Çin'de bisiklet kaliteyle dönüyor!

2014-10-10 14:18:19

Çin hükümeti ulusal düzeyde yayınladığı yeni genelgeyle, en az 100 kentte yaya ve bisiklet ulaşım yolları inşa ederek bisiklet kullanımını artırma planını açıkladı. Otomobil merakıyla başedebilmek için teknoloji ürünü bisiklete destek veriliyor.


Çin'de otomobillerin yarattığı kirlilik ve halk arasında otomobile tepki, bisiklete “krallığını” yeniden teslim etmek için fırsat yarattı. Çin halkının geleneksel alışkanlığı olan bisiklet kullanımının yeniden canlandırılması, trafik sıkışıklığını da azaltacak. Kentlerde kiralık kamu bisikletlerinin kullanımını daha elverişli hale getirmek için deneme uygulamaları başlatıldı.

Çinliler, bisikleti elleri, ayakları gibi kullanıyorlar. Kullanımı giderek azalsa bile bisiklet, kundaktan yeni çıkmış bebekten en yaşlısına kadar, Çinlilerin üzerinde rahatça hareket ettiği bir araç. Ancak kentsel taşıtlar, bisiklet alanlarını giderek daha hızlı bir biçimde işgal ediyor. Bisiklet yollarında bisikletçiler, otomobiller tarafından iyice kenara itilmiş durumdalar. Park yeri bulmak da zorlaşıyor. Taşıma aracı olarak bisikletin yüzdesi, çok ucuz olmasına rağmen, düşmeye devam ediyor.


Aniden önüme çıkan otomobiller...”


36 yaşındaki Chen Zhixiong, bisiklet kullanmayı çok seviyor. Chengdu Lohas Bisiklet Kulübü'nün kurucularından biri ve son altı yıldır, yağmur çamur demeden işine son model bisikletiyle gidiyor. Chen, bisiklet kullanmanın hava kirliliği ve otomobillerce işgal edilmiş bisiklet yolları nedeniyle çok zorlaştığını belirtiyor. Chen şöyle konuşuyor:

"Yerel yönetimler bisiklet yolları kurmak için söz verdi. Ama hâlâ bisiklet yolumun üzerinde park edilmiş araçların ya da aniden önüme çıkan otomobillerin tehdidi altında sürüyorum. Otomobillerle aynı şeritte bisiklete binmek çok tehlikeli."

Çin'in ABD'yi geçip dünyanın en büyük oto pazarı olduğu 2009 yılından bu yana trafik sıkışıklığı ve kirlilik artıyor. Otomobil endüstrisinin hızlı büyümesi ciddi sonuçlara yol açtı. Çin'in merkezi ve yerel yönetimleri, bisikletlerin geri dönüşüne bir fırsat vermek için, otomobil yerine bisiklet kullanımını teşvik etmeyi kararlaştırdı.


100 kentte yüzde 5-10 artırılacak


Çin hükümeti ulusal düzeyde yayınladığı yeni genelgeyle, en az 100 kentte yaya ve bisiklet ulaşım yolları inşa ederek bisiklet kullanımını artırma planını açıkladı. Konut ve Kentsel-Kırsal Kalkınma Bakanlığı (MHURD) tarafından yayınlanan plana göre söz konusu kentlerde bisiklet kullanımı 2015 yılına kadar yüzde 5 ile 10 oranında artırılacak. Bu iddialı plan, uygulama deneyimleri ışığında, daha sonra ülke çapında yaygınlaştırılacak.

Çin Bisiklet Derneği Müdürü Ma Zhongchao, Global Times'ta yayınlanan demecinde şöyle konuşuyor: "Bisiklet kullanımının canlandırılmasıyla, bir taşla iki kuş vurulacak. Bir yandan trafik hafifletilip, enerji tasarrufu yapılırken, bir yandan karbondioksit salınımı azaltılacak. Bu, ülkenin gelişimi için çok gerekli bir adım."

Ma ve derneği, birkaç yıldır kendilerini bisikleti yeniden canlandırmaya adamışlar. Ülke genelinde gerçekleştirdikleri bisiklet etkinlikleri, on binlerce bisikletçinin dikkatini çekmiş. Çin hükümetinin özel otomobil sayısındaki artışı frenleme ve bisiklet kullanımını artırma hedefine onlar da destek veriyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor