Chang'e'nin aya yolculuğu

2017-01-02 10:39:08 CRI

Chang'e'nin aya yolculuğu

Chang'e'nin aya yolculuğu

Çin'deki Büyük Yaşam, yeni serüvenlerle devam ederken Çin'deki gelenek ve göreneklerle gündelik hayatın ardında yer alan geleneksel Çin öyküleri ve efsanelerini sizlere anlatmaya devam ediyoruz.

Bir önceki programımızda Okçular Tanrısı Hou Yi'nin (后羿) Doğu Cenneti Tanrısı'nın çocuklarından 9 güneşi okla vurmasından sonra karısı Chang'e ile birlikte cennetten dünyaya bir ölümlü olarak sürgün edilmesini aktarmıştık. Sürgün olan karı koca dünyadaki yeni hayatlarına alışmaya çalışıyorlardı. Hou Yi her gün avlanmak için dışarıya çıktığında, Chang'e evde kalır ve günlük ev işleriyle ilgilenirdi. Chang'e peri güzelliğine ve iyi bir kalbe sahipti. Çoğu zaman boş vakitlerinde komşularına yardım ederdi.

Yıllar geçtikçe Chang'e ölümlü olarak yaşam sürmenin zorluklarına katlanamaz olmuştu. Ve bu durum ile ilgili sürekli kocasına yakınıyordu. Hou Yi, karısının bir peri olarak cennette yaşarken, sırf kendisinin Doğu Cenneti Tanrısı'nın 10 oğlundan dokuzunu vurması yüzünden, dünyada yaşamak zorunda kalmasından dolayı büyük bir suçluluk duygusuna kapıldı.

Bir gün Hou Yi karısını ve kendisini tekrar ölümsüz kılabilecek ölümsüzlük iksirini bulmak için dünyayı dolaşmaya karar verdi. Tehlikeli bataklık arazilerden uçsuz bucaksız ormanlardan güçlükle geçerek binlerce kilometre yürüyen Hou Yi nihayetinde veba ve cezandırmayla görevli Batı Ana Tanrıçası'nın (西王母) yaşadığı Kunlun Dağları'na ulaştı.

İnsan bedenli, dağınık saçlı, kaplan dişli, leopar kuyruklu tanrıça uğursuz bir görünüme sahipti. Ancak buna rağmen tanrıçanın iyi bir yüreği vardı. Hou Yi başına gelenleri anlatınca tanrıça onun adına üzüldü ve ona ölümsüzlük iksiri olan tek bir tane hap verdi. Ancak bu doz sadece bir kişiyi ölümsüz yapabilirdi.

Hou Yi ne karısını geride bırakıp cennete gitmek istiyordu, ne de tek başına dünyada yaşamak. Tek bir ölümsüzlük hapı ile ne yapacağına karar veremiyordu. Bu durumu enine boyuna düşünmesi gerekiyordu. Bu nedenle, eve döndüğünde hapı tahta bir kutuya sakladı.

Ancak bir gün Chang'e kocası dışarıdayken hapı buldu. Chang'e, bulduğu hapa büyük bir merak duydu. Hap ne işe yarıyordu? Ve kocası bu hapı neden ondan habersiz saklamıştı ? Chang'e bu sorulara cevap ararken ansızın kocası eve geldi. Bunun üzerine Chang'e paniğe kapılarak elindeki hapı bir çırpıda yutuverdi.

Ansızın Chang'e'nin ayakları yerden kesildi ve gökyüzüne doğru yükselmeye başladı. Hou Yi, cennete doğru uçan karısını görünce ne olduğunu anlayıp hüzünlenmeye başladı. Elbette büyülü oku ve yayı ile onu vurup tekrar dünyaya düşürmeye kıyamadı.

Bu sırada gökyüzünde süzülen Chang'e paniklemişti. Çünkü nereye gittiği ile ilgili bir fikri yoktu. Kocasına ihanet edip onu dünyada bıraktığı için cenneteki diğer tanrılar onu kınayacağından Chang'e cennete de gitmeye cüret edemedi. Ayrıca kocasından da uzaklaşmak istemiyordu. Bu sebeple dünyaya en yakın olan yere Ay'a gitmeye karar verdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor