Çin sinemasına özgü bir tür: Yeni yıl filmi

2017-01-30 18:08:29 CRI

“Yeni yıl filmi" kavramı Hong Kong'ta gelişmiş bir sinema terimi. 1980'li yıllardan itibaren, her yıl sonunda Hong Konglu film yıldızları, neşeli filmler çeker ve bu eserlere yeni yıl filmi denirdi.

Yeni yıl filmi konseptini, Çin'in ana kesimine getiren isim kungfu yıldızı Jackie Chan'di, Chan'in "Tehlike'nin İçinde" (Rumble in the Bronx) adlı filmiyle bu konsept Çin'in ana kesiminde tanındı. Jackie Chan'ın başarısı, ana kesimdeki sinemacıların dikkatini çekti, izleyiciler ilk kez yeni yıl filmi hakkında bilgi sahibi oldu.

Yeni yıl filmlerini, Çin'in ana kesiminde popülerleştiren yönetmen ise Feng Xiaogang oldu. Çinli yönetmen Feng Xiaogang'ın 1997 yılında çektiği "Rüya Fabrikası" (The Dream Factory) ile bundan sonra yönettiği "Ya Orada ol, Ya Dürüst Ol" (Be There Or Be Square) ve "Özür Dilerim Canım" (Sorry Baby) adlı filmler, halkın ortalama beğenisine sunduğu üç komedi filmiydi. Daha sonra Çin'in ana kesimindeki izleyiciler yönetmenin yeni yıl filmlerini hayranlıkla izledi.

1980'li yıllardan beri her yıl sonunda Feng Xiaogang'ın yeni yıl ve Bahar Bayramı dolayısıyla çektiği "komedi filmleri" dört gözle bekleniyor. Feng Xiaogang'ın yeni yıl filmleri artık bir marka etkisi yaratmaya başladı ve Çin filmlerinin ticarileşmesi için yol hazırlayarak, pazara canlılık getirdi.


Yeni yıl filmi, yeni yıl başında gösterilen filmlerdir, bu kavramla yeni yıl, Bahar Bayramı ve Fener Bayramı sırasında gösterilen filmler de kastediliyordu.  Yeni yıl filmleri dönemi, Çin sinemasının en istikrarlı ve gişe gelirinin en yüksek olduğu bir dönem olarak, Çin sinemasında yüksek gişe gelirleri elde edilmesine katkı sağlamakla kalmadı; aynı zamanda 1 Ocak ve Bahar Bayramı gibi, Çin kültürünün dünyadaki simgesi haline geldi.


Artık yeni yıl filminin kapsamı genişledi, gösterimler Noel Bayramı öncesinde başlıyor. Günümüzde Hong Kong ve Çin'in ana kesimindeki filmlerin yanı sıra, Hollywood filmleri de yıl yeni film piyasasına girmeye başladı.

Bu seneki Bahar Bayramı programımızda  dikkat çeken yeni yıl filmlerinden bazılarını tanıtacağız... 

2017'nin yeni yıl filmleri

Çin Seddi

Dünyaca ünlü Çinli yönetmen Zhang Yimou'nun ilk Hollywood aksiyon filmi "Çin Seddi" 15 Aralık'ta gösterime girdi.

"Çin Seddi" filmi elbette Çin kültürünü yansıtan unsurlarla dolu. Geleneksel kostümlerle çekilen bir aksiyon filmi. Bunun dışında film, yönetmen Zhang Yimou'nun görsel estetik tarzının derin izlerini de taşıyor. Zhang Yimou'nun eserlerinde hikaye her zaman önemli yer tutuyor. Daha önce çektiği sanat filmlerinde de bu özellik görülür. Ancak "Çin Seddi" filminin hikayesinde bir Hollywood ticari filminin özelliklerini de filme yansıttı.


Filmde şöyle bir hikaye anlatıldı. Çin'in Song Hanedanı döneminde geçen hikayede, Avrupalı bir paralı asker Çin Seddi'nde hapsedilir, korkunç canavarların dev setleri kuşattığını fark eden esir, cesur Çinli askerlerden oluşan elit birliğe katılıp canavarlarla mücadele eder.


Filmin gösterilmesinden bu yana 1 milyar 200 bin yuanlık gişe geliri elde edildi. Ayrıca film, 28 Aralık'tan itibaren Türkiye dahil dünyadaki 68 ülke ve bölgede gösterilmeye başladı.


“Çin Seddi”, birkaç bölge ve ülkede gösterime girdiği ilk haftada, haftalık gişe geliri sıralanmasında ilk sırada yer aldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor