuyor. Yajia yeni evinden bahsederken sevincini gizleyemiyor:

"Barınma koşullarımız şimdi çok daha iyi. Eski evimizde yağmur yağdığı zaman yağmur suları evin damından içeri akıyordu. Şimdi hem büyük, hem de sağlam bir eve taşındık. Yeni evimizin üç yatak odası, bir salonu ve mutfağı var. Yeni beyaz eşyalar da aldık. Yeni evimizi çok seviyorum."

Geçmişte şifalı ot toplayarak geçinen Yajia ailesi zor bir yaşam sürmüş. Günümüzde 12 sığır besleyen ve sebze yetiştiren Yajia ailesi, geçen yıl bir traktör de satın almış. Tarla işlerinin yoğun olduğu günlerde traktörü tarlada kullanıyorlar, diğer günlerdeyse yük taşıyorlar. Yılda 8 bin yuandan fazla gelir elde eden Yajia ailesi, köydeki orta gelirli ailelerden biri haline gelmiş.

Luobalıların yaşamında eskiye göre göze çarpıcı büyük değişiklikler meydana geldi. Caizhao köyünden 66 yaşındaki köylü Dama, geçmişteki yaşamından söz ederken şunları söyledi:

"Geçmişte hava koşullarına bağlı bir yaşam sürdürüyorduk. Hava durumu kötü olduğu zaman bol mahsul alamaz, çok zor geçinirdik. İnsanlar ve hayvanlar hep aç gezerdi. Mesela benim küçükken ayakkabım bile yoktu. Dağlık bölgeden çıktıktan sonra yaşamımız gerçekten iyileşti. İki çocuğum şimdi hayvancılık çiftliğinde çalışıyor. Yerel hükümet her yıl benim gibi yaşlılara gıda ve giysi gibi yardımlar sağlıyor."

Luobalıların yaşamının iyileşmesiyle, çeşitli sosyal güvenlik önlemleri de artırıldı. Günümüzde Caizhao köyünde yaşayan okul çağına giren çocukların okula gitme oranı yüzde 100'e ulaştı. Köyde yaşayanların tümü, kooperatif sağlık sistemine dahil edildi. Böylece köylüler daha istikrarlı ve mutlu bir yaşama kavuştu.

Yerel hükümet turizm sektörünü var güçle geliştirmeye devam ediyor. Tüm bu çabalar neticesinde Caizhao köyünde geçen yıl "Luoba örf ve adetleri ile Tibet tıp ve sağlık kültürü festivali" düzenlendi. Festivalde Luoba milliyetinin kendine özgü örf ve adetleri, yemekleri, giysi ve süs eşyalarının yanı sıra yerel kaynaklar da tanıtıldı. Bu sayede yerel ekonominin gelişmesi hızlandırıldı.

Caizhao köyünden bir yetkili konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

"Yöresel örf ve adetlerin yanı sıra aile turizmini geliştirmeye önem veriyoruz. Şimdi Luobalıların yaşam koşulları daha iyi. Buraya gelen turistler Luobalıların evinde kalarak, bu milliyetin gelenek ve görenekleri ile yemek adetlerini bizzat görebilir. Turizmin geliştirilmesiyle birlikte tarımın sektörel yapısı da iyileşti. Turistlere, Luobalıların mısır ve patates gibi tarımsal ürünlerinin yanı sıra, çeşitli dans ve şarkı gösterileri, zengin içerikli halk hikâyelerini de tanıtıyoruz."

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor