Horoz Yılı başladı

2017-01-30 18:09:23 CRI

 Çinlilerin geleneksel Ay Takvimi'ne göre, 28 Ocak'ta Horoz Yılı'na girildi. Çin genelinde coşkulu kutlamalar var.

Vatandaşlar bayramlaşıyor, eğlence için parklara gidiyor. Geleneksel kültürü yaşamak için panayırlara gidenler, geziye çıkanlar da var...

   Çincede horoz ve tavuk anlamındaki Ji ile uğur anlamındaki Ji karakteri eşseslidir, bu nedenle horoz ve tavuğa, özellikle güzel görünüşü olan horoz şans sembolü oldu. Horoz Yılı'nda insanların en büyük beklentisi talih. Bu yılın simgesi olan horoz, evcilleştirilmiş ve beslenen hayvanlardan biri olarak insanlarla sıkı ilişki içinde.

Peki, belki de herkes şunu merak ediyor: Horoz Yılı'nda doğanları bu yıl neler bekliyor? Acele etmeyin, önce horozun nasıl 12 burçtan biri olduğuyla ilgili bir hikâyeyi anlatalım...


Horozun 12 burç arasına girmesi

   Horoz kral, hevesli biriymiş, her gün kavga ediyor ve dövüş yapıyormuş ki bu özelliğine bugün bile şahit oluyoruz. O sıralarda dünyayı yöneten Yuhuang Dadi 12 burç için hayvanları seçiyor, seçerken de bu hayvanların insanlara yararı olup olmadığını düşünüyormuş. Horoz kral da bu nedenle burçlar arasına girememiş.

Bir gün, horoz kral, burç olarak seçilen atla karşılaşmış ve kışkançlıkla ata sormuş: “At ağabey, bugünkü itibarını nasıl kazandın?”

At şöyle cevap vermiş; “Normal günlerde tarlaları ekerim veya yük taşırım, savaş zamanlarında insanlara yardım ederim, elbette sevilmeye değerim.”

Sonra sözlerine şöyle devam etmiş; “Aslında insanların gönlünü kazanmak zor değil, kendi meziyetlerin ölçüsünde insanlara yardım edersen, onların gönlünü kazanırsın. Mesela burç hayvanlarından öküz tarlaları biçer, köpek kapıyı korur, ejder yağmur yağdırır. Bence senin çok güzel bir sesin var, sen de insanlara sesinle faydalı olabilirsin!”

   Horoz kral eve gidince, acaba sesimi kullanarak insanlara nasıl faydalı olabilirim diye kara kara düşünmüş, sonra aklına iyi bir fikir gelmiş: Sabah derin uykusundaki insanları öterek uyandırmaya karar vermiş. Bundan sonra her gün güneş doğmadan önce horoz kral erkenden kalkıp şarkı söyleyerek insanları uyandırmaya başlamış. Horoz krala minnettar olan insanlar, Yuhuang Dadi'den horozu da burçlar arasına almasını ve ona ölümsüzlük vermesini istemiş.

   Horozun burç hayvanı olma hikayesi burada bitmiyor; çünkü dünyanın hükümdarı Yuhuang Dadi, burçlar için sadece yürüyen hayvanları seçermiş. Bu kurala itiraz horoz kral çok dirense de çabası bir işe yaramamış.

   Horoz kral yine böyle kederden uyuyamadığı bir gecede, ruhunun vücudundan çıkarak Yuhuang Dadi'nin sarayına uçtuğunu ve ağlayarak şikâyet ettiğini hissetmiş: “Her gün insanları uyandırıyorum, büyük bir iş yapıyorum, neden beni seçmiyorsunuz?”

Belirlediği kuralda bir eksiklik olduğunu kabul eden Yuhuang Dadi, horoz kralı takdir etmek, saray önündeki çiçeklerden birini kopararak horozun kafasına takmış.

Horoz kral uyanınca kafasında gerçekten kırmızı bir çiçek bulmuş ve hemen burç hayvanlarını seçmekten sorumlu dört ölümsüze gitmiş. Çiçeğin saraya ait olduğunu anlayan dört ölümsüz, Yuhuang Dadi'nin horoz krala önem verdiğini anlamışlar ve burçlar arasına girmesi için ona yarışmaya katılma hakkı vermişler.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor