2017'nin yeni yıl filmleri

2016-12-20 18:10:18

2017'nin yeni yıl filmleri

"Yeni yıl filmi" kavramı Hong Kong'ta gelişmiş bir sinema terimi. 1980'li yıllardan itibaren, her yıl sonunda Hong Konglu film yıldızları, neşeli filmler çeker ve bu eserlere yeni yıl filmi denirdi.

Bu kavramı Çin'in ana kesimine getiren yönetmen ise Feng Xiaogang oldu.

Yeni yıl filmi, yeni yılın başında gösterilen filmlerdir, bu kavramla yeni yıl, Bahar Bayramı ve Fener Bayramı sırasında gösterilen filmler de kastediliyordu. Artık yeni yıl filminin kapsamı genişledi, gösterimler Noel Bayramı öncesinde başlıyor.

Bu hafta sinema programında Çin'de bu yılın yeni filmlerine göz atalım.

Bu sene yeni yıl film sezonunda ilk kez bir Türk film gösteriliyor. 11 Aralık'ta Çin'deki sinemalarda gösterime giren "Kötü Kedi" adlı film, bir Türk animasyon komedisi.

Bu filmde duygusal bir hikaye anlatılıyor: Filmin baş karakteri şişko bir kedi. Sahibi çello çalmaya başladıktan sonra, kediyi o kadar da önemsemez. Sahibinin dikkatini çekmek isteyen kedi çeşitli yöntemlere başvurur...

13 Aralık'ta Çin'de gösterime giren "Fa Xiao" komedi türünde bir film. "Fa Xiao", Beijing lehçesinde eski Beijing ara sokaklarında birlikte büyüyen çocukluk arkadaşı anlamına geliyor. Jiang Wu'nun yönettiği "Fa Xiao"nun senaryo yazarı, 1980 doğumlu bir genç. Filmin kameramanı ise Beijing Film Akademisi'nde 10 sene öğretmenlik yapmış ve sinema çevresinde Çin'deki en iyi kameramanlarından biri olarak değerlendirilen Xie Zhengyu.

24 Aralık'ta gösterime girecek "Buddies in India", Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Çin ile Hindistan arasındaki işbirliği ve temasın geliştirilmesi çağrısıyla, iki ülkenin ortaklaşa çektiği dostluk temalı üç filmden biri. Wang Baoqiang, bu filmde hem yönetmenlik koltuğuna oturuyor hem de başrolde karşımıza çıkıyor. Çin'in klasik eseri "Maymun Kral'ın Batı'ya Yolculuğu"ndan esinlenen film, romandaki çeşitli unsurlara dayanarak, yepyeni bir hikaye yarattı.

15 Aralık'ta gösterime giren Çin Seddi adlı film, dünyaca ünlü Çinli yönetmen Zhang Yimou, ABD'den Legendary Pictures ve Universal Picture şirketlerinin işbirliğiyle çektiği ilk Hollywood aksiyon filmi. "Çin Seddi" filmi elbette Çin kültürünü yansıtan unsurlarla dolu. Geleneksel kostümlerle çekilen bir aksiyon filmi. Bunun dışında film, yönetmen Zhang Yimou'nun görsel estetik tarzının derin izlerini de taşıyor.

Çin'in Song Hanedanı döneminde geçen hikayede, Avrupalı bir paralı asker Çin Seddi'nde hapsedilir, korkunç canavarların dev setleri kuşattığını fark eden esir, cesur Çinli askerlerden oluşan elit birliğe katılıp canavarlarla mücadele eder.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor