Çin'de İpek Yolu şantiyesi!

2014-08-15 20:14:04 CRI

Çin Uluslararası Radyosu bu yaz art arda düzenlediği üç gezinin gündemini İpek Yolu olarak belirledi. İlk gezi, İpek Yolu'nun “Gansu Koridoru” olarak tanımlanan bölümüne yapıldı. İkinci gezide ise İpek Yolu çerçevesine Çin'in iki önemli kentindeki ulaşım ve lojistik çalışmalarına odaklanıldı. Üçüncü gezi, tarihte İpek Yolu'nun başlangıcı olarak bilinen Xi'an'dan başlayıp, yine tarihi İpek Yolu'nun İran'a çıkış kapısı olan Turfan'a uzanıyor. Gezi, Turfan'dan sonra çağdaş İpek Yolu'nun en önemli üslerinden Urumçi'de noktalanacak.

Radyomuzun İpek Yolu gündemi, elbette bir nostalji merakından kaynaklanmıyor. Cumhurbaşkanı Xi Jinping işareti verdiğinden beri, bütün Çin “Yeni İpek Yolu” kara ve deniz projelerinin pervanesi olmuş durumda. Her eyalet, her kent, her yönetim birimi, her üretim birimi... o yolun, o yolların önemli bir unsuru, en önemli unsuru olmak için kolları sıvadı, hatta bir yarış içine girdi. Merkezi Hükümet ise bu muazzam orkestradan tek bir ses çıkarmak için planlar, projeler geliştiriyor ve uyguluyor.

Bütün bu gelişmelerin ardından gördüğümüz manzara şu: Çin, özellikle orta kesiminden batıya uzanan hatta, tam bir şantiyeye döndü. Karayolları, demiryolları, lojistik merkezleri kuruluyor... Çin şirketleri ek yatırımlar, yeni tesisler, ileri teknoloji için planlar yapıyor. Uluslararası şirketler de bu gelişmeleri yakından izliyor...

Kısacası Çin altyapısıyla, değer zinciriyle, sanayisiyle yeni bir yatırım ve kalkınma atağı dönemine girmiş bulunuyor. Bu heyecan sadece kurumları değil, bireyleri de etkilemeye başladı. Çinlisinden yabancısına, ünivesite mezunundan işçisine, köylüsüne kadar. İpek Yolu; yeni gelişme ve kalkınma bölgeleri, yeni yatırımlar, yeni iş olanakları demek ve herkes bunun farkında.


Xi'an: Köprübaşı


Xi'an, yerel yönetim birimlerinin planlarına örnek oluşturuyor... Guanzhong Ekonomik Bölgesinde, Sarı Nehir Havzası'nın ortasında yer alan Xi'an, Çin topraklarının da merkezinde. Bu tarihi kentin, “Yeni Avrasya Karayolu Köprüsü”nün Çin'deki en büyük merkezi ve Çin'in Batı bölgesini kalkındırma projesi bakımından da “köprübaşı” olduğu söyleniyor.

Tarihte de böyleydi. Çinli tüccarlar yolculuğa buradan başlıyordu. Xi'an yabancı tüccarlar için de “son durak”tı. Yalnızca “karayolu” yolcuları değil. Deniz yoluyla Ortadoğu'ya, Kuzey Afrika'ya, Anadolu'ya ve nihayet Avrupa'ya gidecek yolcular da buradan uğurlanırdı...

Bugün Shaanxi Eyaleti'nin başkenti konumundaki Xi'an, yalnızca tarihi ve kültürel bir kent değil önemli bir bilimsel araştırma, yüksek eğitim ve yüksek teknoloji sanayi üssü. Kent, milli savunma bilimi ve teknolojisinde de merkez. Yüzölçümü 10 bin 108 km2 olan kentin nüfusu 8,5 milyon. Temiz havasıyla da Xi'an Çin'in “mutlu” kentlerinden biri.

Shaanxi Eyaleti ise Çin'in en önemli sanayi bölgelerinden. Ülke genelinde büyümenin yüzde 7,5 olduğu 2013 yılında Shaanxi yüzde 11 büyüdü. Sanayi üretimi ise aynı yıl yüzde 13 büyüyerek 1,9 trilyon yuana ulaştı. Dış ticarette muazzam bir büyüme kaydedildi: Yüzde 36! Bölgenin çektiği doğrudan dış yatırımda ise yüzde 25,3 artış kaydedildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor