Ma: Çin'e odaklanacağız

2014-09-19 16:19:03 CRI

New York Borsası'nda halka arzı nedeniyle dünya çapında olay yaratan “BABA”, sadece 15 yıl önce kuruldu. Alibaba son on yıl içinde Çin'in internet servis sektöründe patlama yaparak, işlem hacimleri ile ülkenin en büyük e-ticaret şirketi olmayı başardı.

Çin'de e-ticaretin önde gelen isimlerinden “alibaba.com”un ABD'de halka arzı başladı. New York Borsası'nda yer alacak olan alibaba.com, ABD borsa denetim kurumuna gönderdiği yazıda, halka arz hacminin 25,03 milyar doları bulacağını bildirdi. Hisse başına fiyatı 66 ila 68 dolara çıkaran Alibaba, 320 milyonu aşkın hisse satışı gerçekleştirmeyi planladı.

"BABA" sembolü ile işlem görecek olan Alibaba'nın piyasa değerinin de ortalama 170 milyar dolar seviyesine yükseleceği tahmin ediliyor. Bazı analistler 200 milyar dolar rakamını veriyor.

BABA kısaltması şirketin ismini yansıtmanın yanı sıra, Çince'deki 8 rakamı 'ba'nın da tekrar edilmesini sağlıyor. Çinliler 8 rakamını şanslı sayıyor çünkü 'ba', refah anlamına gelen 'fa' sözcüğünü andırıyor.

Alibaba 25 milyar dolar hedefine ulaşması halinde dünyanın en büyük halka arzını gerçekleştirmiş olacak.Tarihte hiçbir bir şirket borsaya açıldığında bu rakama ulaşamamıştı.

New York'taki Wall Street'te de günlerdir, tarihin bu en büyük borsa girişi heyecanla bekleniyordu. Zira, bilişim firmaları çoğunlukla, yine New York'ta, bir kaç kilometre kuzeydeki rakip borsa Nasdaq'ı tercih ediyor. Wall Street'ten Jason Weisberg, heyecanını şöyle ifade ediyor:

“Facebook'un borsaya girişi ve takip eden hezimete tanık olduktan sonra ve New York Borsası'nın General Motors'un borsaya girişini ne kadar iyi bir biçimde sahneye koyduğunu düşününce, Alibaba'nın burada Nasdaq'tan daha güvende hissettiğini tahmin ediyorum.“

Facebook, iki yıl önce Nasdaq'ta halka arz edilirken büyük teknik zorluklar yaşanmıştı. Yine de bu en büyük borsa girişi sırasında Facebook, hisse satışlarından 16 milyar dolar kazanmıştı. Alibaba, 8 milyar dolar daha fazla gelir hedefliyor.

Öte yandan Wall Street, Alibaba'nın ilk tercihi değildi. Daha 2007 yılında bilişim devi, Hong Kong'da borsada işlem görmeye başlamıştı. Altı yıl sonra firma, kurumsal yapısı gerekçesiyle borsa çizelgesinden alındı.

Ma: Çin'e odaklanacağız

Çin-ABD ilişkilerinde yeni bir bağlantı 


Alibaba'nın New York Borsası'nda halka arzı, başlangıçta Çin-ABD ticari ilişkileri konusunda negatif hisler üreten, şüpheci, garip bir tepki yükseltti. Çin Çağdaş Uluslararası İlişkiler Enstitüleri Amerikan Araştırmaları Enstitüsü'nde asistan araştırmacı Li Zheng, 9 Eylül günü China Daily gazetesinde konuyla ilgili bir makale yayınlayarak tam tersini savundu. Yazının başlığı şöyleydi: Alibaba, Çin-ABD ilişkilerinde yeni bir bağlantı olacak.

Çin'deki şüpheciler, Alibaba'nın halka arz başlatmak için Amerika Birleşik Devletleri'ni seçmesini, Çin'in sermaye piyasasının başarısızlığı olarak değerlendirdiler. Bazı gözlemciler kullanıcıları ve gelir kaynağı çoğunlukla Çin vatandaşı olan Alibaba, Tencent, Baidu ve diğer bazı şirketlerin kârlarının yurtdışı yatırımcılara gittiğini söyleyerek bunların "vatansever olmadıklarını" ileri sürdüler.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor