Çin Cumhurbaşkanı ve Suudi Kralı Ulusal Müze'yi gezdi

2017-03-20 15:49:04 CRI

Çin Cumhurbaşkanı ve Suudi Kralı Ulusal Müze'yi gezdi

Çin Cumhurbaşkanı ve Suudi Kralı Ulusal Müze'yi gezdi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, resmî ziyaret için Çin'de bulunan Suudi Arabistan Kralı Selman bin-Abdülaziz'le 16 Mart günü başkent Beijing'de bir araya geldi.

Suudi Arabistan'ın "2030 Vizyonu" ile Çin'in Bir Kuşak-Bir Yol girişimi başta olmak üzere farklı konuların ele alındığı görüşmede, iki lider, ikili ilişkiler ve ortak çıkarlarla ilgili fikir alışverişinde bulundu.

İki lider daha sonra düzenlenen törende, ekonomi, enerji, endüstriyel kapasite, kültür, bilim ve teknoloji alanlarında toplam 65 milyar dolar değerindeki 35 projeyi kapsayan 14 anlaşmanın imzalanmasına tanıklık etti. Ayrıca, Ulusal Müze'de düzenlenen, Arap Yolu-Suudi Arabistan'ın Tarihi Eserleri Sergisi'nin kapanış törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, törende yaptığı konuşmada, serginin başarıyla tertip edilmesinden dolayı emeği geçenleri tebrik etti.

Xi, serginin kültürler arası diyalog ve kültürel değişimi güçlendiren bir etkinlik ve iki ülke arasında geliştirilen kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisinin yansıması olduğuna dikkat çekti.

Xi, iki ülkenin dinamik, çok yönlü ve düzenli ile uyumlu kültürel değişim ortamını oluşturması ve iki ülke arasındaki işbirliğine kültürel açıdan zemin hazırlaması çağrısında bulundu.

21. FILMART festivali başladı

Hong Kong merkezli uluslararası film ve televizyon festivali FILMART 13 Mart'ta düzenlenen törenle başladı. Festivale katılanlar, Çin sinema piyasasının geleceğine büyük ilgi gösterdi.

Ünlü yönetmen Stanley Tong, Çin'in dünyayla kaynakları paylaşma temelinde sinema sektörünü geliştirmesi gerektiğini söyledi. Tong, “Çinli izleyiciler çeşitli yabancı filmleri izledikten sonra kıyaslama yapıyor ve Çin filmlerinden de bu başarıyı bekliyor. Bence her film belirli bir tarza göre çekilmeli, çünkü stilize etme yoluyla, o filimin tanıtımı, çekimi ve yönetmenliği daha kolay olur. Ayrıca nitelikli çalışan sayısı yetersiz. Personel ve senaryo kaynaklarını dünya platformunda bulabiliriz.” diye konuştu.

Çin'in sinema piyasasında 2003-2015 yılları arasında yüzde 35'lik büyüme gerçekleşti. Sadece 2015 yılının gişe geliri yüzde 48,7 artarak 44 milyar yuana ulaştı. Ancak bu rakam 2016 yılına gelince 45 milyar 712 milyon yuanda kaldı. Böylesine düşük bir artış, sektörde endişelerin artmasına neden oldu.

Daha büyük gelişme olanağı için bazı sinema zincirleri, internet üzerinden filmlerin türev ürünlerini tanıtmaya ve film tanıtımı yapmaya başladı.

Wanda Grubu'na bağlı Wanda Pictures şirketinin genel müdürü Jiang Defu, konuyu şöyle değerlendirdi: “Filmlerin hepsinin sinemalarda gösterilmesi şart değil, belirli izleyici profiline dönük filmleri internete koyabiliriz, ücreti mukabilinde izlenebilir. Sinema salonlarıysa içerik ve kalite bakımından daha nitelikli filmleri göstersin. Online ücretli izleme, sinemadan yüzde 1 pay almaktan daha karlı olabilir.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor