Yerel borçlar, reformu yavaşlatır mı?

2014-01-10 12:59:48 CRI

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Yatırım Servisi, 6 Ocak günü Çin yerel yönetimlerinin borçları hakkında bir rapor yayınladı. Çin'de yerel yönetim borçlarının, kendi ödeme kapasitelerinin ötesinde büyüdüğü, merkezi hükümetin ek mali kaynak sağlama yoluna gittiği belirtildi.

Raporda, Çin'in devlet borçları seviyesinin hâlâ yönetilebilir olduğu da vurgulandı. Raporda büyüme, önümüzdeki beş yıl boyunca yılda yaklaşık yüzde 7 oranında güçlü kalırsa, gelecekte ödeme yeteneklerinin daha da gelişeceği ifade edildi.

Çin Ulusal Denetim Ofisi NAO'nun, 30 Aralık 2013 tarihinde yayınladığı rapora göre toplam yerel yönetim borçları, 2013 Haziran'ında 17,9 trilyon yuan (2 trilyon 960 milyar dolar) seviyesine ulaştı. 2010 yılı sonundan beri artış yüzde 67. Doğrudan borç miktarı ise yine geçen yıl Haziran ayında 10 trilyon 890 milyar yuan oldu.

Maliye Bakanlığı ise Ekim ayında, arazi devir gelirlerinin 2013 yılı ilk üç çeyreğinde, bir önceki yıla göre yüzde 49,6 oranında artarak 2 trilyon yuana (yaklaşık 323 milyar dolar ) ulaştığını açıklamıştı.

Merkezi hükümete yük olur mu?

Moody's, NAO rakamlarına göre yerel yönetim borçlarının oldukça büyük olduğunu, ödeme durumuna ve borçlarda keskin bir yükseliş beklenip beklenmediğine bağlı olarak, merkezi hükümete yük olabileceğini ileri sürdü.

NAO raporu, yerel yönetim borçlarının vade yapısının nispeten yakın vadeli olduğunu gösteriyor. Moody's, Çin'in yerel ve merkezi yönetim harcamalarındaki artışı durdurmasını öneriyor.

“Her türlü yanlış yönelim düzeltilecek”

Bu konu uzun zamandır Çin'in gündeminde. Geçen Aralık ayında toplanan Çin Merkezi Ekonomik Çalışma Konferansı'nın ağırlık verdiği konulardan biri, yerel yönetim borçlarıydı.

Yerel yönetim borçları, Konferans'ta, ekonominin ana zayıf noktalarından biri olarak değerlendirildi. Devlet, yerel yönetimlerin, bütçelerinden sorumlu tutulacaklarını ve "her türlü yanlış yönelimin düzeltileceğini” bildirdi.

Yerel yönetim borçlarının, Çin'in yeni reform atılımında önemli bir yeri olan finansal reformların önünde engel oluşturduğu söyleniyor. Londra merkezli UBS şirketinin kıdemli ekonomi danışmanı George Magnus da bankacılık sistemi reformunun bu koşullarda riskli olabileceğini söylüyor. Magnus şöyle diyor:

“Çin böyle bir riske atılmaz”

"Finansal serbestleştirme girişimi durdurulabilir. Eğer yerel yönetimler ve KİT'ler (Kamu İktisadi Teşebbüsleri) borç içindeyken faiz oranlarını serbest bırakır, sermayenin maliyetini piyasanın belirlenmesine başıboş izin verirseniz, takipteki krediler ve varlık fiyatları konularında büyük sorunlara yol açarsınız. Çin böyle bir riske atılmaz."

Çin'de finansal reformların “durdurulmasından” değil, “yavaşlatılmasından” söz etmek daha doğru olur. Çünkü finansal reform, uzun yıllar önce başlatılan bir süreç. Çin, yabancı sıcak paraya karşı sıkı denetim altında yürüttüğü finansal serbestleştirme ve bankacılık reformu konusunda daha temkinli davranacaktır.

Dünya ekonomik durumunda ortaya çıkan belirsizlikler, reformların 2014 yılında beklenenden daha yavaş uygulanması yönünde bir beklenti zaten oluşturmuştu. Royal Bank of Scotland Baş Ekonomisti Louis Kuijs “Bu yıl reform uygulama hızının oldukça yavaş olması olasıdır. Politikacılar, finansal riskleri dizginlemek için daha sıkı bir para politikası duruşu sergiliyorlar" diyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor