Arap Yarımadası'nın seçkin tarihi eserleri Çin'e geldi!

2016-12-26 11:03:16 CRI

Arap Yarımadası'nın seçkin tarihi eserleri Çin'e geldi!

Arap Yarımadası, pek çok Çinlinin imgeleminde, dünyadan izole edilmiş gizemli topraklar, aynı zamanda efsanelerle dolu mucizevi bir yerdir.

20 Aralık'ta Çin Ulusal Müzesi'nde açılan “Arap Yolu: Suudi Arabistan'dan Tarihi Eserler” adlı sergi, Arap Yarımadası'nda yapılan arkeolojik araştırma sonuçlarını ziyaretçilere aktararak, yarımadanın gizemli tarih ve kültürel geleneğini tanıtıyor. Sergiyle, Suudi Arabistan'a ait tarihi eserler ilk kez Çin'de sergilenmiş oluyor.

Sergi, Çin Ulusal Tarihi Eserler Müdürlüğü, Çin Ulusal Müzesi ve Suudi Arabistan Turizm ve Ulusal Miras Komisyonu işbirliğiyle organize edildi.

Suudi Arabistan Turizm ve Ulusal Miras Komisyonu tarafından verilen bilgilere göre, “Arap Yolu” sergisi, bu ülke tarafından organize edilen en önemli tarihi eserler sergisi.

Çin, serginin dünya turunun onuncu durağıdır. Sergi daha önce Avrupa ve Amerika kıtalarında 9 ülkede düzenlenmişti. Bu 9 ülkede sergilenen eserlere 100 parça daha eklenerek Çin'deki sergi oluşturuldu; Çin'e getirilen eserler arasında yer alan Çin'in Tang (618-907) ve Song (960-1279) hanedanları dönemlerine ait porselenler, Deniz İpek Yolu'nun hatırası olarak ilgi çekiyor.

5 bin yıllık tarihi boyunca Suudi Arabistan, Çin ve Batı'yı birbirine bağlayan köprü konumundaydı. “Arap Yolu” sergisiyle Çinli izleyicilerin İpek Yolu'nun oluşumu ve gelişimi görmesi, o dönemde Çin'in refahı, Suudi Arabistan'ın durumu, Çin ile Batı ve Arap dünyası arasındaki etkileşimin anlaşılması amaçlanıyor.

Beijing'de devam eden sergide ziyaretçilerle buluşan 466 parça tarihi eser, Suudi Arabistan'ın birçok müzesinden sağlandı. Geçen 40 yıl içinde Suudi Arabistan'da yürütülen arkeolojik araştırma ve kazı çalışmalarında elde edilen keşiflerden bazıları dünyayı sarsmıştı. Bu keşiflerden seçilen değerli eserler, 1 milyon yıl önce Taş Çağı'ndan başlayıp, Tarih Öncesi Çağlar'a, İslam Öncesi Çağlar'dan İslam Dönemi'ne ve çağdaş Suudi Arabistan Krallığı'nın doğuşuna kadar tarihin farklı dönemlerine ait. Bu eserler, Suudi Arabistan topraklarında İslam Medeniyeti ve yerel arkeoloji biliminin oluşma ve gelişme tarihini yansıtıyor.

Arap Yarımadası'ndan geçen Baharat Yolu ve Haç Yolu güzergâhlarında keşfedilen tarihi eserler, Arap kültürü ile Doğu ve Batı kültürleri arasındaki temas ve etkileşime tanık olmuştur.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping 2016 yılının Ocak ayında Suudi Arabistan'a resmi ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret sırasında iki ülke arasında bir dizi anlaşma imzalanarak, ikili ilişkiler kapsamlı stratejik ortaklık düzeyine çıkarıldı. İki ülke, stratejik işbirliğini yoğunlaştırıp, siyasi güveni artırmak, karşılıklı olarak birbirlerinin hassasiyetlerini anlayışla karşılamak, karşı tarafın kendi esas çıkarlarını korumasını desteklemek konularda fikir birliği sağladı. Ayrıca medeniyetler arası diyalogun ilerletilmesi, kültür, eğitim, basın, sağlık, bilimsel araştırma ve turizm gibi alanlardaki temas ve işbirliğinin genişletilmesi kararlaştırıldı. Beijing'de devam eden “Arap Yolu: Suudi Arabistan'dan Tarihi Eserler” adlı serginin düzenlenmesi, iki ülke arasında kültürel değişim ve işbirliğinin bir sonucu.

Sergi, 19 Mart 2017'ye kadar sürecek.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor