Bahar Bayramı'nda yurt dışında tüketim çılgınlığı

2017-02-13 09:53:29 CRI


Bahar Bayramı'nda yurt dışında tüketim çılgınlığı

Bahar Bayramı'nda yurt dışında tüketim çılgınlığı

Çinlilerin en önemli bayramı Bahar Bayramı kutlamaları önceki gün Yuanxiao Bayramı'nın kutlanmasıyla sona erdi. Çinliler artık gelecek Bahar Bayramı için çalışmaya başladı, bayram neşesi ise halen tazeliğini koruyor...

Son yıllarda bayramı yurt dışında geçirmek giderek popüler oldu, Bahar Bayramı tatili yurt dışında da tüketimin "altın haftası" haline geldi.

Çinliler 7 günlük bayram tatiline "altın hafta" diyorlar. Bu haftada yurt dışında yapılan harcamalar yabancı işadamlarının yüzünü güldürüyor. Bunun bir kanıtı olarak, ABD Başkanı Donald Trump Yuanxiao Bayramı (Fener Bayramı) dolayısıyla Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'e ve Çin halkına kutlama mesajı gönderdi.

Çin Turizm İdaresi tarafından Bahar Bayramı'nın ardından yapılan açıklamaya göre, 7 günlük bayram tatilinde 6 milyon 150 bin Çinli yurt dışına seyahat etti. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 arttı. Grup halinde seyahat edenlerin sayısı 374 bine ulaşarak, geçen yıla göre 2,5 artış kaydedildi.

"Bayramı eşimle yurt dışında geçirecektim, sonra indirimli bilet buldum ve bayramı ailecek 6 kişi ABD'de geçirdik." Beijingli Yin Hanım bayramını böyle anlattı. Bayram sırasında Las Vegas'taki çoğu otelin lobisine Çin geleneğine göre Chunlian adı verilen beyitler yapıştırıldı, Horoz Yılı'nın simgesi olan horoz şeklindeki süsler koyuldu, mağazalar da Çinlileri hedef alan kampanyalar yaptı…

Tarihin en coşkulu "altın haftası"

Rakamlara göre, Bahar Bayramı'nın kutlandığı 7 gün, tarihin en sıcak "altın haftası" oldu.

Hong Kong Giriş İşleri Dairesi'ne göre, bayramda anakaradan Hong Kong Özel İdari Bölgesi'ni ziyaret edenlerin sayısı yüzde 3,7 arttı; Makao Turizm İdaresi'nin verilerine göre, Makao'yu ziyaret edenlerin sayısı yüzde 8,5 arttı.

Ailece seyahat etmek, Çinlilerin yeni seçenekleri arasında. Çinlilerin gelir seviyesinin yükselmesi, ulaşımın iyileştirilmesi, ücretli tatil uygulamasının yaygınlaşması, Çinli vatandaşlara yönelik vize işlemlerinin basitleştirilmesi, uluslararası seferlerin artırılması, internet ve akıllı cep telefonunun yayılması sayesinde, yurt dışı seyahat yapanların sayısı sürekli yükseldi.

Tuniu.com adlı turizm sitesinden bir yetkili, müşterilerinin en çok gittikleri ülkelerin başında Tayland'ın yer aldığını belirtti. Bu yıl Tayland'a gidenlerin sayısı, yurt dışı seyahat yapan müşterilerin sayısında yüzde 25'lik pay aldı. Tayland'ın adaları ve turistik kentleri Çinli turistlerle dolup taşıyor.

Yeni Zelanda İstatistik Bürosu'nun 31 Ocak'ta açıkladığı rakamlara göre, 2016 yılında ülkeyi gezen yabancı turistlerin sayısı 3,5 milyona yaklaştı, bunun 410 bini Çin'den. Çinli turistlerin sayısında yüzde 15'lik artış oldu. Çin, Yeni Zelanda'nın en büyük ikinci, aynı zamanda en hızlı artan turist kaynağı. 2022 yılına kadar ortalama 900 bin Çinli turistin Yeni Zelanda'yı ziyaret etmesi ve 5 milyar Yeni Zelanda Doları (yaklaşık 3.6 milyar ABD Doları) harcaması bekleniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor