Çin sineması dünyaya açılıyor

2017-02-06 15:59:30 CRI

Çin sineması dünyaya açılıyor

Çin Uluslararası Film Sektörü ve Teknolojisi Forumu'ndan edinilen bilgilere göre, Çin dünyada ikinci büyük film piyasası haline geldi.

Çin'de beyaz perde sayısı 40 bini buldu, bu alanda ABD'yi geçen Çin dünyada ilk sırada yer aldı.

2016 yılında, Çin'de ortak sermayeli filmlerin sayısı 89'u bularak bu alanda yeni bir rekor elde edildi. Çin sinemasının yurt dışına adım atmasına hız kazandırıldı.

Zhang Yimou'nun yönettiği “Çin Seddi”, gösterime girdikten sonraki ilk 3 günde 400 milyon yuanlık gişe geliri elde etti. Bu film, Çin ve ABD'nin 150 milyon ABD Doları tutarındaki ortak yatırımıyla çekildi.

Filmin yönetmeni Zhang Yimou filmle ilgili şunları söylüyor:

“Çin Seddi başarılı olursa, Hollywood'daki film şirketleri daha fazla Çinli yönetmenle işbirliği yapar. Çin kültürünün yurt dışına açılması daha kolay olacak.”

2016 yılında, Çin film şirketleri 17 ülke ve bölgeyle işbirliği yaparak filmler çekti. Bu tarihi bir rekor oluşturdu.

2016 yılında Çin yapımı filmlerin gişe geliri sıralamasında ilk 10'da yer alan filmlerden “Deniz Kızı” ve “Mekong Operasyonu” dahil 8 film ortak sermayeli yapımlar.

Ancak Çin filmlerinin uluslararası piyasaya girişi konusunda şöyle bir sorun da var. Büyük yatırımla çekilen filmler ve uluslararası film festivallerine katılan sanat filmlerinin dünyada karşılık bulması daha kolay. Ancak düşük maliyetli Çin filmlerinin uluslararası film piyasasına girmesi çok zor.

Beijing Bona Film Şirketi Genel Müdürü Yu Dong, Çin filmlerinin yurt dışına adım atmalarına hız kazandırılacağını belirtiyor:

“Film çekiminde işbirliği yapmak, Çin yapımı filmlerinin yurt dışındaki film yayıncılarıyla bağlantı kurmasına yarar sağlayacak.”

Öte yandan, 2016 yılında yurt dışına giden Çin sermayesi arttı. Çin şirketleri Hollwood'da büyük film yapımcılarıyla işbirliği yaparak film çekti, bazıları da Hollywood'daki film şirketlerini satın aldı. Bu, 2016 yılında Çin sinemasındaki en önemli gelişme olarak dikkat çekti.

Son yıllarda sinema salonlarında izlediğiniz pek çok Hollywood filminde Çin yatırımlarını görmek mümkün. Kısa süre önce gösterime giren Hacksaw Ridge adlı filme tam 7 Çinli şirket yatırım yaptı.

Çin sermayesi ile ABD film teknolojisinin bir araya gelmesiyle, Çin filmlerinin yurt dışına açılmalarına hız kazandırılacağı savunuluyor.

Shanghai Jiao Tong Üniversitesi'nden medya tasarım enstitüsü sinema bölümü başkanı Li Yizhong, Çin sinemasının yurt dışına gitmesinin sadece sinemada kalmayıp, genel olarak bir kültür ihracatı anlamına geldiğine işaret ediyor.

Li Yizhong, Çin sinemasının yurt dışı piyasasının kapısını daha da açmak için, en kritik noktanın uluslararası dille Çin hikayesinin anlatılması ve kültür farkına önem verilmesi olduğunu görüşünde: “Kültür ürünlerinin gideceği ülkelerin kültürü ve kendi kültürümüz arasındaki farklılıklara dikkat çekmeliyiz. ”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor