Taiwanlı kadın yazar San Mao'nun hayatı film oluyor

2017-01-09 18:58:45 CRI

Taiwanlı kadın yazar San Mao'nun hayatı film oluyor

2005 yapımı “Sonsuz Pişmanlık” adlı filmin ardından Hong Konglu yönetmen Guan Jinpeng film çekmeye 10 yıl ara vermişti. Guan, ünlü Taiwanlı kadın yazar San Mao'nun (Echo) yaşamını konu alan biyografi filmiyle sinemaya dönecek. Çekimlerin 2018 yılında başlaması bekleniyor.

1943 doğumlu San Mao, 1948 yılında ailesiyle birlikte Taiwan'a göç etti. 1976 yılında, San Mao'nun ilk eseri “Sahara'nın Hikayesi” basıldı. Bu yapıtın hikayesi, San Mao ve eşinin Sahara Çölü'ndeki kendi maceralarına dayanıyor.

Pek çok ülkeye seyahat etmiş olan yazar San Mao, akıcı İngilizce, İspanyolca ve Almanca konuşuyordu.

San Mao, 1990 yılında ilk TV dizi senaryosunu tamamladı, bu yazarın son yapıtıydı. San Mao, 1991 yılında henüz 47 yaşındayken hayata veda etti.

Yönetmen Guan Jinpeng, San Mao'yla ilgili bir film çekmesinin nedenini şöyle açıklıyor: Çin film piyasası, dünyadaki en büyük film piyasalarından biri. Diğer taraftan San Mao'nun yapıtları, kendi döneminde Çin'in ana kesimindeki gençler arasında son derece popülerdi. Onun eserleri birkaç nesli derinden etkilemişti.”

Guan Jinpeng, San Mao'nun kendisini de çok etkilediğini belirtiyor. Yönetmen, biyografik filmini “Sahara'nın Hikayesi”ne dayanarak çekecek.

Çekimler Madrid, Batı Afrika ve Taiwan'da gerçekleştirilecek. Yönetmen Guan, başrol oyuncusunun seçilmesi konusunda çok titiz davranıyor. Guan, “San Mao, ömrü boyunca kendi isteğine göre hayatını şekillendirmişti. San Mao'nun bu özelliğini en iyi yansıtabilecek kadın oyuncu seçmeliyiz. Öte yandan, bu kadın oyuncu, farklı dilleri çabuk öğrenebilmeli.” diye konuştu.

Şimdi yönetmen Guan jinpeng'i tanıyalım.

1957 Hong Kong doğumlu Guan Jinpeng, 1979 yılında sinemaya girdikten sonra, Hong Konglu yönetmen Xu Anhua'nın yardımcısı olarak çalıştı. 1984 yılında, Guan'ın yönettiği ilk film “Kadınlar” izleyicilerin beğenisini kazandı. Guan'ın yönettiği “Ruj” adlı film, 8. Hong Kong Altın İmaj Ödülleri'nde en iyi yönetmen ve en iyi film dallarında ödül kazandı.

1989 yılında New York'ta “Dolunay” adlı filmden sonra Guan'ın sanat anlayışı yeni bir aşamaya girdi. Dramatik çekim yönteminden vazgeçen Guan Jinpeng, bu filmle Taiwan'daki Altın At Ödülleri'nde en iyi film dalında ödüle layık görüldü.

1991 yılında Guan'ın yönettiği “Ruan Linyu”, 42. Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı kazandı. Filmin baş kadın karakterini canlandıran Zhang Manyu ise Berlin Uluslararası Film Festivali'nde en iyi kadın oyuncu seçildi.

2005 yılında, Guan Jinpeng'in yönettiği “Sonsuz Pişmanlık” 62. Venedik Film Festivali'nin yarışma bölümüne aday gösterildi. Yönetmen, 2010 yılında 67. Venedik Film Festivali'nin jüri heyetinde yer aldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor