Tonghai'deki Najiaying köyü

2016-12-26 22:52:14

Tonghai'deki  Najiaying köyü

Najiaying köyü, Çin'in güneybatısındaki Yunnan eyaletine bağlı Tonghai ilçesinde yer alıyor. Uzun bir geçmişe sahip olan bu köyde azınlık etnik gruplara mensup olan Huiler toplu halde yaşıyor. Köyün tarihinde 400'ü aşkın tanınmış din adamı yetiştirildi. Tanınmış Çinli Arap tarihi uzmanı Beijing Yabancı Diller Üniversitesi'nden Pr. Na Zhong ve ünlü çevirmen Na Xun bu köyün sakinlerindendir. Burada İslami yaşam tarzı ve milli özellikler günümüze kadar korundu.

Köyde birkaç cami var. Camilerden her gün Müslümanları namaza çağıran ezan sesi duyuluyor. 70 yaşını geçen Na Jiarui, burada yaşayanların Najiaying köyünün, İslam dininin peygamberi Hazreti Muhammed'in torunlarının kurduğu eski bir köy olmasından her zaman gurur duyduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Najiaying köyünün bağlı olduğu Nagu kasabası, 1290 yılında kuruldu. O dönemde Na Shulu adlı bir kişi, Yunnan'a askeri komutan olarak gönderilmiş ve Yunnan'ın yarısını yönetmiş. Aradan 700'ü aşkın yıl geçti.”

Na Jiarui'ye göre Na Shulu, Hazreti Muhammed'in torunuydu ve Na Shulu'nun dört oğlundan üçü kendisiyle beraber Yunnan'daki güzel manzaralı bir dağlık bölgeye yerleşmişler. Sonra burada zamanla Najiaying köyü kurulmuş. Najiaying köyündeki Müslümanlar halen kendi geleneksel örf ve adetlerini koruyorlar. Köylülerin yemek alışkanlığı olsun, düğün törenleri olsun özgün özellikler taşıyor.

Najiaying köyünde Najiaying Camii ve Kadınlar Camii olmak üzere iki cami bulunuyor. Najiaying Camii, erkeklerin namaz kıldığı ibadethanedir. Yaşlı olsun, çocuk olsun, genç olsun hepsi başlarına beyaz kep takarak ve üzerlerine de beyaz elbise giyerek namaz vakti gelince camiye gelip namaz kılar.

Najiaying Camii'nin toplam yüzölçümü 10 bin metrekareyi buluyor. Camide dört minare var. Minarelerin her birinin yüksekliği 72 metredir. Caminin büyük salonunda 3 binden fazla kişi namaz kılabilir. Burası, Yunnan'daki en büyük camidir.

İlahiyat Fakültesi Rektörü Ma Jiankang, bu caminin tamamen Najiaying köyünde yaşayan köylülerin verdiği bağışlarla inşa edildiğine işaret ederek şöyle konuştu:

“Caminin ilk tasarımı nispeten daha gelenekseldi. İnşa edilirken Malezya'dan getirilen bir caminin planlarına göre değişiklikler yapıldı. Sonunda cami, Arap tarzına yaklaştı ve çok güzel oldu.”

Kadınlar Camii, Najiaying köyünün en eski camisiydi. Yeni caminin inşa edilmesinden dolayı bu eski cami, 250 metre doğuya taşındı ve işlevi kadınlara yönelik bir cami olarak değiştirildi. Bu camide aynı anda bin kişi ibadet edebilir.

Najiaying köyündeki Müslümanlar, İslami kurallar ve Çin'in geleneksel kültürünün ışığında uyumlu ve mutlu bir yaşam sürdürüyorlar, çalışkanlıkları ve zekalarıyla güzel yurtlarını inşa etmeye çalışıyorlar.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor