Xinjiang'da önemli bir arkeolojik keşif daha!

2017-02-20 10:38:23 CRI

Xinjiang'da önemli bir arkeolojik keşif daha!

Xinjiang'da önemli bir arkeolojik keşif daha!

Gün geçmiyor ki Xinjiang'dan önemli bir arkeolojik çalışma haberi gelmesin...

Xinjiang Arkeolojik Araştırmalar Enstitüsü'nden verilen bilgiye göre, Kaşgar bölgesine bağlı Taşkorgan Tacik Özerk ilçesindeki Taşkorgan kalıntısında yapılan arkeolojik araştırmalar sonucu, tarihi Khabandha Krallığı'na ait toplu mezarlık keşfedildi, mezarlıktan ahşap çok zarif bir tabut çıkarıldı. Bunun Orta Ova kültürünün (中原文化) bir ürünü olduğu tespit edildi.

Uygurca'da Taşkorgan kelimesi Taş Kulesi anlamında. Taşkorgan, Sanskrit dilinde Khabandha olarak geçiyor. Yazılı kayıtlara göre, Khabandha Krallığı'nın 2 bin yıldan uzun tarihi olduğu savunuluyor. Yüksek bir tepede kurulu Taşkorgan, Han Hanedanı (M.Ö. 202-M.S. 220) döneminde Batı Bölgeleri'nde Sakaraol, bir diğer deyişle Khabandha Krallığı'nın başkentiydi. Tang Hanedanı (618-907) Batı Bölgeleri'ni birleştirdikten sonra burada Congling askeri birlikler komutası kuruldu.

Çin'de yaklaşık 50 bin kişilik nüfusa sahip olan Tacik halkının yüzde 60'ı Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ne bağlı Taşkorgan Tacik Özerk İlçesi'nde yaşıyor, diğerleriyse Xinjiang'ın çeşitli bölgelerinde ikamet ediyor.

WeChat'te ücretli okuma çağı

Tencent şirketine bağlı sosyal iletişim platformu WeChat'in resmi hesapları için başlattığı ücretli okuma uygulamasını deneme çalışması sürüyor, uygulamanın en kısa zamanda hizmete gireceği bildiriliyor.

Tencent Yönetim Kurulu Başkanı Ma Huateng (Pony) ve WeChat tarafından yapılan açıklamalara göre, ilgili çalışmalar bitmek üzere ve uygulama yakında hizmete girecek.

Bir internet kullanıcısının yayınladığı bir fotoğraf, ücretli okuma uygulamasının geçen yılın Ağustos ayından itibaren denenmeye başladığını gösteriyor.

Çin'de artık sosyal iletişim platformlarındaki içerikler ücretli hale geliyor. Örneğin bir uygulamanın toplam 18 sütunu (专栏) var, yıllık ücreti 199 yuan (aşağı yukarı 29 ABD Doları). Çoğu sesli platformlar da ücretli, örneğin Himalaya (Everest) geçen yıl “123 Bilgi Karnavalı” adlı etkinlik düzenledi, tek günde 50 milyon yuan kazandı.

WeChat'te resmi hesapların ücretli okunacağı, internet kullanıcılarının çoğu için sürpriz değil. Çok sayıda kullanıcı, kaliteli içerik için ücret ödemeye hazır.

Tencent'in rakamlarına göre, WeChat'te günlük tık sayısı 800 milyona yaklaştı, önceki yıla göre yüzde 35'lik artış oldu, kullanıcıların yarısı WeChat'te günde bir buçuk saatten uzun süre sörf yapıyor, gönderilen toplam mesaj sayısında yüzde 67'lik artış görüldü, sesli ve görüntülü görüşme sayısı 100 milyonu geçerek önceki yıla göre yüzde 180 arttı.

Çin'de müzayede gelişiyor

Çin Müzayede Derneği'nden yapılan açıklamaya göre, 2016 yılında sektör hızlı gelişmeyi korudu, tarihi eserler ve sanatsal ürünler arasından fiyatı 1 milyon yuanı (145 bin ABD Doları) aşan eserlerin sayısı arttı, fiyatı 10 milyondan yüksek eserlerin sayısı 265'e ulaşarak önceki yıla göre yüzde 44 artış kaydedildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor