Wushan Dağı'nın tanrıça zirveleri

2017-02-13 10:02:26 CRI

Wushan Dağı'nın tanrıça zirveleri

Sel sularına karşı sürekli devam eden mücadelesinde Yüce Yu'ya yardım eden tanrıça Yaoji'nin öyküsünü sizinle paylaşacağımız bugünkü Çin'deki Büyük Yaşam programımızda Wushan Dağı'nın efsaneye konu olan güzelliğine de değineceğiz.

Çin mitolojisine göre Yaoji, İmparator Yandi'nin kızıydı. İmparator Yandi eski zaman kutsalıdır. Tarım üretimini ve ilaçları keşfettiği düşünülmektedir. İmparator Yandi'nin ölümünden sonra insanlar ona Güney Gök Tanrısı diye saygı gösterdi.

Yaoji, kız kardeşi Nüwa'yı çok severdi. Nüwa daha önceki Çin'deki Büyük Yaşam programlarından anımsayacağınız gibi ilgi duyduğu denizlere kayıkla açıldıktan sonra elim bir kaza sonucu Doğu denizinde boğularak can vermişti.

Yaoji zeki ve tutkulu bir kızdı, ayrıca kardeşi Nüwa gibi gezmeyi çok severdi. Yaoji'nin seyahat etmeye ve oyun oynamaya yatkınlığı vardı. Ancak Yaoji seyahat ederken kız kardeşi gibi bir kaza geçirmekten korkuyordu. İmparator Yandi, kızının seyahat tutkusunu bildiğinden Batı'daki kraliçe ile yaşaması için kızını süt annesine yolladı.

Batı'nın kraliçesi ölümsüzler gölünün yakınında yaşıyordu. Kraliçe Yaoji'yi çok sevdi ve gölün çevresindeki tüm güzel manzaraları göstermesi için onunla gezmeye başladı. Ancak Yaoji kısa sürede günlük hayatın sıradanlığından sıkıldı. Böylece süt annesinden ayrılarak tek başına gezmeye başladı.

Yangtze Nehri kıyısında yer alan Wushan Dağı yakınına gelen Yaoji gölgeli korular, süzülen bulutlar ve yükselen falezler karşısında büyülendi. Dağın etrafında günlerce süren yürüyüşlerinin ardından Yaoji oradaki büyüleci manzaralardan ayrılamıyordu.

Tüm bunlar olurken Yüce Yu Wushan Dağı'nın engellediği sel sularını başka yöne çevirmek için su kanalları kazıyordu. Yüzlerce kilometre boyunca uzananan ve kayalıklardan oluşan dağın iklimi değişken ve sertti. Aylar süren zorlu çalışmalardan sonra Yu ve ekibi küçük bir ilerleme kaydedebilmişti.

Sel sularının kontrol altına alınmasında uzun soluklu bir çözüm için kafa yorduğu birgün Yu, ansızın Wushan Dağı'nın zirvesi boyunca rengarenk bulutları süren güzel bir tanrıça gördü. Yu birden ileri atılarak selam verdiği güzel tanrıça Yaoji'den başkası değildi.

Yu bu karşılaşmada sel sularıyla mücadelede karşılaştığı zorlukları Yaoji'ye anlattı ve ondan yardım istedi. Yu'nun hikayesini dinleyen Yaoji, sıradan insanların onlarca yıldır süren çabalarını ve Yu'nun fedakarlığını takdir ederken halkın bezdirici yaşam şartlarına da üzülmüştü. Yaoji tüm bu duyguların etkisiyle yardım edeceğini söyledi.

Yaoji'nin çağırdığı diğer ilahlar da geldi ve Wushan Dağı'nı ateş ve yıldırım kullanarak ısıtıp kayaların yumuşamasını sağladılar. Gece gündüz süren yıldırımların ardından kayalar Yu ve halkının başarıyla kazıp geniş kanallar açabileceği kadar yumuşadı. Ve bu durum kanallar boyunca serbest kalan suyun doğu denizine dökülmesini sağladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor