“Çin, Rusya'yla birlikte Kuşak ve Yol inşasını ilerletecek”

2018-10-19 19:14:49 CRI


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Çin'in Rusya ile birlikte Kuşak ve Yol inşasını ilerletmeye hazır olduğunu belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kısa bir süre önce, Valday Tartışma Kulübü'nün yıllık toplantısında yaptığı konuşmada Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesinde Kuzey Deniz Hattı'nı geliştirmesine destek verdiklerini kaydetmişti. Putin, Kuşak ve Yol inisiyatifinin öneminin azalmadığını, aksine daha fazla destek aldığına işaret etmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang günlük olağan basın toplantısında, Putin'in söz konusu açıklamalarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Rusya'nın Kuşak ve Yol inşasına verdiği destekten memnuniyet duyduklarını ifade eden Lu, Çin'in Rusya ile birlikte Kuşak ve Yol'u, küresel ekonomik büyüme sağlayan ve uluslararası ekonomik işbirliğini ilerleten önemli bir kanal haline getirmek için çalışacağına vurgu yaptı.

Rusya'nın Çin'in Kuşak ve Yol inşasının ilerletilmesinde önemli bir işbirliği ortağı olduğuna dikkat çeken Sözcü, Kuşak ve Yol inşasının Avrasya Ekonomik Birliği inşasıyla kenetlenmesinin de adım adım ilerletildiğini dile getirdi.

Lu Kang, Mayıs ayında Çin'in Avrasya Ekonomik Birliği'yle ekonomik işbirliği anlaşması imzaladığını hatırlatarak, söz konusu anlaşma çerçevesinde iki ülkenin kalkınma stratejilerinin kaynaşmasının derinleştirildiğini, ekonomi, ticaret, yatırım ve bilim alanlarındaki somut işbirliğinin hızla geliştirildiğini, altyapı tesisleri inşasında da büyük başarılar kazanıldığını ifade etti.

Sözcü ayrıca, Çin'in Rusya ile Kuşak ve Yol inşasını el ele ilerletmeye ve somut işbirliği içeriklerini zenginleştirmeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor