Çin'in 70 senede üretim toplumundan tüketim toplumuna dönüşümü

2019-09-29 19:01:30 CRI

Çin'in 70 senede üretim toplumundan tüketim toplumuna dönüşümü

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi tarafından bu yılın başında düzenlenen ekonomi çalıştayında belirlenen “güçlü iç piyasa oluşturulması” hedefi, yılın en önemli görevlerinden biri olarak ifade ediliyor.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana geçen 70 yıla bakıldığında, Çin'in iç tüketiminde büyük değişiklikler yaşandığı görülüyor. Eskiden sınırlı tedarikten bugün serbestçe alışveriş yapılabilmesine, nakitle ödemeden bugün çok yaygın olan mobil ödemeye kadar, Çinlilerin tüketimi hem tarz hem çap bakımından çok değişti.

Perakende piyasası sürekli büyüyor

Ülkedeki perakende piyasası da 70 senede sürekli büyüdü ve büyümeye devam ediyor. Verilere göre, Çin'in perakende tüketim hacmi her sene ortalama yüzde 11,6'lık artışla gelişiyor. Perakende tüketim hacmi 1952 yılında 27 milyar 700 milyon yuan iken, bu rakam geçen yıl 38 trilyon yuana ulaştı. Bunun en iyi kanıtlarından biri de günden güne artmakta olan büyük AVM'ler. AVM'de zaman geçirmek Çinlilerin en önemli eğlencelerinden biri haline geldi. Çin Ticaret Bakanlığı'ndan açıklanan bir rapora göre, 2017'nin başı itibarıyla Çin'deki AVM sayısı 4 bini aştı.

70 sene boyunca tüketim şekli de çeşitlendi. İnternet teknolojisinin gelişmesi, özellikle devletin son yıllarda kırsal alanlardaki internet şebekesi inşasına verdiği desteğin artması ve online perakende satışların büyümeye devam etmesi, tüketim artışında önemli bir etken haline geldi. Online perakende hacmi 2018 yılında 9 trilyon yuanı aşıp, 2014 yılına göre 2,2 kat arttı. Online perakende tüketiminin bütün perakende tüketiminin toplamına katkısı ise 2014 yılında yüzde 27,5 iken, yüzde 45,2'ye yükseldi.

Gelecekte tüketim kalitesi daha da yükseltilecek

70 sene boyunca Çinlilerin gelirlerinde büyük artış kaydedildi. Bununla birlikte kaliteli tüketime yönelik ihtiyaç da sürekli artıyor.

Çin Ticaret Bakanlığı'ndan Chen Lifen konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

“Vatandaşların gelirleri yükseltilecek. ABD, Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerle kıyaslandığında, Çin'de maaşların gayri safi yurtiçi hasıladaki (GSYİH) payı düşük bir seviyede. Hükümet, halkın gelirlerini yükseltmek üzere uygun bir vergi politikası uygulamalı ve yüksek eğitim ile mesleki eğitim gibi yollarla insanların istihdam kabiliyetini güçlendirmeli. Öte yandan, tüketim için ödenen harçlardaki maliyet düşürülmeli. Bunun için tüketim ürünleri imalatının seviyesi yükseltilecek, kaliteli tüketim ürünlerinin tedariki artırılacak, ithal ürünlerin vergi maliyeti azaltılacak, ev, sağlık ve eğitim gibi alanlardaki harçlar da indirilecek.”

Tüketim piyasasında yeni özellikler ortaya çıkıyor

Çin Sosyal Bilimler Akademisi'nden uzman Yi Shaohua, Çin'in tüketim piyasasında ortaya çıkan yeni özellikleri şöyle açıkladı:

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor