Çin'in 70 senede üretim toplumundan tüketim toplumuna dönüşümü

2019-09-29 19:01:30 CRI

“Birinci olarak, reel ürün tüketiminden hizmet tüketimine dönüşüm mevcut. İnsanların gelirlerinin yükselmesiyle birlikte, tüketim gücü de sürekli artıyor. Bunun yanı sıra, tüketim yöntemleri gittikçe kolaylaşıyor ve çeşitleniyor. Tüketimde ulaşım, haberleşme, eğitim, kültür, eğlence ve sağlığın payı her geçen gün daha da artıyor. Kısacası hizmet tüketimi, gittikçe insanların tüketiminin önemli bir parçası haline geliyor.”

Nicelikli tüketimden nitelikli tüketime dönüşümün söz konusu olduğuna işaret eden Yi Shaohua sözlerini şöyle sürdürdü:

“İkinci olarak, nicelikli tüketimden nitelikli tüketime dönüşüm yaşanıyor. Bugün, Çinliler marka tüketimine daha fazla önem veriyor. Üçüncü olarak ise, başkalarını taklit etme tarzındaki tüketimden kendi özelliklerini öne çıkartma tarzındaki tüketime dönüşüyor. Son olarak, yerel tüketimden küresel tüketime dönüşüyor. Çinlilerin gelirlerinin artmasıyla, özellikle orta sınıfın sürekli büyümesiyle birlikte, Çinli tüketicilerin küresel kaliteli ürünlere yönelik talepleri de çoğalıyor.”

Tüketim harcamalarının GSYİH'ye katkısı artıyor

Çin'de tüketim harcamalarının GSYİH'nin büyümesine katkısı 1978 yılında yüzde 38,3 idi. Bu katkı geçen sene, yüzde 76,2'ye yükseldi. Tüketim, ekonomik büyüme için önemli bir güç haline geldi. Peki Çin'in üretim toplumundan tüketim toplumuna geçişi ne kadar sürecek?

Çin Ticaret Bakanlığı'ndan Chen Lifen bu soruyu şöyle yanıtladı:

Çin şimdi tüketim toplumu özellikleri gösteriyor. Tüketimin ekonomik büyümedeki itici rolü gittikçe artıyor ve GSYH'ye yönelik katkısı artık yatırım ve ihracatın katkısını geçti. Şu an Çin'de kişi başına düşen GSYH miktarı 8 ila 9 bin dolar arasında. Dünyadaki önemli ülkelerin aynı dönemindeki seviyeyle kıyasla, Çin'in tüketim oranı yine düşük bir seviyede. Ancak gelecekte tüketimi canlandırmayı hedefleyen bir dizi önlem alınmasıyla birlikte Çinlilerin tüketim gücü daha da artacak ve Çin de tüketim toplumuna dönüşecek.

“Gece tüketimi” ve “kırsal tüketim” yeni itici güç olacak

Çin hükümeti son yıllarda “gece tüketimi” ve “kırsal tüketim”i canlandırmak için birçok önlem hayata geçiriyor. Hem zaman, hem de alan bakımından tüketim piyasasındaki potansiyel daha da genişletiliyor. Bu hedefe ulaşmak üzere daha neler yapılması gerekiyor?

Yi Shaohua bu konu hakkındaki değerlendirmesinde şöyle konuştu:

“Tüketim alanındaki altyapı tesisleri ve tüketim ortamı, özellikle kısal bölgelerdeki tüketim ortamı iyileştirilecek. Örneğin gece tüketimini canlandırmak için, ulaşım, su ve elektrik gibi kentsel birçok yan tesisin tamamlanması gerekiyor. Diğer yandan kırsal bölgelerdeki tüketimi arttırmak üzere altyapı tesisleri inşasına yönelik yatırımların yoğunlaştırılması, kırsal bölgelerdeki lojistik ağın genişletilmesi ve köylülerin gelirlerinin yükseltilmesi gerekiyor.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor